יום ראשון, 8 במאי 2011

פרס ישראל האלטרנטיבי לשנת תשע"א על 'תרומה למדינה'

*** לקראת יום העצמאות מפרסם מקור ראשון את בחירותיו לקבלת פרס ישראל האלטרנטיבי. השנה, זו הייתה בחירתי ***

אם צריך להצביע על אדם אחד אשר בזכותו הפך השיח הציבורי סביב הקרן החדשה לישראל ושאר פסיאודו-ארגוני זכויות אדם שכל מטרתם היא לערער את יסודות הלגיטימציה של מדינת ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי, אין ספק שזהו פרופסור ג'ראלד שטיינברג, אשר הקדים לזהות את התופעה המסוכנת והקים את NGO Monitor שמטרתו היא לספק מידע וניתוח סביב אופי הפעילות, הדיווח והמימון של ארגונים לא ממשלתיים, הטוענים לקידום זכויות אדם במסגרת הסכסוך הישראלי-פלסטיני.

פרופסור ג'ראלד (גרשון) שטיינברג הוא פרופסור במחלקה למדעי המדינה באוניברסיטת בר-אילן, מייסד התוכנית לניהול סכסוכים ומומחה ליחסים בינלאומיים. את הפרס מקבל שטיינברג על פעילותו החשובה והחלוצית במסגרת NGO-Monitor (ובשמה העברי המלא: העמותה לאחריות ארגונים לא ממשלתיים), ארגון אותו הקים בעזרתה של קרן משפחת וקסלר. NGO-Monitor נוסד בעקבות ועידת דרבן בשנת 2001, בה ארגונים בינלאומיים לא ממשלתיים רבי השפעה ניצלו את עקרונות המוסר והמשפט הבינלאומי על מנת לנגח את מדינת ישראל במסווה של קידום זכויות אדם. מטרתו הארגון הייתה אם כך למנוע את הניצול לרעה של ערכי זכויות אדם ולהחזיר את המאבק לטובת הערכים האוניברסאליים עצמם ולא כנשק נוסף שכל מטרתו לפגוע במדינת ישראל.

בעבודת נמלים יסודית שנמשכה כמעט עשור, נבר, חקר וליקט צוות החוקרים המיומן של פרופסור שטיינברג, מידע רב המתאר את רמת האמינות הנמוכה של אותם ארגונים פוליטיים למעשה. במשך שנים, הנתונים, הדוחות וניירות העמדה אותם פרסמו שטיינברג וחבריו לא זכו לתהודה תקשורתית וציבורית משמעותית, וגרמו רק לחוסר נחת קל בקרב שלל ארגונים אנטי-ישראלים דוגמת בצלם, עדאלה, שוברים שתיקה, פרופיל חדש, מחסום watch, יש דין ועוד רבים ולא טובים כלל.

מה שאותם ארגונים לא חשו הוא את הרחישה מתחת לפני השטח אליה הוביל האפקט המצטבר של עבודתו של שטיינברג: בתהליך ארוך ויסודי הפכה האדמה מתחת לרגלי הארגונים לשכבה דקה אשר קרסה כמו הייתה רצפת פל-קל בעת שהשופט גולדסטון וחבר מרעיו החליטו לרקוד על הדם היהודי בקצב אותו שכבת האדמה הדקה כבר לא יכלה לשאת, והדעת לא יכלה לסבול. או אז הגיעה שעת הכושר של שלל ארגונים בעלי תושייה ועיתונאים אמיצים לחשוף את ערוותם של הארגונים הרדיקליים ברבים. בהחלט ניתן להניח כי אילולא עבודת ההכנה של שטיינברג וצוותו המסור ב-NGO-Monitor, לא הייתה יכולה מדינת ישראל להתגונן כלל אל מול מתקפת הדה-לגיטימציה המתוזמנת נגדה באמצעות ארגונים הפועלים בתחומי ישראל ומחוצה לה.
                             
תגובתו של פרופ' שטיינברג:
"אני מתרגש ומודה על הכבוד שנפל בחלקי. את NGO-Monitor הקמנו מתוך תחושת שליחות והכרה בחשיבות התיקון המוסרי באופן השימוש בערכי זכויות אדם, תוך ניסיון לחשוף את המלחמה הצינית שמתנהלת נגד הציונות ומדינת ישראל במסווה של מאבק מוסרי. לצערנו אנו נתקלים ברבים שבוחרים להטיל רפש על מנת למנוע דיון רציני, ואני רואה בהוקרה זו עידוד חיובי לא רק לי, אלא לכל השותפים למאבק שכבר מזמן חצה את גבולות הארגון בראשו אני עומד."

תגובה 1: