יום שישי, 3 ביוני 2011

לא אקטואלי - 3.6.11

אזרחות לכולם
בשבוע שעבר חשף עיתון הארץ את הדחתם של הפרופסורים סוזי נבות וידידיה שטרן מוועדת המקצוע לאזרחות תוך חשיפת חלקים מתוך המכתב האישי ששלח (והדליף?) פרופ' שטרן למנכ"ל משרד החינוך. להלן תרגום חופשי לשפת העם עבור מי שאינו בקיא בטרמינולוגיית המקומון של רחביה: ראשי משרד החינוך, החליטו שלא להאריך את כהונתם של שני הפרופסורים למשפטים שמונו בשלהי כהונתה של יולי תמיר, השרה הקודמת, בין השאר בשל ייצוג עודף למשפטנים בוועדה המקצועית, שאמורה לשמש כגורם מייעץ בתחומי דעת נוספים המשיקים למקצוע האזרחות, דוגמת מדעי המדינה, היסטוריה ויהדות. על בעיית המשפטיזציה באופן הוראת האזרחות יעידו דרך הפעולה הקנטרנית והתגובה הבכיינית של מי ששבויים בשיח הזכויות והמגיע לי.

פותחים את הקיץ
היום אנו באים בשערי חודש סיוון, שמקור שמו הוא כנראה במילה האכדית 'סיוונו' שמשמעותה היא 'עת להט השמש'. אם תרצו, תחילתו הרשמית של הקיץ העברי, אשר נדמה כי משנה לשנה זוכה להגדלה ניכרת של רפרטואר אירועי תרבות ופנאי. לשם המחשה, אבקש להמליץ על שלושה אירועים בעלי אופי שונה, שייערכו כולם בשבוע הקרוב ויעידו על העושר התרבותי שמתפתח סביב ההוויה הישראלית הייחודית והמגוונת: ביום שני הקרוב תיפתח במרכז מורשת בגין שבירושלים תערוכה לרגל 30 שנים להפצצת הכור בעיראק במעמד רונה רמון. למחרת, ליל שבועות, ייערך במועדון צוותא בתל-אביב תיקון ליל שבועות בחסות רבני צהר ובהשתתפות אנשי רוח ישראלים: מיורם טהרלב ועד הרב יעקב מדן. מיד לאחר מכן, איסרו חג שבועות, יתקיים בהיכל התרבות של קריית ארבע 'כנס מחקרי חברון הראשון' מטעם המדרשה המקומית ללימודי ארץ ישראל ויהדות, שיכלול את חשיפתן של שלל תגליות מאז ולתמיד.

שבועות?
ימים!

להרוג תורכי ולנוח
ב-12 ביוני אמורים להיערך הבחירות בתורכיה. משמעות הדבר היא שלהנהגה התורכית הנוכחית יש אינטרס רב בקיום משט נוסף עד לתאריך זה, לאחר שהמשט הקודם העלה את רמת האהדה אליה בציבור התורכי. המשמעות מבחינת מדינת ישראל היא שהפעם לא ניתן להסתפק בעצירת המשט, אלא יש גם להביא להשפלה פומבית של ארדואן שיכולה להוביל למפלה בבחירות. איך עושים את זה? לא יודע, אבל יכול להיות שניתן להתייעץ עם ידידנו באיחוד האירופי. הם מצליחים לעשות זאת כבר שנים...

תקדים מעניין
השבוע נכחתי בהשקתה של קרן תקדים לאחריות הדדית, קרן קהילתית שהוקמה על ידי תושבי רמת השרון לטובת הקהילה המקומית והחברה הישראלית בכלל. הקרן החדשה, בראשה יעמוד תושב העיר, האלוף (במיל.) דוד עברי, מתעתדת לעבוד על בסיס הדגם של הפדרציות בארצות הברית ולמען טיפוח איכות החיים בעיר וביסוס קהילתה, מתוך תפיסת העיר כיישוב חזק הלוקח על עצמו האחריות להובלת מהלכים מקומיים, לאומיים ובינלאומיים בהתבסס על המסורת והערכים היהודים-ישראלים. מדובר בחידוש מרענן בעולם הפילנתרופיה בישראל. ובבוא העת (והכסף) יהיה מעניין לראות אם הקרן אכן תצליח להתרומם מעל הפיתוי הטבעי להתמקד בעיקר בצרכי הקהילה המקומית.

טובלים ושרץ
תקראו לי נאיבי או מיושן, אבל למרות כל מיני התפלפלויות הלכתיות, אף פעם לא הבנתי את ההצדקה להפרת זכויות יוצרים של אמנים באמצעות תוכנות ואתרים מיוחדים להורדת תכנים ברשת האינטרנט. אתר 'דוסינט' מגלם את שיאו של האבסורד כאשר הוא מתיימר לפעול תחת המוטו 'הורדות כשרות ברשת' בזמן שהוא מאפשר לגולשים להשתמש ביצירות "נקיות" בלבד תוך הפרה של זכויות יוצרים. לאתר זה נחשפתי כשגיליתי כי 'הבן הסורר', סרטה של הבמאית שושי גרינפלד, הועלה לאתר ללא הסכמתה, כשבעלי האתר סירבו לבקשתה המפורשת לחדול מכך וביקשו להגן על עצמם מהבחינה המשפטית בין השאר באמצעות אחסון האתר בשרתים שנמצאים בחו"ל. יש להניח אם כך, שעל פי עיקרון ההדדיות בעלי האתר לא יוכלו לתבוע אותי אם אטען שמדובר בגנבים בני גנבים.

משחק הכיסאות
מעשה אמיץ עשתה שרת התרבות כאשר הגיעה לפסטיבל קולנוע דרום ולא היססה לבקר את ההחלטה לפתוח את הפסטיבל עם סרט אנטי-ישראלי. אלא שהמפתח לבעיה אותה הציגה השרה, נמצא בידיה. פסטיבל קולנוע דרום נערך בחסות משרד התרבות, המועצה הישראלית לקולנוע, וקרנות הקולנוע הגדולות (שעיקר תקציבן מגיע ממדינת ישראל). על כל אלו יש לשרה שליטה מלאה וכל אשר עליה לעשות הוא להתקדם צעד נוסף ולגוון את הרכב הגופים המשפיעים על אופיו של הקולנוע הישראלי. כשחלק ניכר מבעלי התפקידים הבכירים בגופים הללו אוחזים בכיסאם מעל לעשור, זהו צעד מתבקש, גם אם אנשי הברנז'ה יצווחו כאילו היו תינוקות שצעצוע נלקח מבין ידיהם.

קאן
זה כאן.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה