יום שישי, 15 ביולי 2011

לא אקטואלי - 15.7.11

מפעל הפייסבוק
ביום ראשון הקרוב תתחיל זו הפעם השלישית תחרות כתיבת הסיפורים הקצרים של מפעל הפיס, צרצרפיס. החידוש הגדול בשנה הקרובה הוא שהתחרות כבר לא תיערך באמצעות מסרונים, אלא באמצעות הפייסבוק, דבר שיאפשר גם לקוראים ליהנות מפרי עטם של הסופרים בזעיר אנפין. מדובר ביוזמה מקסימה שתאפשר לפייסבוק לממש את הבטחתו להיות סוג של ספר.

בשבע עיניים
לפני מספר שבועות נתקלתי בכותרת מעניינת בעיתון בשבע לפיה קצין דתי צפוי לשפוט את חיילי גולני בעקבות לבישת החולצות המפורסמות בטקס קבלת הכומתה. הסאב-טקסט זעק לשמים: לא יתכן שקצין דתי (ולכן הוא בטח ימני) ירשיע חיילים שהצהירו (לכאורה, כפי שהתברר מאוחר יותר) על כוונתם לסרב לפנות ישובים. ציון העובדה שמח"ט גולני חובש כיפה בכותרת הידיעה הינה משגה כפול: ראשית, משום שעצם הניסיון לרמוז כי קצין דתי אמור לקבל בהבנה סירוב פקודה מצדיק את הטענות של המתנגדים לקידומם של קצינים דתיים בצבא. ושנית, משום שגופי ביקורת התקשורת הימניים טוענים, בצדק, במשך שנים כי אין זה רלוונטי לתייג דמויות ציבוריות בשל היותם דתיים / חרדים / ימנים, בדיוק כפי שלא עושים זאת במקרים של חילונים ושמאלנים.

מלחמת חורמה
חקיקתו של חוק החרם תקפה בפאניקה את השמאל הישראלי, אחרת קשה להסביר ההתנהלות האנטי-דמוקרטית, צבועה וטיפשית של מי שמתיימרים לייצג את הציבור הנאור. אנטי דמוקרטית, משום שחוק החרם הוא הרבה יותר דמוקרטי מכל ניסיון של המיעוט לשנות את עמדת הרוב באמצעות חרם שכל תכליתו לאפשר לעולם להשפיע על החלטות פנים ישראליות. צבועה משום שמי שמנפח בלון ללא סוף לא יכול גם להזהיר מפני התפוצצותו: אין זה אמין להשמיע את המנטרה שמדובר בחוק שיגרום נזק לישראל בזמן שהם עצמם גורמים נזק לישראל באמצעות סילוף פרטי החוק בפני התקשורת הזרה. וטיפשית, מכיוון שקמפיין החרמת מוצרי ההתנחלויות של שלום עכשיו הוא לא פחות מאשר הפרסומת הכי טובה שנעשתה למוצרים אלה מעולם. יכול להיות שזה בגלל ששלום עכשיו רצו לחזק את מפעל ההתנחלויות כדי להבטיח את פרנסתם שלהם לעוד שנים רבות?

קו-אופ
המבנה של הקואליציה הנוכחית מעמיד את סיעת האיחוד הלאומי במצבים מאד לא שגרתיים ביחס למקומה באופוזיציה. מצד אחד, היא אינה מחויבת לתמוך ביוזמות הממשלתיות, ומצד שני, לא תמיד היא רואה עין בעין עם שאר סיעות האופוזיציה שמשמאל. מי שיודעים לנצל את המצב הזה לטובתם, הם חבר הכנסת אורי אריאל שמשכיל לייצר שיתופי פעולה פוריים עם הקואליציה (לטובת השגת תקציבים והגעה לעמדות השפעה דוגמת היותו נציג האופוזיציה בוועדה למינוי שופטים) ומנהל הסיעה, אורי בנק, שמייצר שיתופי פעולה רעיוניים עם האופוזיציה. בזכות המדיניות המתוחכמת, זכתה הסיעה בשני הישגים בתוך חצי שעה ביום שני האחרון: היא סייעה לקואליציה להעביר את חוק החרם ומיד לאחר מכן היא הייתה שותפה לתרגיל העוקץ של האופוזיציה להפלת הצעת החוק הממשלתית לקידום הרפורמה במינהל מקרקעי ישראל.

אפילוג
פג תוקפה של מחאת הקוטג'.

צדק במעגלים
החל מיום שלישי הקרוב נציין את ימי בין המצרים המהווים זכר לחורבן ויש שנוהגים בהם מנהגי אבלות. בשנים האחרונות השכילה תנועת 'במעגלי צדק' לנצל את התקופה הזו לטובת עריכתו של חשבון נפש חברתי. בצום י"ז בתמוז הקרוב, תערוך התנועה כנס בהשתתפותם של הרב יובל שרלו, פרופ' מאיר בוזגלו, ד"ר אביעד הכהן ואחרים, ובו תיבחן שאלת אחריות הפרט על המרחב הציבורי דרך העיסוק בסוגיות ירושלמיות בוערות. הכניסה לכנס, שייערך בכיכר ספרא ויכלול גם מעגלי לימוד, חופשית.

בעוצמה
עמותה נוספת שעושה עבודת קודש היא 'בעצמי' אשר מסייעת למובטלים כרוניים להשתלב בעבודה יציבה והוגנת, התואמת את כישוריהם ושאיפותיהם. ביום חמישי הקרוב תערוך העמותה ערב התרמה (שאמור להיות מותאם לימי בין המצרים) בתיאטרון הקאמרי שבמרכזו מחזה 'אורזי המזוודות' של חנוך לוין. למרות שקהל היעד של תוכניות העמותה הוא מגוון ומותאם לאוכלוסיות שונות, ובכללם עולים, מבוגרים, חרדים ואפילו אסירים משוחררים, עדיין לא נרשמה פנייה מצידו של אריה דרעי לקבלת סיוע.

סייג לחופה
שתיקה.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה