יום שישי, 19 באוגוסט 2011

לא אקטואלי - 19.8.11


מחלוקת לשם שלום
ימי בין המצרים, אווירת המחאה ואויר הקיץ הביאו איתם לא מעט מחשבות ודיונים על שנאת חינם, אהבת חינם וכל מה שביניהן. למי שלא הספיק למצות את הנושא, מומלץ לעיין בגיליון החדש של 'דעות', כתב העת של תנועת נאמני תורה ועבודה, אשר עוסק הפעם במחלוקות וקרעים בחברה הדתית (וגם קצת מחוצה לה). מעניינת במיוחד היא הקריאה על פרויקט 'שיח שלום', המפגיש קבוצות של אנשי רוח והנהגה ציבורית מימין ומשמאל, מתוך הבנה כי חזון השלום של התרבות המערבית, המבוסס על פשרות הדדיות, אינו מביא לתוצאה המתבקשת. באופן מנומק היטב, המיזם מציג גישה הפוכה: מודל של הכלת מחלוקות וחידודן כתנאי לשלום.

תג מחיר
תנועת 'שלום עכשיו' ביקשה לנצל את המומנטום החברתי והחליטה לפרסם דוח חדש המפרט כמה עולה מפעל ההתנחלויות למדינת ישראל. אומנם, מועצת יש"ע ובראשה דני דיין, עשתה עבודת הגנה נהדרת בהפרכת הנתונים המובאים בדוח, אך על מנת למנוע מתקפות חוזרות ונשנות כל אימת שלחבר'ה בשלום עכשיו קצת משעמם, ראוי לבחון את האפשרות לעבור למתקפה. השבוע חשף ארגון NGO-Monitor רשימה של ארגוני שמאל, ביניהם 'שלום עכשיו', אשר זוכים למימון ממשלת בלגיה בשנה האחרונה. מעניין יהיה לבדוק לאלו מטרות הוקצו הכספים מממשלת בלגיה (וממשלות אירופאיות אחרות) והאם שלום עכשיו עברו על חוק חובת גילוי למי שנתמך על ידי ישות מדינית זרה, שחקיקתו הושלמה בחודש מרץ האחרון, המחייב את פרסום דבר התרומה במקרים של מימון מסעות פרסום.   

נתיבות רוטשילד
ביום שלישי הקרוב ייחנך הסינמטק החדש בנתיבות. לרגל האירוע יוקרנו במשך שלושה ימים רצופים כמה מסרטי פסטיבל הקולנוע של ירושלים במחיר סמלי של 10 שקלים הכרטיס. שווה בעיקר למי שפספס את הפסטיבל המקורי וגם למי שמתכנן לעשות את חופשתו בדרום הלא רחוק. רמז קל למקופחי שדרות שונות בתל אביב ביחס למעמדם של קבוצות באוכלוסיה שנמצאים קצת יותר נמוך בפירמידת הצרכים שלהם, וכיצד מעמד הביניים יכול באמת לסייע לקידומו של צדק חברתי.

מומחי ון-ליר
עם מינויו לתפקיד ראש צוות המומחים לגיבוש צעדים להקלת נטל המחייה בישראל, פתח פרופ' מנואל טרכטנברג בלוג, עמוד בפייסבוק, משתמש בטוויטר וערוץ ביוטיוב. לכאורה מהלך תמים שנועד לתת מענה למחאה חברתית ברשתות חברתיות. אני מרשה לעצמי להתנבא ולתהות אם למישהו פה מתפתחות שאיפות פוליטיות. עוד יותר תמוהה היא העובדה שצוות מנואל בחר לערוך את דיוניו במכון ון-ליר, אשר מלבד היותו בעל אג'נדות שאינו עולות בקנה אחד עם אלה של הממשלה הנוכחית, הוא גם ביתם של העמיתים הבכירים אביה ספיבק ויוסי יונה - אותם פרופסורים שעומדים בראש צוות המומחים החלופי של תנועת המחאה. נדמה לי שאבסורד כזה עוד לא היה, לפחות לא מאז הקים גאידמק את מפלגת צדק חברתי.

נא להכיר
אחת הבעיות הגדולות עימם נאלצים להתמודד רווקים ורווקות שאינם צעירים היא הלחץ שמופעל מההורים, אשר נוטים להשמיע כל מיני טענות להעלאת המוטיבציה, דוגמת החשיבות שבהשתדלות. אם כן, לפחות הבעיה הזו נפתרה. השבוע, לרגל ט"ו באב, הושק אתר האינטרנט The-J-Mom, אשר מאפשר להורים לחפש שידוך לילדיהם. מעתה והלאה יוכלו כל ורווק מאוחר ורווקה מעוכבת המוטרדים על ידי הוריהם, להציע להם לפתוח משתמש באתר החדשני. אחרי הכול, אין כמו השתדלות.

שייקר החן
רווקים שלא מקבלים את האייטם הקודם בעין יפה (ובצדק!), מוזמנים להכיר את הדבר הבא בעולם הרשתות החברתיות – השייקר. מדובר באפליקציית פייסבוק חדשה אשר מדמה בר לכל דבר, בו ניתן לגשת ולשוחח עם מבקרים אחרים באופן חופשי למדי. היתרון הגדול שעבור כל מבקר מופיעים שלל פריטים ביוגרפיים (ותמונות...) המאפשרים יצירת שיחה דווקא עם בעלי מכנה משותף. כרגע המסיבה פתוחה לכל משתמשי הפייסבוק בישראל, אך יש לקוות כי בעתיד ייערכו גם מסיבות מפולחות בהתאם למיקום גיאוגרפי ומאפיינים אחרים, בעיקר לטובת מי שמחפשים בן זוג צמחוני / מעשן או סתם ירושלמי.

4 תגובות:

 1. טרכטנברג עורך את הדיונים בות"ת אותה הוא מנהל.
  במקרה הות"ת שוכנת באותו קומפלקס עם ואן ליר, והדיונים לא נערכים במכון עצמו.
  חגי

  השבמחק
 2. לפי כל הפרסומים שאני ראיתי היה כתוב שהדיונים ייערכו בון-ליר. דוגמא: http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1238249.html
  אני מאד אשמח אם יתגלה שהפרסומים אינם נכונים.

  השבמחק
 3. בדקתי עם חבר בצוות ואכן הדיונים מתקיימים בואן ליר.
  טעות שלי!

  מודה ועוזב ירוחם?
  חגי

  השבמחק
 4. ירוחם לגמרי.
  ובמקרה הזה, תאמין לי שאני הייתי מעדיף להיות זה שטועה.

  השבמחק