יום שישי, 7 באוקטובר 2011

לא אקטואלי - 7.10.11


לוחמי חירות
קוראי 'ישראל היום' יגלו כי לעיתון סוף השבוע התוספה הפתעה: חוברת בשם 'חשבון נפש דמוקרטי – לפי משנתו של מנחם בגין', בה מובאים ציטוטים של מנהיג תנועת החירות בזכות הדמוקרטיה הליברלית. אכן, ראוי מאד להעלות על נס את עובדת היותו של מנחם בגין אחד המנהיגים הישראלים הדמוקרטיים ביותר אותם ידעה מדינת ישראל, למרות שהיו מי שטענו שניצחונו בבחירות הוא קץ הדמוקרטיה הישראלית. באופן מפתיע למדי, החוברת פורסמה מטעם המכון הישראלי לדמוקרטיה, גוף שפעיליו לא בדיוק נמנים על מצביעי ליכוד, ונכתבה על ידי פרופ' מרדכי קרמניצר, אחד מפטרוניה של מרצ בבחירות 2009. באופן קצת פחות מפתיע, קובע קרמניצר כי מדיניות החקיקה של הכנסת הנוכחית היא אנטי דמוקרטית ומשתמשת בכסות של פטריוטיות, כאילו לא הוא זה שמבקש לקדם מדיניות שמאל קיצונית בכסות של שיח דמוקרטי.


נבואת אשכול
סוף השבוע הארוך לו זכינו בשבוע שעבר אפשר לי להתחיל ולסיים את קריאתו של נוילד, הרומן החדש, המקסים והארוך (550 עמודים!) של אשכול נבו, עם הפסקות הכרחיות לשאר מצוות החג: תפילה, אכילה ושינה (לאו דווקא בסדר הזה). דרך דמויות המייצגות שלוש דורות של ישראליות, מצליח נבו להביא את סיפורם של אלה אשר ראו את מטרת הציונות ביצירת מקלט בטוח לעם היהודי ותו לא, וכיום הגיעו לידי שבר כשהבינו שמטרה זו אינה תמיד מצדיקה את המחיר אותו נדרשת החברה הישראלית לשלם. כך חוזה הסופר המחונן הקרוי על שם סבו, לוי אשכול, את הצורך במהפכה חברתית אשר תאפשר לעם היהודי לעלות מדרגה ולהקים את חברת המופת אליה נכספו ראשי התנועה הציונית. מה שנבו לא חוזה, הוא את האפשרות שמהפכה כזו תתעורר בתוך גבולותיה של מדינת ישראל.

פלא ארכיטקט טוני
השבוע פורסם כי הפלסטינים מבקשים מהקוורטט להחליף את השליח לענייני המזרח התיכון, טוני בלייר, בתואנה שהוא מוטה לטובת ישראל. מקור בכיר שעבד עם אהוד אולמרט אימת בפניי את נכונות הטענה, וסיפר כי גם בלייר עצמו יודע כי הפלסטינים אינם מעוניינים להגיע להסדר עם מדינת ישראל ולא משנה מה יהיה הפיתרון המוצע. עם זאת, זעמם הבלתי נשלט של הפלסטינים עודנו לא ברור, לאור העובדה שהם יודעים את מה שגם בלייר יודע טוב מכולם.

אל תלכו
בשבוע שעבר נחנך במוזיאון ישראל פרויקט מיוחד במינו: סריקתן של המגילות הגנוזות והנגשתן לציבור הרחב באמצעות רשת האינטרנט. אמנם, בעותקים של מגילות ים המלח המפורסמות שנמצאו במערות קומראן ומתוארכות לתקופת בית שני, ניתן היה לצפות בהיכל הספר הרבה לפני התחדשותו של מוזיאון ישראל. ובכל זאת, היכולת הניתנת כעת בידי ההמון לבחון את ההבדלים בין נוסח המגילות הקדומות לבין נוסח המסורה אשר מובא בכתר ארם צובא ומאוחר באלף שנה באמצעות לחיצת כפתור, מאפשרת לגלות שהרבה לא השתנה באלפיים השנים האחרונות, בכל האמור לדברי התוכחה המובאים בהפטרה של יום כיפור בשמו של הנביא ישעיהו לקראת היום הקדוש, לדוגמא.

קריאת ביאליק
בקפה ביאליק, שברחוב ביאליק בתל אביב, זכיתי להכיר את להקת 'אל המשורר', הרכב ששם לעצמו למטרה לחדש את יצירתו של ביאליק ולקרבה לקהל הצעיר שיודע שחיים נחמן הוא המשורר הלאומי, אבל לא בדיוק מבין מדוע. יודעי ח"ן יספרו לכם שתשובה אפשרית אחת לכך היא שביאליק כתב גם לא מעט שירי ילדים ("רוץ בין סוסים", "יוסי בכינור" "נד-נד", ועוד) בין השאר במטרה לחבב את השפה העברית על גוזלי העם היהודי המתחדש. למרות 100 השנים שעברו מאז כתב ביאליק את שיריו על אהבה, יהדות ופוגרומים, והביצועים המחודשים והרוקיסטיים של 'אל המשורר' לשלל שיריו של ביאליק, מצליחים להפיח רוח חיים בטקסטים המורכבים ומספקים משב רוח מרענן בסצינה המוזיקלית בישראל.

משפחה טובה
אין כמו הימים שבין ראש השנה, בהם הגיבוש המשפחתי עלול להתערער, לבין יום כיפור, בו כולנו מחפשים לקבל על עצמנו מעשים טובים להמתקת הדין, מכדי להמליץ על הצטרפות להתנדבויות משפחתיות, מיזם חדש של 'חברה טובה', אתר אינטרנט המרכז את אפשרויות ההתנדבות בישראל. אפשרויות ההתנדבות מותאמות לכל גיל ומאפשרות לכל בני המשפחה להתגבש יחדיו סביב מטרה טובה משותפת שהיא לא להתנקם בדודה המעצבנת.

שעון חיץ
זהו, מחר מסתיים שבוע נדיר שכלל שתי צומות. אפשר לחזור לשעון קיץ, או לכל הפחות להגיע להסדר לפיו שעון החורף יונהג רק לבעלי המשפחות והרווקים ימשיכו עם שעון הקיץ. גם ככה מדובר בשני עולמות מקבילים...

תגובה 1:

  1. היוזמה של צוזיאון ישראל מצוינת. בכל העולם סורקים מפות כדי שהציבור יוכל לראותן, וגם מפות ישראל ומגילות שונות צריכות לזכות לאותו יחס. חבל שסתם יעלו יש בארכיונים מעופשים כשיש טכנולוגיה שיכולה להפיץ את המידע בקלות.

    השבמחק