יום שישי, 11 בנובמבר 2011

לא אקטואלי - 11.11.11


מאחזי עיניים
השבוע פורסם כי הפלסטינים התובעים בעלות על אדמות מגרון משכו את תביעותיהם לקבלת פיצוי על השימוש בקרקע, ככל הנראה מכיוון שלא הצליחו להוכיח את בעלותם על הקרקע. מדובר בהתפתחות משמעותית, בעיקר מכיוון שממנה עולה כי הפסיקה של בג"צ להרוס את מגרון התקבלה ללא תשתית ראייתית. כך מצטרפת מגרון למקרים נוספים כמו שכונת היובל בעלי שאובחנה כנמצאת על אדמות פרטיות שאין להם דורש. האירוע שקרה השבוע מהווה הזדמנות לממשלה לאמץ פתרון ביניים שייתר את הצורך בביצוע פסיקת בג"צ האמורה: במקרים של מאחזים שנמצאים על אדמות פרטיות שבעליהן אינם מזוהים, ניתן לוותר על הדחף להרוס את המבנים ו/או לפנות יושביהם, וזאת מתוך שאיפה להגיע להסדר עם הבעלים על הקרקע להסדרת ההתיישבות.

לקחת יוזמה לתת
קורה לכם שצץ לכם רעיון למיזם חברתי ממש מועיל, אבל אתם לא ממש יודעים איך ומאיפה להתחיל כדי להרים אותו על הרגליים? ארגון פרזנטנס הוקם בדיוק למטרה זו: סיוע ליזמים חברתיים לפתח רעיונות חדשים באמצעות השתתפות בתוכנית הכשרה המספקת כלים וקשרים ראשוניים. הארגון הצעיר, אשר הוקם בשנת 2007 על ידי אהרון הורוביץ ואריאל בארי, צעירים יהודים שעלו לישראל מארצות הברית רק לפני מספר שנים, צומח במהירות ובשנת 2012 צפוי לערוך תוכניות הכשרה ב-13 ערים שונות ברחבי העולם. ההרשמה לתוכניות השונות נסגרת בימים הקרובים.

יוזמה שורשית
אם ביוזמות עסקינן, בשבוע הקרוב יצוין שבוע היזמות העולמי, שבישראל ילווה באירועים רבים שייערכו בכל הארץ. האירועים השונים מותאמים למגוון רחב של קהלים ומפולחים בהתאם: מבני נוער, דרך סטודנטים ועד יזמים ובעלי עסקים). אחד הפרויקטים היפים שיתקיימו בשבוע זה הוא 'שורשים', בו יזמים יחזרו אל המקום בו גדלו והתחנכו ויעבירו הרצאות בבתי ספר, מתנ"סים וברים.

שפה תחתונה
כחלק מהדיון הציבורי סביב הצעת חוק יסוד מדינת הלאום של ח"כ אבי דיכטר, נשמעת טענה כאילו הצעת החוק שוללת את מעמדה הרשמי של השפה הערבית. מחקר חדש של ד"ר אביעד בקשי, מומחה למשפט חוקתי, מערער על הנחת היסוד לפיה לערבית יש מעמד רשמי. הטענה המרכזית של המחקר, שפורסם מטעם המכון לאסטרטגיה ציונית, היא שאילו הערבית הייתה שפה רשמית, היו נדרשות כל רשויות המדינה לפעול באופן דו לשוני, על כל המשמעויות הכרוכות בכך: מניהול הליכים משפטיים ועד הגשת הצעות חוק בערבית. בפועל, מוכיח המחקר כי החקיקה, הפסיקה והפרקטיקה במדינת ישראל אינם רואים בערבית שפה רשמית, אלא מעניקים לה מעמד חוקי בעיקר למטרות נגישות. למרות המחקר החדשני, לדעתי מסגרת הדיון הראויה לסוגיה לא צריכה להיות משפטית: ראוי לזכור כי המקור למעמדה הרשמי של השפה הערבית טמון בחקיקה מנדטורית. לימים, מעלו הבריטים במנדט שניתן להם והוחלט להקים בפלסטינה שתי מדינות – יהודית וערבית. בינתיים הוקמה מדינה יהודית, שראוי ששפתה הראשית תהיי עברית. מעמד רשמי לשפה הערבית צריך להינתן בתחומי המדינה הערבית כשתקום אי"ה (ירצה – תקום, לא ירצה – לא תקום).

חינוך רציני בצחוק
פעמים רבות אני עוסק מעל שורות אלה בסוגיות חינוכיות בדגש על התוכן שמועבר במסגרות השונות. הפעם אני מבקש להמליץ מיזם חדש של קבוצת אמנים מוכשרים בשם "חינוך בחיוך" שמתמקד דווקא בדרך להעברת התכנים הלימודיים: שימוש בהומור. החברים בקבוצה מקיימים סדנאות, מפגשים וימי אומנות ולא שוכחים להתגאות בהתמקדותם בנושאים הנסובים על ארץ ישראל, השפה העברית ולמורשת היהודית.

גינה לי חביבה
בסוף השבוע האחרון זכיתי להשתתף באחד הפסטיבלים המקסימים ביותר בישראל: בתים מבפנים, בו מעל 100 מבני ציבור ובתים פרטיים נפתחים באופן נדיר לציבור הרחב. בין הביקורים המהנים בוילות המפוארות וההשתתפות בסיורים מרתקים, הופתעתי לגלות בעיקר את פינות החמד החדשות של ירושלים: הגינות הקהילתיות. הגינה הקהילתית היא הרבה יותר מאוסף ערוגות בהן מגדלות השכנות את העלים החביבים עליהן. למעשה, הגינה הקהילתית מאפשרת לדיירי השכונה לחזור למבנה קהילתי בזכות הרצון המשותף לטפח שטח חקלאי, איש איש ומטרותיו.

בירת היין
החל מאתמול ובמשך שלושת החמשושים הקרובים ייערך פסטיבל היין ה-13 של יקבי יהודה. מעבר לטעימות יין וסיורים ביקבים ייערכו במסגרת הפסטיבל גם מרתון סרטים, יריד אמנים, תערוכה, סימפוזיון פיסול – הכל סביב היין. למי שלא אוהב יין והמשיך לקרוא עד כאן, אספר כי במסגרת הפסטיבל ניתן לבקר בשש מבשלות בירה. לחיים!

חרם דלא רבנו
לאור סגירת מיזם הנישואין של צוהר, אין אלא להכריז על חרם חוצה מגזר ומגזר: לא מתחתנים עד לביטול גזירתו של השר לענייני דת. רווקים ונשואים כאחד.

אחד אחד
יום שכולו פרסומת לאורז פרסי.

2 comments:

  1. אני מניח שבעולם חצאי האמת,חצאי סיפור הופך לסיפור.
    גם המדינה גם ספרד כולם טיפשים?
    מה שמדהים זה כמה מגינים יש לתרבות השקר והרמאות. מדהים איך להיות שקרן במדינת ישראל הפכה לנורמה. אם תרצו והמכון לאסטרטגיה שקר יהודי כמודל?

    השבמחק
  2. אנונימי משתמש בשירותי התרגום של גוגל?

    השבמחק