יום שישי, 25 בנובמבר 2011

לא אקטואלי - 25.11.11


מכה מתחת לחגורה
השבוע נערך במכון הישראלי לדמוקרטיה שולחן עגול סביב נושא חוק יסוד: ישראל מדינת הלאום של העם היהודי. לא אחדש הרבה אם אספר רוב הדברים שנאמרו על החוק הפשיסטי והטיפשי, השרו אווירה של שיח חברים במועדון חדש של מאוכזבי מרצ. רגע אחד ששווה בכל זאת להזכיר הוא אמירתו של חבר הכנסת שלמה מולה, לשעבר חתום על החוק והיום פעיל נמרץ נגדו: "בקרוב עוד יחוקקו חוק שיאסור על המוסלמים להתפלל לכיוון ירושלים". בהשראת דבריו של המחוקק הדגול אני מציע לחוקק חוק על פיו יפוטרו חברי כנסת שהם ממש, אבל ממש טיפשים.

מנחם האב
הפצצת כור גרעיני, הקמת עשרות יישובים ליהודים בגליל, ליברליזם כלכלי, העברת תקציבים לישיבות, סיפוח חבלי ארץ משוחררים. גם אני מתגעגע לליכוד הישן של מנחם בגין.

הבנות בלי הבנות
טענה שגורה בפיהם של מנהיגי הציונות הדתית כלפי הפוליטיקאים החילונים היא שפעם אחר פעם מעדיפים האחרונים לכרות ברית פוליטית עם החרדים שמשמעותה חיזוק מעמדם של החרדים במוסדות הדת הממלכתיים. אישוש נוסף לטענה זו התקבל השבוע, עת הושלמה בחירתם של נציגי לשכת עורכי הדין בוועדה למינוי דיינים. הפעם הגדיל לעשות עו"ד יורי גיא-רון, אשר המיר את התחייבו בכתב לתמוך במועמדת אישה בתמיכה במועמד חרדי. כעת, לראשונה לאחר 12 שנים, תורכב הוועדה מגברים בלבד. אם הציונות הדתית לא מצליחה במשך שנים לרתום את החילונים לצד שלה, אולי הגיעה השעה שנציגיה בכנסת יובילו את פירוקה של הפיקציה שנקראת הרבנות הראשית הנשלטת על ידי חרדים שאפילו הם עצמם לא סרים למרותה.

הכלבים נושכים
אני באמת לא מבין את אותם חברי כנסת שבסך הכול ביקשו להכפיל פי שישה את סכום הפיצוי אותו ישלם מי שמפרסם לשון הרע. לא יותר קל לתבוע שישה גופים תקשורתיים שונים ששיקרו במצח נחושה והלעיזו כנגדם כאילו מדובר בתיקוני חוק שונים ומשונים?


והשיירה נמשכת
ביום שלישי הקרוב יצוין התאריך המפורסם כ"ט בנובמבר. אם יתמזל מזלנו, כלי התקשורת בישראל יציינו את התאריך החשוב באופן ראוי. כלי תקשורת שלהם יש גם קצת שכל, אולי יזכרו לציין ביום שני הקרוב את כ"ח בנובמבר 1961 – 50 שנה בדיוק למבצע יכין בו עלו לישראל 80,000 יהודים ממרוקו. יפה עשתה אוניברסיטת בר-אילן (ומה עושות בנדון שאר האוניברסיטאות?) שתערוך ביום שני כינוס מיוחד בשיתוף יד בן-צבי בו יוצגו סיפור המבצע, מחקרים בנושא, ואם יהיה מזל – גם אוכל מהמטבח המרוקני.

מדעי האומה
אירוע אקדמי נוסף שיערך בשבוע הקרוב הוא הכנס השנתי השמיני של הקתדרה ללימודי תולדות קק"ל אשר יוקדש לציון 110 שנות להקמתה של הקק"ל ולראשית ההתיישבות היהודית בגליל התחתון. עצם קיומו של הכנס דווקא באוניברסיטת בר-אילן מעלה את התהייה האם נותרו אוניברסיטאות ציוניות-אקטיביסטיות נוספות בישראל? נראה שבמסגרת השיח סביב משבר ההשכלה הגבוהה בישראל ראוי לתת מקום מכובד גם לדבריו של ברל כצנלסון במסתו "עובדי המדע בשירות האומה": "זכותו של איש המדע לחשוב שכל העולם לא נוצר בעצם אלא בשביל המדע, אבל אזרחים יהודים פשוטים בימינו כשמדברים ביניהם רשאים הם לומר, שאם יש לנו עניין במדע, אם יש לאומה עניין לבנות את המדע, הרי המדע נוצר בשביל האומה".

כנס מירכתי ארץ
בימים שלישי ורביעי הקרובים ייערכו במקביל שני כנסים מאד עשירים בתוכן (לא בטוח לגבי הכסף...): האחד הוא כנס ישראל-שדרות לחברה שכבר זכה להכרה מכובדת ויעידו על כך שבעה דיונים של ועדות הכנסת שייערכו במסגרתו, מעבר לכל הפאנלים והאירועים הנוספים. הכנס השני הוא הכנס החמישי של עמותת מרחב שמטרתה יצירת איכות חיים עירונית בערי ישראל, אשר יתמקד הפעם סביב סוגיית העיר כמנוע לצמיחה כלכלית. השנה הכנס ייערך באשקלון (לאחר שקודמו נערך בסחנין) וישתתפו בו מרצים בכירים וראשי ערים מהארץ ומחו"ל. יש לקוות שכנסים אלה, שכבר לעצם קיומם מחוץ לגבולות קיסריה-הרצליה יש חשיבות מיוחדת במדינתנו הקטנטונת עם הפריפריה הגדולה, יצליחו להדהד גם עד למסכי הטלוויזיה של תושבי תל-אביב.

סופש נעים לירושלים
מי שרצף הכנסים קצת כבד עליו, מוזמן לחמשושלים – פסטיבל התרבות ותיירות החורף של ירושלים שיתקיים במהלך ארבעה סופי שבוע בחודש דצמבר. הפסטיבל כולל את פתיחתם של מוזיאוני ירושלים עד השעות הקטנות של הלילה, מופעי תיאטרון ומחול, תפריטי מסעדות מוזלים, ועוד שלל אירועים. כתייר של קבע בבירה, אני ממליץ במיוחד על קונצרט הפעמונים של מגדל ימק"א.

פוסט טראומה
אם החרדיות היא ריאקציה למודרניזם, חרד"ליות היא ריאקציה לפוסט-מודרניזם. ואכמ"ל.

שירי לי
כנרת.

3 תגובות:

 1. לשם שינוי, בענין פירוק הרבנות הראשית אני מסכים לחלוטין עם המסקנה שלך. רבנות ראשית ובתי דין רבניים שהם חלק ממנגנון המדינה, אלה הם מוסדות מבית מדרשה של האימפריה העותמנית מסוג שכבר מזמן בוטל בטורקיה עצמה והיה ראוי שגם מדינת ישראל תלך בעקבותיה.

  אפשר לחזור למסורת היהודית "עשה לך רב". כל קהילה של יהודים המרגישה רצון וצורך לקיים פולחן דתי תעשה לה רב לפי הבנתה, ופסיקותיו (או פסיקותיה, למי שמוכנים להעניק משרה זאת גם לנשים) יחייבו רק את מי שיקבלו אותן מרצונם החופשי. כל קהילה המרגישה צורך להתדיין לפי חוקי ההלכה היהודית תקים ותקיים בית דין רבני ויתדיינו בפניו מי שירצו להתדיין לפניו, כמו כל גוף בוררות אחר. מי שלא ירצה להתפלל או לקיים מצוות דתיות או להתדיין בפני בית דין רבני, אף אחד לא יכפה זאת עליו והמדינה תעמיד לרשותו אפשרות להתחתן ולהתגרש בלי להיזקק למוסדות דתיים כלשהם.

  זאת אגב היתה דעתי גם כאשר נשלטה הרבנות הראשית בידי הציונות הדתית. העובדה כי כבר כמה וכמה שנים הרבנות הראשית מנסרת את הענף עליו היא יושבת, בכך שהיא מקבלת את מרותם של חרדים שבעצמם אינם מכבדים אותה ואת פסיקותיה, לא ממש מצערת אותי.

  השבמחק
 2. מלכתחילה אני בעד ללכת על מתווה של אמנה בין רוב חלקי הציבור - אבל מכיוון שזה לא עובד, אכן אין ברירה ולנסות להפריד את הדת מהפוליטיקה. אם גם זה לא ילך - לא תהיה ברירה ויהיה צריך להפריד את הדת מהמדינה.

  השבמחק
 3. אני שמח למצוא לפחות נושא אחד בו אין לנו חילוקי דעות קוטביים.

  השבמחק