יום שישי, 13 בינואר 2012

לא אקטואלי - 13.01.12


שמאל מחפש ומתחפש
בשעה טובה ולא כל כך מוצלחת השמאל הישראלי מבין שהסיכוי שלו לחזור לשלטון הוא לא ריאלי. שלי יחימוביץ הייתה הפוליטיקאית הראשונה להבין זאת, ואמצה אג'נדה חברתית ראויה לדיון ציבורי. אחרים בוחרים לבנות עצמם על בסיס השנאה לחרדים ו/או מתנחלים ו/או חרדלים. השיח האינטלקטואלי הפנים שמאלני מעל דפי ביטאון הארץ מלמד על אימוצו של כיוון חדש, שעיקרו דמוקרטיזציה של המרחב שבין הירדן לים. יש שיקראו לזה מדינה דו-לאומית, יש שיציעו מודל של ארבע מדינות: מדינה חרדית, מלכות יהודה, מדינה פלסטינית ומדינה חילונית ליברלית. המרכיב היסודי מאחורי הגישות החדשות הן נטישת הדיכוטומיה של ימין מול שמאל לטובת חלוקה בין מחנה הדמוקרטיה למתנגדיו. בעזרת רוב הציבור הישראלי שבאמת תומך בדמוקרטיה ייכבש השלטון, אלא שנציגי המחנה יהיו במקרה שמאלנים ויממשו את רעיונותיהם המקוריים ויסיימו את הכיבוש בשם הדמוקרטיה. מי שרואים בכל ענייני הדרת הנשים ושאר מאבקים שנושאים את שם הדמוקרטיה, חלק מאסטרטגיה כוללת – לא טועים.

ועדת חכירה
בראיון שהעניק יובל שטייניץ למוסף זה בשבוע שעבר, טען שר האוצר כי פיתרון של הריסה אינו הגיוני: "אילו היו מגלים שיש למישהו טענת בעלות על שכונה ברמת אביב, האם מישהו היה מעלה בדעתו להרוס את הבניינים בשכונה ולמסור אדמה פנויה לבעליה? הרי היו מוצאים פיתרון של פיצוי לבעלים". לא מדובר בטיעון פילוסופי בלבד, שהרי כבר ישנן שכונות שלמות שנמצאות על אדמות של הפטריארכיה היוונית. אם יהרסו המאחזים שנמצאים על אדמות פרטיות, יהווה הדבר תקדים שיעודד את הפלסטינים ותומכיהם ללחוץ על הכנסייה היוונית שלא להמשיך את הסדר ההחכרה עם דיירי טלביה ורחביה. לתשומת ליבם של כמה משופטי העליון שלא ידעו שהם מתנחלים.

מי שלא פועה לא טועה
בשבוע שעבר ביקרתי את החלטתו של מכון פועה לערוך כנס בו יישאו דברים גברים בלבד. איני חוזר בי מהביקורת – אני עדיין חושב שבמיוחד בנושא מסוג זה חשוב שגם נשים ישמיעו את קולן, ושאסור שתהליך ההידברות עם האוכלוסייה החרדית יכשיר התרפסות בפני כל גחמותיהם. עם זאת חשוב לי להבהיר: הטור שלי נכתב ביום שלישי, לפני שהתחיל הקמפיין הארסי נגד המכון החשוב. טעיתי כשלא זיהיתי שמדובר בקמפיין בהתהוות, אליו אין לי שום כוונה להצטרף. על כך התנצלותי בפני הקוראים ופעילי מכון פועה שעושים עבודת קודש.

מבריחים בחירות
במבט ראשון נראה שמעשה קפיצתם של רבים לבריכה הפוליטית בימים אלו משרה אווירה של בחירות. בפועל, לא אתפלא אם ייווצר בדיוק האפקט ההפוך: יותר ויותר ח"כים, רבים מהם מהעבודה וקדימה, מבינים שכניסתם של כוחות חדשים לשוק הפוליטי שומטת את הקרקע דווקא מתחת לכיסאותיהם שלהם ולכן יעדיפו לקיים את הבחירות במועד מאוחר ככל האפשר, גם כשהדבר נוגד את האינטרס הציבורי אותו הם אמורים לשרת. ולא נשכח את אריה דרעי, דפני ליף ואלדד יניב שבדרך...

פוליטיקה אחרת
ועכשיו ברצינות, סיכום אירועי השבוע האחרון בפוליטיקה הישראלית: יאיר לפיד הודיע על הקמתה של מפלגה סקטוריאלית של איש אחד. בתגובה, שלפה מפלגת העבודה את הסלב שלה, נועם שליט. "אם הילד שלי היה נחטף, הייתי מצטרף למפלגת העצמאות", אמר פוליטיקאי משופשף. עצומה חדשה רצה ברשת: אם אפול בשבי לא ארצה שקרוביי ירוצו לפוליטיקה. קדימה יוזמת חוקי צינון לקרובי חטופים, ובכלל למפלגות שקמו אחריה. אנסטסיה שפכה מים על חבר כנסת ערבי. השמאלנים נזכרים שהיא גיורת. לא מפריע להם שהייתה גויה. זה שהיא התגיירה זה מה שמשגע אותם. אותם שמאלנים שוכחים שרק בבחירות הקודמות הוצבה אותה אשת תקשורת ברשימת קדימה לכנסת. האפליה ממשיכה: שוב הערבים קיבלו יותר מהיהודים. והפעם, אנסטסיה קיבלה פי 30 מחנין שהרביצה רק לסדרנית פשוטה ולא לחבר כנסת מכובד. צפויה להיות מערכת בחירות מעניינת, רוויה באידיאולוגיה: הקמפיין של יאיר יישא את הלפיד שיגרש את ביבי, לבני תמשיך עם הנוסחא המנצחת "ציפי או ביבי", ושלי תלך על ההברקה המקורית של "שלי שלך, שלך – של ביבי".

מחיר המחאה
דפני ליף שוב פונתה מדירתה השכורה. לא נורא, אם אף אחד לא יפריע למדינה ליישם את חוק המסתננים שאושר השבוע בכנסת, שוק הדירות בתל אביב צפוי לגדול בקרוב בצורה משמעותית. אגב, באופן מפתיע, נימוקו של בעל הבית לא היה שהוא יכול לקבל עכשיו הרבה יותר כסף על דירה בה גרה דפני ליף המפורסמת.

אזרחי העולם
"יתכן שבזמנים כאלה יש לשקול את הצגת התפישה שלפיה מגני זכויות אדם יקבלו הכרה כקבוצה וכמעמד הראויים להגנה ולקשר את האמצעים האנטי-דמוקרטיים לסדרת ההגנות המוכרות במשפט זכויות האדם הבינלאומי המתייחס לפעילי זכויות אדם... אני מאמינה שאנו צריכים להתחיל לבנות את המעמד של פעילי זכויות האדם ולהשתמש בו בשפה ובפעילות שלנו בתחום זכויות האדם. חיוני להכניס מונח זה לשיח הציבורי, להשתמש בו במשפט – כולל במשפט זכויות האדם הבינלאומי – ולנקוט צעדים שיאפשרו לקהילת זכויות האדם לעבור מתפישה מתגוננת לתפישה תקיפה, פרואקטיבית." הדברים הללו, אותם נשאה פרופ' נטע זיו, פרופ' מהפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל-אביב, ולשעבר סגנית הנשיא בקרן החדשה לישראל, מצביעים על האסטרטגיה אותה מבקשים פעילי השמאל הרדיקלי לקדם: לערער על כפיפותם לחוק הישראלי ולקבל את הסעד המבוקש באמצעות המשפט הבינלאומי. צעד קטן לפעילי השמאל, צעד גדול בדרך לדה-לגיטימציה של מדינת ישראל.

הדרת נציגי ציבור
פרופ' מרדכי קרמניצר, סגן נשיא המכון הישראלי לדמוקרטיה, שלח לחבר הכנסת כרמל שאמה-הכהן, יו"ר ועדת הכלכלה של הכנסת, מכתב חריף בו הוא טען כי הכנסת מגלה מעורבות יתר בנושא ערוץ 10 וכי ראוי היה שהרשות השנייה, כמוסד הרגולטורי, תעסוק בעניין. קצת מוזר שדווקא מי שנושא את שם הדמוקרטיה טוען כי קיימת מעורבות יתר של נבחרי הציבור בענייני הציבור, ובמיוחד במקרה בו לרגולטור יש חלק בכך שערוץ 10 הגיע למצבו הקשה לאחר שלא מילא במשך שנים את חובותיו במכרז בו זכה.

5 תגובות:

 1. אין שינוי מהותי בעמדות השמאל בישראל, וגם לא יכול להיות שינוי מהותי אלא אם השמאל יחדל להיות שמאל. השמאל רוצה כעמדה בסיסית ואידאולוגית שוויון מלא לכל יצורי האנוש באשר הם. באופן קונקרטי זה אומר שהשמאל אינו יכול לקבל מצב שבו מליוני פלסטינים יחיו תחת שלטון מדינת ישראל בלי שתהיה להם זכות לבחור ולהבחר לממשלה שמושלת עליהם. הפתרון יכול להיות בכך שהפלסטינים כבר לא יחיו תחת שלטון ישראל (ולהבהיר שוב מה שכתבתי במקום אחר, הפלסטינים בעזה עדיין חיים תחת שלטון ישראל - שלטון ישראל בעזה יסתיים רק כאשר כל ספינה שתרצה בכך תוכל לעגון בנמל עזה וכל מטוס שירצה בכך יוכל לנחות ולהמריא בנמל התעוםה הבינלאומי יאסר ערפאת שליד רפיח, בלי להזדקק לכל אישור משום גורם ישראלי).

  האפשרות האחרת היא שמדינת ישראל תמשיך לקיים את שלטונה על הפלסטינים, אבל הפלסטינים יהיו בעלי זכות לבחור ולהיבחר לכנסת.

  מי שדוגל באחת משתי הגישות האלה שייך לשמאל בישראל. מי שחותר להגיע לשלטון ולממש אחת משתי הגישות האלה הוא איש (או אשת) שמאל,וכל אסטורטגיה פוליטית שינקוט השמאל במסגרת זאת בהחלט ראויה לדיון ולשיקול.

  השבמחק
 2. אילו היו הרשויות בגרמניה של ויימאר בשנות העשרים של המאה שעברה דואגות לבלום את זרם המסתננים היהודים מן המזרח, אין ספק שזה היה מקל על מצוקת הדיור בברלין והיו הרבה יותר דירות לגרמנים בני הגזע הארי הטהור.

  למען הגילוי הנאות, סבא וסבתא שלי היו בין המסתננים האלה שהרשויות הגרמניות התרשלו בבלימתם, והם הצליחו לקבוע את מקום מגוריהם בבנין מאד גדול וצפוף ליד כיכר אלכסנדר בברלין יחד עם מאות מסתננים אחרים. וכך קרה שהמסתננים הנבזים האלה הצליחו, ממש שערוריה, להביא לעולם על אדמת גרמניה את בנם שמאוחר יותר הביא לעולם גם אותי. אילו היו הרשויות הגרמניות מקפידות יותר בבלימת המסתננים, אני לא הייתי קיים כאן והיית פטור מלענות להערות השמאלניות המטרידות שלי. (ואזכיר שוב, מדובר כאן בגרמניה הדמוקרטית של תקופת ויימאר,איני מתייחס בהקשר זה לתקופות מאוחרות יותר בהיסטוריה הגרמנית.)

  השבמחק
 3. א. לא טענתי שיש שינוי מהותי בעמדות השמאל אלא בפסאדה שהשמאל מאמץ לעצמו. לנכס לעצמו את הדמוקרטיה כדי לנסות ולהשיג הסכמה ציבורית רחבה. אני פה כדי ששיטת 1984 לא תעבוד להם.

  ב. זכותה של כל מדינה לאמץ לעצמה מדיניות הגירה משלה. אתה לא צריך ללכת רחוק: ארצות הברית ואוסטרליה מהוות מדינות הגירה קלאסיות. זכותן. ויש מדינות נאורות לא פחות, כמו שוויץ, שלהן יש מדיניות הגירה אחרת.

  השבמחק
  תשובות
  1. א. בהחלט יתכן שהשמאל לא יצליח גם בתקופה הנוכחית להגיע לשלטון בישראל ולהביא לאימוץ דרכו המדינית,שהממשלה הנוכחית תישאר או אפילו תעלה ממשלה גרועה ממנה, ולנו לא ישאר אלא להמשיך במאמצים בלתי נלאים להכשיל את הממשלה, לקלקל ככל יכולתנו כל מה שהיא מנסה לבנות, לתקוע כל מקל אפשרי בגלגלים ולהמשיך להשליך לפניה קליפות בננה בתקוה יוקדת שתדרוך עליהן.

   ב. לכל מדינה זכות לאמץ מדיניות הגירה משלה, וזכותם של אזרחי כל מדינה למחות מחאה נמרצת כלפי מדיניות ההגירה שאמצה ממשלתם ואפילו להאשים את הממשלה בגזענות. כאשר ממשלת שוויץ, שנבחרה בבחירות חוקיות ודמוקרטיות למהדרין, קבעה על פי סמכותה החוקית מדיניות הגירה שעל פיה יהודים גרמנים לא יתקבלו בתחומה אלא יוחזרו מיד לגרמניה, היו אזרחים שוויצרים שהתנגדו למדיניות הזאת וראו בה פשע. היה מפקד משטרה שהפר את החוק במצח נחושה ואפשר ליהודים להכנס לקנטון שבו הוא היה אחראי על מימוש מדיניות ההגירה שקבעה הממשלה הפדרלית. הואאיבד את מקום עבודתו והיום הוא נחשב חסיד אומות העולם ומדינת ישראל מוקירה את זכרו.

   מחק
 4. א. בהצלחה. רק תזהרו לא להחליק על קליפות בננה שאתם עצמכם זרקתם.

  ב. אני לא מכשיר כל מדיניות הגירה באשר היא. אבל בוא נתחיל בזה שתהיה לנו מדיניות הגירה מוסדרת.

  השבמחק