יום שישי, 27 בינואר 2012

לא אקטואלי - 27.01.12


טיבי ליהודים
אני דווקא בעד להשאיר את טיבי בכנסת. אם צריך, כדאי גם לתת לו שריון במפלגת ימין. אחרי הכל, טיבי הוא הנכס האלקטורלי הגדול של המחנה הציוני בישראל.

מבקר שלא מבכר
בקרוב אמורה הכנסת לבחור את מבקר המדינה השמיני. הדעה הרווחת היא כי לתפקיד אמור להתמנות שופט בית משפט עליון, או לכל הפחות משפטן, וזאת למרות שבחוק יסוד: מבקר המדינה נקבע מפורשות כי "כל אזרח ישראלי שהוא תושב ישראל כשיר להיות מועמד לכהונת מבקר המדינה". בפועל, כל מבקרי המדינה עד כה היו משפטנים, כשארבעת האחרונים מלאו את התפקיד לאחר שכיהנו כשופטים. במערכת הציבורית בישראל, בה כוחם של המשפטנים בכל רשויות השלטון מתעצם, אולי הגיעה השעה למנות לתפקיד אדם שאינו משתייך למילייה המשפטי, ולא יהסס לבקר גם אותו.

להפריט את המוח
עד שימונה מבקר חדש, יש לקוות שיישאר לו מה לבקר. הגיליון החדש של 'ארץ אחרת' עוסק הפעם בהשתלבותן של חברות הייעוץ האסטרטגי בקביעת המדיניות הממשלתית בתחומי ביטחון, בחינוך, ברווחה ובשירות הציבורי בכלל. מקריאת אחד עשר הכתבות מצטיירת תמונה מדאיגה: ראשית, משום שהממשלה מעבירה את העברת ההחלטות לגופים פרטיים, אשר לא בהכרח מחויבים לערכים ועמדות אותן נבחרה הממשלה לקדם. שנית, מכיוון שהשירות הציבורי הופך להיות פחות מעניין ועל כן מאבד את הטובים שבעובדיו. כנגזרת מכך, הפקידות במשרדי הממשלה הופכת להיות פחות מקצועית ומתקשה לפקח על חברות הייעוץ החיצוניות. מי שמציג תמונת מצב מדאיגה במיוחד הוא פרופ' אריה אלדד, היום חבר בוועדת חוץ וביטחון ובעבר קצין בכיר במילואים, שמתאר במאמרו כיצד הופכים מפקדי צה"ל למנהלים מסורסים הנושאים באחריות בזמן שנותרו נטולי סמכות.

כבר לא מגמגם
וידבר אל העם: אחיי העבדים, איפה הכסף?

רודפי עפיפונים
השבוע הושקה "הרשימה השחורה", מיזם אינטרנטי חדש שהוקם על ידי איש השמאל הקיצוני, פרופ' ניב גורדון וחבר מרעיו, בו מוצגים כל השמות שנחשפו על ידי ארגונים כמו אם תרצו, ישרא-קמפוס ומוניטור האקדמיה הישראלית כפעילים אנטי ישראליים. למרות שעיקר מהות פעילותם של ארגונים אלה מסתכמת בהצגת עובדות שבדרך כלל אינן גלויות לעיניי הציבור, הם מואשמים על ידי פעילי השמאל הקיצוני את בסתימת פיות. לעומת זאת, כאשר שר החינוך מקדם בימים אלה את צירופן של פרופ' טליה איינהורן ופרופ' צילה סינואני-שטרן למועצה להשכלה גבוהה, פועלים גורמי שמאל באקדמיה נגד קידומן של אלה שכל חטאן הוא שהן מלמדות במרכז האוניברסיטאי באריאל. אז מי הוא הרודף ומיהו הנרדף?

הורות מאוחרת
במסגרת הפסטיבל התקשורתי שנערך ביום ראשון האחרון, איחרו עשרות אלפי הורים לעבודה לאחר שנאלצו לפזר את ילדיהם בגנים ובתחנות הרכבת מאוחר מהרגיל. לטובת טיפוח ההיסטריה, הקדיש עיתון ידיעות אחרונות כמעט את כל שער העיתון כשידיעה על שוטר מג"ב שנדקר בשועפט נדחקה לעמוד 21. לא סתם קוראים להם ידיעות אחרונות.

בין אביב לחורף
שוב אתר החרמון מלא, ושוב צריך לחזור על הפתרון הראוי: יורחב אתר החרמון. בימים אלה, יש סיכוי טוב שאסד אפילו לא ישים לב.

תכנית הגירה למגירה
אין צורך לחכות לפעם הבאה שבג"צ יידרש לדון בחוקיות הוראת השעה של חוק האזרחות כדי לקדם את הסדרתה של מדיניות הגירה כבר בכנסת הנוכחית. לפני יותר משנה, הונחה על שולחן הכנסת הצעת חוק ההגירה לישראל, שמבקשת להסדיר בחוק את מדיניות ההגירה של מדינת ישראל ונותנת מענה לרוב סוגיות ההגירה אשר טורדות את מנוחת היהודים: החל מאיחוד משפחות, דרך מהגרי עבודה ועד הגירת פליטים. הצעת החוק המפורטת מתבססת על נייר עמדה שפורסם על ידי מרכז מציל"ה ועליו חתומים פרופ' שלמה אבינרי, פרופ' אמנון רובינשטיין וליאב אורגד. אמנם לא מדובר בהצעה מושלמת (לדוגמא, מתבקש למנוע גם קבלת אישור עבודה ממי שנכנס לישראל באופן לא חוקי מבלי שהוכר כפליט), אך היא מהווה בסיס התחלתי ראוי לדיון בנושא. על הצעת החוק חתומים כלל חברי הכנסת של קדימה ואיתן כבל אחד. מעניין יהיה לראות אם כל החתומים על ההצעה ימשיכו לתמוך בה גם בימים אלה, בהם תלותה של קדימה בארגוני השמאל הלא תמיד ציוני גדולה מתמיד.

שופוני אישה
אפרופו הצעת החוק המדוברת, זה לא עניין של מה בכך שכבוד יו"ר האופוזיציה חתומה על הצעת חוק. לשם המחשה נספר שעד לשבוע האחרון הייתה חברת הכנסת ציפי לבני שותפה להגשתן של שלוש הצעות חוק בכל תקופת הכנסת הנוכחית. ביום שני האחרון, נפל דבר בישראל, ולבני מצאה עצמה חתומה על שלוש הצעות חוק חדשות נוספות, כולן לקידום זכויות נשים. נראה שלבני גילתה השבוע מה היתרון היחיד שיש לה על אחד, יאיר לפיד.

בין אסטרונומיה לאסטרולוגיה
אם יאיר לפיד הוא מטאור, אז הפוליטיקה היא האטמוספרה. כדור הארץ קורא ליאיר "לפיד".

תגובה 1:

  1. הפער בין קלות הסיבה לכובד התוצאה המבוקשת על ידך באייטם בין אביב לחורף שעשע אותי :)

    השבמחק