יום שישי, 6 בינואר 2012

לא אקטואלי - 6.01.12


בזכות נשים
ביום רביעי הקרוב יערוך מכון פוע"ה את הכנס השנתי ה-12. למי שלא מכיר נספר כי מכון פועה עושה עבודת קודש בייעוץ וסיוע לזוגות בנושאי פוריות. שחר אילן ידידי הסב את תשומת לבי לכך שכל הדוברים בכנס, מהרבנים דרך הרופאים ועד החוקרים, כולם גברים. מישהו צריך לגלות להם שתנאי הכרחי לפוריות הינו שיתוף פעולה מצד המין השני. וזה לא שאין נשים צדקניות, תשאלו את פועה.

ויעשו כולם אגורה אחת
את אתר אגורה למסירת חפצים יד שנייה מכירים חלק ניכר מהאוכלוסייה בישראל, יעידו על כך 74,000 חפצים שנמסרו בשנת 2011. פרויקט אגורה זכה אף להכרה ממסדית, כשזכה לאחרונה במקום הראשון בתחרות יזמות חברתית סביבתית בישראל מטעמם של המשרד להגנת הסביבה ושותפים נוספים. בהתאם לרוח החסכונית ששורה עליי, אוסיף כי כל מילה נוספת על המיזם המבורך – מיותרת.

מדינה מכה
הסעודים לקחו לי את כל הכוכבים. איך אני אמור לקנות עכשיו מפלון מים לחדר שלי?

חלמיש למעינו מים
בין ממטר גשמים למשנהו, הגיע לידי ספרו החדש של הרב חן חלמיש, אנשי הגשם, אשר מביא עשרה מדרשים העוסקים בגשם ובעיכובו. המציאות של מחסור בגשמים היא בעלת השלכות מיוחדות: האדם, כמו גם החברה, מזהים את התלות שלהם בכוחות העליונים, דבר שמביא אותם לפשפש במעשיהם על מנת להסיר את הגורם למניעת הגשמים. העלילות השונות, עטופות בתיאורים הצבעוניים של מדרשי חז"ל וכרוכים בפרקי לימוד מרתקים של הרב חלמיש, מביאים את הקורא לידי חוויה קיומית הכוללת לימוד מעמיק ותפילה חרישית. מומלץ ליום חורף סגריר.

עבודה ערבית
ביום שלישי הקרוב יערוך עיתון דה-מרקר בשיתוף בנק לאומי כנס כלכלי המיועד למגזר העסקי הערבי. כיאה לכך, הכנס ייערך בנצרת. מטרת הכנס הינה לזהות את החסמים העומדים בפני העסקים במגזר הפרטי ולדון על דרכים להסרתם. לכנס זה חשיבות רבה, הן משום שמדובר בקבוצת אוכלוסיה שרחוקה מלנצל את כוח העבודה שבה, והן משום שרווחה כלכלית לקבוצה הגדולה של אזרחי ישראל הערבים היא אינטרס מובהק של המשק הישראלי. להערכתי, אחד החסמים העומדים בפני היזם הערבי העצמאי הינה הקושי התרבותי להתמודד עם הבירוקרטיה הישראלית, גורם אשר מביא לכך שרבים מהיזמים במגזר הערבי בוחרים להקים עסקים הרחק מעיני הרשויות. הקלת הבירוקרטיה הישראלית תקל על יותר ערבים לפתוח את העסק שלהם באופן גלוי ורשמי, ועל הדרך תשרת את כלל אזרחי ישראל.

ערוץ אחד
אסור שערוץ 10 ייסגר. אחרת נוכל לראות את אותן תכניות רק בערוץ 2.

קואליציה נגד קואליציה
בימים רביעי וחמישי הקרובים ייערך במכללת ספיר כנס בנושא הפוליטיקה של המחאה. כדי ללמוד על הנושא אפשר ללכת לכנס ואפשר לראות מי הספונסרית המרכזית של הכנס: הקרן החדשה לישראל. מי שמעוניין להבין עד כמה שקועה הקרן במאבקים להחלשת הקואליציה הנוכחית, מוזמן להגיע ביום ראשון הקרוב בשעה 9:00 למשרדה של רחל ליאל, מנכ"לית הקרן החדשה, לפגישה של הקואליציה נגד הדרת נשים.

פרדוקס הגבר
אם אני שונא להתחבר לרגשות שבי, זה אומר שאני מחובר לרגשות שבי?

4 תגובות:

 1. ידידך הסב את תשומת ליבך לא סתם. התחילו עכשיו עם עוד קמפיין הסתה: http://bloggershuni.blogspot.com/2012/01/blog-post_09.html#comment-form

  השבמחק
 2. חשוב וטוב לחשוף את הקמפיין, אבל אני לא חוזר בי מהביקורת שלי: מדוע תמיד הוויתור הוא כלפי החרדים - במקרה זה על חשבון הנשים (שקולן ראוי שישמע בכנס לא בשל היותן נשים, אלא משום שיש דברים שלא יוכלו להישמע לעולם על ידי גברים).

  השבמחק
 3. קראתי היום את כתבתך מן השבת האחרונה "בזכות נשים"
  איני מן המגיבים על כתבות בעיתון, אבל למקרא הקטע הקצר (והציני) בגליון יומן האחרון, חשתי כי עלי להגיב.

  פתחת את הקטע בכך שמכון פוע"ה עושה עבודת קודש, אולם מיד כדי שלא ישאר רושם חיובי הודעת כי כל הדוברים בכנס יהיו גברים.
  "מישהו צריך לגלות להם שתנאי הכרחי לפוריות הינו שיתוף פעולה מצד המין השני" (- כאילו שיש מי מחברי המכון שאינו יודע זאת).
  בתקופה זו מאד פופלרי להיטפל לכל מקרה כאילו הדרת הנשים היא הרעה החולה העיקרית בחברה.
  ברור שעל מנת לקיים כנס כזה שבו יוצגו החידושים הרפואיים האחרונים בפני רבנים מכל הקשת, הכנס צירך להיות מופרד.
  יתכן כי תוכל להכריח את המארגנים לתת לאישה לנאום ואז חלק מן הנמענים של הכנס לא יגיעו אליו.
  מה יגרום נזק גדול יותר לקהל נשים גדול יותר?
  שאישה לא תנאם, או שרבנים פוסקים שאיתם נשים ( וגברים) רבים מתייעצים לא יהיו מעודכנים בחידושים הרפואיים האחרונים.
  קל מאד לצעוק חמס ובמחי כתבה אחת (שלך ושל אחרים) לשפוך את התינוק עם המים.
  כבר אמרו מזמן עדיף להיות חכם מאשר צודק- זה המצב גם כאן.

  ועוד הערה בשולי הכתבה.
  לפי דבריך מוסר הידיעה הוא ידידך שחר אילן, לכאורה אדם ניטרלי שהסיח לך לפי תומו את האנקדוטה המעניינת הזו.
  מחיפוש קצר בגוגל עולה כי אדם זה הוא גם חבר בעמותת חדו"ש - חופש דת ושיוויון, כלומר כלל לא ניטרלי לנושא המדובר.
  וכנראה גם בעל אינטרס לצד מסוים וספציפי בסיפור הנ"ל.
  נראה לי שמן הראוי היה להוסיף את תפקידו או תוארו בזמן שרצית להטיף לאחרים.
  לפחות היינו קוראים את הכתבה בהקשר הנכון.

  השבמחק
 4. מעבר לדברים אליהם התייחסתי בתגובתי הקודמת, אני באמת חושב שמכון פועה עושים עבודת קודש. אני כותב את הטור בימי שלישי, ובמקרה זה, כתבתי את הטור לפני שהנושא עלה בכלי התקשורת האחרים. לא התכוונתי להצטרף לגל, ואני מודה שפספסתי את הטרנד.
  לגבי שחר אילן, האמת שהוא ביקש שאכתוב את תפקידו, אבל בשל המחסור במקום בחרתי לקצר ולא להזכיר זאת - בדיעבד ומשהתברר שמדובר בקמפיין מאורגן, זו אכן הייתה טעות.

  התנצלות על הדברים פרסמתי בטורי הבוקר:
  http://non-actual.blogspot.com/2012/01/130112.html

  השבמחק