יום שישי, 10 בפברואר 2012

לא אקטואלי - 10.02.12


מדעי הרווח
השבוע נחנך בית הספר למדעי המוח ע"ש סמי סגול באוניברסיטת תל אביב. בית הספר החדש, הראשון מסוגו בישראל, מצטרף למספר מכונים לחקר המוח ומסלולי לימוד הפועלים בין כתלי האוניברסיטאות השונות המבוססים על לימודים בינתחומיים. אלו הן חדשות מרעננות וחשובות ממספר סיבות: ראשית, בשל מעורבותו המשמעותית של פילנתרופ ישראלי לטובת האקדמיה הישראלית. סיבה נוספת נובעת מכך שכפי שמחקרים על פעילות המוח מבוססים על תחומי ידע רחבים, כך התועלת הרבה המופקת מהם משפיעה באופנים שונים – רפואיים, שיקומיים, טכנולוגיים וקוגניטיביים, על רמת החיים של אזרחי ישראל. ושלישית, משום שכל קידום של המדעים המדויקים בישראל עתיד להניב תשואות גבוהות עבור מעמדה של מדינת ישראל בעולם, בניגוד למה שקורה יותר מדי פעמים כתוצאה מהפעילות "האקדמית" בפקולטות למדעי החברה והרוח.

נגד כיוון השאון
ביום שני האחרון נערך בירושלים האירוע הראשון בסדרת אירועי ימי שני של שאון חורף. שאון חורף הוא מיזם חדש של רשות הצעירים בעיריית ירושלים אשר מבקשת לקדם תכניות לחיזוק ירושלים כעיר אטרקטיבית לצעירים מכל בחינה שהיא. במסגרת השאון, נערכים בירושלים מדי יום שני בחודש פברואר עשרות אירועי תרבות, חברה ואוכל, לאו דווקא בסדר הזה. נראה שמאז שהצעירים הירושלמים החליטו לקחת את העניינים לידיים בבירה, השעון הביולוגי של העיר שינה כיוון: ככל שהזמן עובר, היא נהיית צעירה יותר ויותר.

גישה ראויה
לאחרונה פרסמה עמותת גישה שש קביעות שגויות אודות המצב ברצועת עזה: יש מצור על הרצועה; תושבי עזה לא יכולים לצאת ממנה לשום מקום; אסור לישראל לעצור ספינות בדרכן לעזה על פי החוק; לישראל אחריות מלאה על המתרחש בעזה; עזה זקוקה ליותר סיוע מבחוץ; יש משבר הומניטרי בעזה. לכאורה זה נראה מוזר שדווקא ארגון פרו פלסטיני כמו גישה שהוקם מיד לאחר יציאתה של ישראל מעזה, יודה שכל הטענות הנ"ל שגויות. זה לא שהחבר'ה בגישה נפלו על הראש, הם פשוט הבינו שהאשמת ממשלת ישראל מאפשרת לישראל ותומכיה להציג את העובדות שמעידות על חוסר דיוק שבטענות הכוללניות ובכך להפיל את הטיעון כולו. מבלי להיכנס לעמדות של גישה, אין ספק שהגישה שלהם נכונה: ראוי שהטענות המושמעות בדיון הציבורי מפי כל הצדדים ובכל נושא, יהיו מדויקות. די לנו בשיח של הטחת האשמות.

התחזית: ללא שינוי
עצה ליאיר לפיד: לא משנה מה יהיה סדר היום של מפלגתך החדשה, אל תקרא לה שינוי. לא בגלל ההסבר שהובא באייטם הקודם, כמו בשל הסיבה שכשמפלגה מצליחה – לא רצוי להתאהב בשינוי. ע"ע מפלגה שמרוב הצלחה התרסקה מ-15 מנדטים ל-0 באבחת מערכת בחירות אחת.

סרטי תהודה
'עיר עמים' הינו ארגון המקדם אג'נדה פוליטית לחלוקתה של ירושלים. במסגרת פעילותו, מפרסם הארגון מפות של העיר, עורך סיורים ומגיש עתירות נגד עמותות שפועלות לשמירה על ירושלים מאוחדת. בנוסף לכל אלה, עורכת 'עיר עמים' את מיזם 'רגע-ים' שמטרתו ליצור ולהפיץ אסופת סרטים קצרים אשר מתיימרים להציג את המורכבות מאחורי המציאות הירושלמית. במסגרת שנתו החמישית של המיזם, נבחרו להקרנה שלושה סרטים, כולם סביב דמותם של מנהיגים פלסטינים צעירים. לכאורה, פעילות מבורכת. בפועל, מדובר במימון סרטי תעמולה המוקרנים ברחבי העולם ומציגים את "המורכבות" מאחורי המציאות הירושלמית באופן חד צדדי, כאילו אין צורך להזכיר על איזה רקע נבנתה גדר הביטחון ומדוע כוחות הצבא נאלצים לרדוף אחר פלסטינים שבורחים לכל עבר.

בחייאת חוני
שמישהו יבקש מחוני שפעם הבאה הגשם יגיע אחרי האובך ולא הפוך.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה