יום שישי, 17 בפברואר 2012

לא אקטואלי - 17.02.12


לא שבוע ולא אפרטהייד
חידה לקוראים: איזה אירוע יתחיל ביום שני הקרוב, יסתיים ארבעה שבועות לאחר מכן, ויגדיר את עצמו כשבוע? נכון! זהו שבוע האפרטהייד הישראלי, אשר ייערך בתאריכים שונים ב-26 ערים ברחבי העולם: אירופה, צפון אמריקה, דרום אפריקה ואפילו בעולם הערבי, שם בחמישי לחודש מרץ ייעצרו למשך שבעה ימים כל מעשי הטבח ההמוני לרגל התייחדות עם מאבקם של הפלסטינים בכיבוש הנאור.

יודע חקלאי פיקח
השבוע זכיתי לי לפגוש את שי דרומי בפעם הראשונה מאז שזוכה במשפט. מעבר לעובדה שכיף היה לראות את דרומי חופשי, מאושר וחיוני, שמעתי ממנו כי כיום מתנדבים בחווה שלו שלושה סטודנטים שהגיעו אליו דרך תנועת השומר החדש. שי סיפר לי שכיום הוא כבר לא מסתפק במתנדבים שיבואו לשמור על החווה, אלא מצפה שהחברים יתנו כתף גם בעבודה במקום. לדבריו, "אין צורך בשומר החדש אם אין בנמצא את הרועה החדש". ת'כלס – צודק! ניתן להתנדב בקבוצה או ביחידים, בצפון ובדרום, דרך אתר האינטרנט של השומר החדש.

על דעת המקום
החודש נפתח במוזיאון ישראל המחזור הרביעי של תוכנית "יחד יוצרים דיאלוג" מטעם ארגון גשר בו משתתפים כ-50 תלמידי מגמות אמנות מתיכונים שונים. כמו כל יוזמות גשר, גם מטרתו של מיזם מבורך זה הינה להסיר מחיצות בין דתיים וחילונים ולהפרות את השיח סביב סוגיות של זהות, הפעם, באמצעות שפת האמנות. התוכנית משלבות סדנאות, סיורים במוזיאון ויצירה משותפת כאשר הנושא סביבו ייערכו המפגשים הוא המקום. אני לא בטוח שיש כזה דבר יצירה משותפת, אבל באמנות, כמו באמנות, אין דבר כזה שאין דבר כזה.

מאה אחוז מאמינים
בשנת 1956 אימצה ארצות הברית את העיקרון של "In God we trust" (באלוהים אנו בוטחים) כמוטו הלאומי הרשמי של המדינה. "God save the queen" (אלוהים נצור את המלכה) הוא ההמנון הלאומי של בריטניה. בישראל לעומת זאת, כאשר מתגלה ש-84% מהיהודים מאמינים באלוהים, ה-16% הנותרים זועקים "אלוהים אדירים!".

חוזר חלילה
כיצד קרה שחלקם של החילונים המובהקים באוכלוסייה הצטמצם לכדי 16%? מעבר לכל ענייני הדמוגרפיה אני מבקש לספק הסבר לתופעת נטישת היהדות החילונית. זו אימצה לעצמה מנהג להניח בצד את המסורת. עבר דור, עברו שניים, והחילונות הישראלית נטשה גם את המסורת שלה עצמה. כך כתבי ברנר וברדיצ'בסקי מעלים אבק במדפים האחוריים של עולם הספרים החילוני, והחילוני הצעיר מוצא עצמו ללא תיאולוגיה חילונית מובהקת. אין זה פלא שהוא מוצא עצמו רועה בשדות זרים (אוניברסאליים) או בשדותיו של ישראל סבא, רחמנא לצלן.

אבא גוריון
השבוע התגלגל לידי צילום מכתב קצר ששלח דוד בן גוריון בעודו מכהן כראש ממשלה לשר האוצר: "חתמתי היום על הצהרת העובד(ת) לצורך קביעת ניכויי המס. בהצהרה, בסעיף 4 נאמר שם בעלי/אשתי. לדעתי יש להגיד אישי/אשתי. במילה בעל יש משמעות של אדנות ועבודה זרה, שאינה הולמת את כבוד האישה, השווה לגמרי בזכויותיה לאיש. תעשו כדברי הושע הנביא: "והיה ביום ההוא – תקראי אישי ולא תקראי לי עוד בעלי" (הושע ב', 18). בכבוד רב, ד. בן-גוריון". למי שתהה יהדות חילונית מהי...

חיים שכאלה
עוד יהודי חילוני שווה לכל נפש הוא המשורר חיים גורי, אשר לכבוד הוצאת הכרך השלישי שמאגד את כל שיריו, ייערך ביום שלישי הקרוב ערב דיון במכון ון-ליר. חייו של גורי, כמו גם שיריו, מגלמים בתוכם סיפור התחייה של העם היהודי: גורי, שנולד בעיר העברית הראשונה (שהיא לא באר שבע), למד בבית הספר החקלאי כדורי, סייע במחנות העקורים בהונגריה בהבאתם של ניצולי שואה לארץ ישראל, לחם בפלמ"ח ואף הספיק לשרת במילואים עד גיל 60 כנהג משאית במלחמת לבנון הראשונה. אשרינו שזכה.

בין הפטיש לסדן
בעיצומה של תקופת פוסט הטראומה של הציבור הדתי-לאומי אחרי הנסיגה מרצועת עזה ואירועי עמונה, פרסם הרב אלי סדן מניפסט הנושא את השם "קריאת כיוון לציבור הדתי", בו נימק את משנתו האידיאולוגית לאור מה שנראה כקרע בין הציונות לדת. חמש שנים מאוחר יותר, מצא עצמו אבי המכינות הקדם צבאיות כותב את חלקה השני של קריאת הכיוון, הפעם כמענה לכל הפרובוקטורים שמבקשים לפגוע בצה"ל מפה ומשם. בחדות ובנחרצות יוצא הרב סדן נגד תג המחיר והפעילות האלימות נגד צה"ל, ובאותה נשימה נגד כל מי שמבקשים לפגוע בהשתלבותם של הדתיים בצבא באמצעות תואנות שווא אודות הדרת ושירת נשים. אלא שהרב סדן עשה טעות מבורכת אחת כשבחר לסנגר על העולם החילוני ולשטוח את טענותיו לגופם של דברים. הרי בידוע הוא שעל מנת להגיע לכותרות, צריך לסמן אויב ולתקוף אותה בצורה נבזית, בדומה לכותבי המניפסטים מן השמאל שלא בחלו בהפניית אצבע מאשימה כלפי המתנחלים ותומכיהם.

תפילה לאני
קבוצת מבקרים יהודים עלתה השבוע להר הבית. השוטר בכניסה תדרך אותם בדרך גלותית משהו: "אתם אנשים דתיים. אני מבקש מכם לשמור על קדושת המקום ולא להתפלל". הגיוני. אני מקפיד על זה גם בהיכנסי לבית הכנסת הפשוט ביותר.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה