יום שישי, 24 בפברואר 2012

לא אקטואלי - 24.02.12ארץ חלום
בדיוק לפני חצי שנה נערך בעפרה כנס הפעילים הראשון של תנועת 'ארץ שלום', אשר מבקשת לקדם את השלום והדיאלוג בין התושבים היהודים והפלסטינים ביהודה ושומרון. מאז, השתתפו החברים בתנועה בשלל פעילויות שעיקרן היה בניית האמון בין המתנחלים לפלסטינים. על חלק מהרשמים והקשיים שעלו במפגשים הללו, ניתן לקרוא בגיליון הראשון של מכתוב, העלון החדש של ארץ שלום, שמשלב גם קטעי שירה, הגות  ומאמרים. גם אחרי קריאת העלון, נותרתי סקפטי לגבי האפשרות שיוזמה זו תביא לשלום אזורי או סתם שלום באזור, אך לזכות התנועה ייאמר ששכנות טובה (בניגוד להסכמי שלום) מעולם לא הרגו אף אחד.

פרס עמי
"אנחנו זוג שהחליט זה מכבר, שלא לפקוד את בתי הקולנוע בארץ, מסיבות ערכיות של צניעות וכד'. רצינו מאוד לצפות בסרט היפה והחשוב שהפקת וביימת. צפינו בו בדרך לא כ"כ חוקית בידיעה שנשלם לך את שכרך הראוי. קבל נא את תמורת הצפיי'ה כאות הוקרה והערכה לסרט איכותי ויקר זה." זהו תוכנו של מכתב לא חתום שקיבל לא מכבר יוסף סידר לביתו בצירוף 70 שקלים. במוצאי שבת יכריז העולם (אינשאללה) על הערת שוליים כסרט הזר הטוב ביותר. סיפור המכתב מעיד כי עבור עם ישראל, מדובר בהרבה יותר מסרט זר.

מהי מדינת לאום?
ביום רביעי הקרוב ייערך במכון ון-ליר שבירושלים רב-שיח בנושא המחויבות היהודית למיעוט במדינת הלאום, בו ישתתפו בין היתר השופט העליון אליקים רובינשטיין, ד"ר אביעד הכהן, פרופ' אריה נאור, פרופ' חדוה בן-ישראל והרב פרופ' נפתלי רוטנברג. למרות הנושא החשוב והדוברים המכובדים, קשה לחמוק מהתחושה כי שאלת הערב טומנת בחובה שאלה רגישה הרבה יותר: מהי המחויבות של מדינת ישראל כלפי העם היהודי? רק כשתינתן תשובה אמיתית ואמיצה לעניין זה, ניתן יהיה לדון בשאלת המחויבות של המדינה היהודית למיעוטים החיים בה. לשם המחשה, רק אם תוטל החובה על המדינה היהודית להקים יישובים בכלל וליהודים בפרט, ניתן יהיה לדון אם באחריות המדינה להקים יישובים לקבוצות המיעוט. לי התשובה ברורה (חובה, בשתי העניינים), אך יש מי שחושבים שהחובה קיימת רק באחד מצדי המשוואה.

ייעודית ודמוקרטית
השבוע התארח אהרון ברק בערוץ הכנסת שם טען כי "אם הרשות המבצעת או המחוקקת רוצות לפגוע באחד מיסודות הדמוקרטיה, בית המשפט חייב להתערב – גם אם זה פוגע במעמדו". אמירה זו מעידה על השקפתו החד ממדית של מי שכיהן כנשיא בית המשפט העליון. ראשית, משום שלא בכל מדינה דמוקרטית רשאי בית המשפט העליון לפסול חוקים. שנית, משום שמדינת ישראל מוגדרת כמדינה יהודית ודמוקרטית. לפי ההיגיון של ברק, רשאי בית המשפט למנוע יישומן של החלטות של אחת הרשויות האחרות במידה ומתקיימת פגיעה באופייה של מדינת ישראל כמדינה יהודית. הסיבה שזה לא קרה עד היום נעוצה בשתי סיבות מרכזיות: זהות השופטים בבית המשפט העליון וחדלונה של הכנסת בכינונו של חוק יסוד שמגדיר מהם מאפייני מדינה היהודית.

בחירות ישירות
כמה זמן ייקח עד שבג"צ יקבע את מועד הבחירות? ואת תוצאותיהן?

ממחאה למחמאה
בקרוב יערוך אתר האינטרנט של בית אבי חי תערוכה מקוונת של צילומי מחאה. ברוך ה', מחאות לא חסר במדינתנו הקטנה (יותר ויותר מתהליך שלום לתהליך שלום). על מנת שהתערוכה תשקף כמה שיותר גוונים של החברה הישראלית, פתח בית אבי חי בתחרות נושאת פרסים בה מוזמנים להשתתף כל אשר מצלמה בידו. בין השופטים ניתן למנות את הצלמים המכובדים דוד רובינגר ואלכס ליבק, כך שזכייה בתחרות על תמונת המחאה תהווה מחמאה לא קטנה.

אלון מורה
ביום חמישי הקרוב יערוך המכון למחקרי ביטחון לאומי יום עיון בנושא מורשתו הביטחונית-מדינית של יגאל אלון במלאות 32 שנים למותו. מטבע הדברים יעסוק הכנס בין השאר ברלוונטיות העכשווית של תוכנית אלון, השריד המוכר ממורשת אלון עד ימינו אלה. אלא שמורשתו של אלון, שכיהן גם כשר חינוך, כללה גם משנה חינוכית וחברתית סדורה אותה פרסם במספר ספרים. דוגמא אחת ניתן להביא מספרו 'כלים שלובים', שפורסם בשנת חייו האחרונה: "הרס איטי, אך מתמיד, של התאים הבריאים פוקד את החברה הישראלית בעקבות ההגמוניה של ההישגיות, המחנכת לתחרות שלוחת רסן, לניכור, לדורסנות, לפולחן האלימות והכוח, לניצחון האנוכיות והנוחות הרגעית - על חשבון רמתה של הסולידריות והעזרה ההדדית. אלפי זוגות צעירים מסתובבים בתוכנו מתוסכלים וחסרי ישע על שאין לאל ידם לרכוש דירה צנועה כדי להקים בה את משפחתם. רבבות משפחות נמקות בעוני ובניוון. הפשע המצוי והמאורגן ועקיפת החוק בחיי יום יום נעשו חזיון נפרץ ומאיים בנוף המוסרי שלנו".

אף לטון
בימים אלה חוגג מגזין אף יומולדת שנתיים. אף הוא מגזין אורבני המהווה במה פתוחה (מאד) ליצירה מקורית על מנת לתת במה וחשיפה לאמנים צעירים. יש לציין כי היצירות המתפרסמות באף, מצילומים דרך איורים ועד טקסטים אישיים, אמנם מאד מרעננות אך רחוקות מלהיות קונבנציונליות. אף, שנולד בירושלים, מודפס בפורמט כיס ומופץ חינם ב-10,000 עותקים מדי חודש גם בתל-אביב, חיפה ובאר-שבע. מי שירצו, יוכלו לראות בפריצתו של אף אל מעבר לגבולות איזור חיוג 02 חלק ממגמת הפיכתה של ירושלים לבירת התרבות של ישראל.

משנכנס אדר
מרבין בשמחה שמחה שמחה שמחה שמחה שמחה שמחה שמחה שמחה שמחה שמחה שמחה שמחה.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה