יום שישי, 23 במרץ 2012

לא אקטואלי - 23.03.12שאון קיץ
בלילה שבין יום חמישי ליום שישי בשבוע הבא נעבור לשעון קיץ האהוב כל כך על אוכלוסיות רבות בישראל בזכות שעת האור הנוספת שמשתרכת לה בסוף כל יום. חצי שנה לאחר מכן, נחזור לשעון חורף, ועם אווירת הבחירות המתקרבת, ברור לכולי עלמא כי שוב יפרוץ קמפיין פוליטי שיכוון נגד אלי ישי, שר הפנים ונציג החרדים, נגד המעבר המוקדם לשעון החורף. אילו הייתי אני במקומו של ישי, הייתי מנצל את ההזדמנות להודיע ששעון הקיץ יסתיים בשמחת תורה, עם המעבר לתפילת משיב הרוח, ואחרי שבחול המועד הרוויחו משפחות ישראל עוד שעת אור.

על חניות וחנינות
חזון אחרית הימים: לפני כחודש קיבלתי דוח חניה בשל תמרור לא ברור בליבה של עיר מפורסמת בישראל. התקשרתי למוקד העירוני, שם המוקדנית האדיבה הסבה את תשומת ליבי לאפשרות זו באתר האינטרנט של העירייה ומילאתי טופס קצר שמסביר כי חניתי במקום בתום לב. פשוט כך: בלי טרטורים ובלי המתנות. לא עברו שבועיים מעת מילוי הטופס, ומכתב חיכה בביתי שמודיע לי כי לפנים משורת הדין הדוח מבוטל. וואלה. תל אביב 2012. כבוד. עשה לי חשק לשלם את הדוח בכל זאת.

תופסים צבע
לאחרונה הסתיים הליך התחדשותם של שלושה מתחמי אמנות תל-אביבים בולטים: תיאטרון הבימה, מוזיאון תל-אביב והסינמטק. לרגל האירוע הכריזה העירייה על עריכת שנת האמנות שאירוע הפתיחה שלה יתקיים במוצאי שבת במשכן לאומניות הבמה חינם אין כסף, כשגם מוזיאון תל-אביב יפתח את שעריו ללא תשלום. מי שלא מוכן להרחיק עד תל-אביב עבור מנת תרבות, יוכל להחכים ולהדרים לבאר שבע, שם תיפתח ביום רביעי תערוכה חדשה, צבע מקומי שמה, אשר תוצג במוזיאון הנגב לאמנות. המגיעים לתערוכה מוזמנים לבקר במרכז המידע החדש שנחנך בשבוע שעבר לטובת מטיילים ומבקרים במתחם העיר העתיקה של באר שבע.

כיפת ברזל
להגנה מפני אלה שפועלים בשם כיפת הסלע.

סדר אחר
נראה לי ששבועיים לפני פסח ניתן כבר להתחיל ולהכין תוכניות לסדר. כעיקרון, ליל הסדר הינו חג שמצוין בחוג המשפחתי, אבל לפעמים המציאות מזמנת לנו אתגרי שעה שקוראים תיגר על המבנה המסורתי. אתגר אחד כזה מגלגלת לפתחינו עמותת 'נאמני תורה ועבודה' שערכה כנס בנושא גיור שבסיומו הוצע לחבריה ואוהדיה להזמין מתגיירים טריים לשולחן הסדר. יתכן ומדובר בהסדר יעיל במיוחד עבור משפחות בהן ליל הסדר כולל מתחים פנימיים שלא ימצא להם מקום בהינתן אורח בסביבה, וכך יזכו כולם שיתקיים בהם: "ושמחת בחגך, והיית אח שמח".

מבצע משה
אפשרות נועזת נוספת לערוך סדר קצת אחר היא להצטרף לאחד מגרעיני תנועת 'שבות עם' אשר גם בליל הסדר, כמדי חג, יצטרפו לעולים חדשים מאתיופיה במרכזי הקליטה שלהם, ויסייעו להם לחגוג את חג הפסח כהלכתו. ניסיון עבר אישי בהתנדבות עם עולים חבשים בזמן החגים, מראה שהמוטיבציה האדירה של החברים החדשים בישראל גבוהה מספיק בכדי לגשר על פערי התרבות הגדולים שבין כל דור ודור.

שוק קח תן
מי שהקשר עם יהדות אתיופיה ממש עושה לו את זה, מוזמן להציג את מועמדותו ל-"תן", תוכנית החדשה של הסוכנות היהודית אשר מבקשת לתקן עולם באמצעות הקמת מרכזי סיוע ישראלים בכל פינות הגלובוס. הקבוצה הראשונה צפויה להישלח לגונדר שבאתיופיה, שם מרוכזים בני הפלאשמורה שממתינים להעלאתם ארצה ובינתיים מנסים להזכיר להם מהי יהדות ואת יופיה.

חשש תבל
את המושג תיקון עולם לא המציאו בסוכנות היהודית וגם לא את הרעיון לשלוח משלחות סיוע של ישראלים צעירים למקומות נחשלים ברחבי העולם. ארגון 'תבל בצדק' מוציא משלחות מתנדבים זה מספר שנים לנפאל והאיטי במטרה לקדם צדק חברתי וסביבתי מתוך מחויבות למסורת היהודית. איך זה מסתדר עם עיקרון "עניי עירך קודמים"? כל זאת ועוד ביום הפתוח של הארגון שיערך בירושלים ביום שישי הבא להכנת המשלחת הבאה לנפאל.

מר אתון
בשבוע שעבר זכיתי לצפות במרתון ירושלים השני. קשה לתאר במילים כמה מרגש היה לראות את מאות בני ובנות ישראל מכל הגילאים והצבעים רצים יחד. המרתון פשוט עשה לי חשק לעוד. מי בא איתי לעודד גם בשנה הבאה?

ראש השנה
למלכים!


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה