יום שישי, 9 במרץ 2012

לא אקטואלי - 9.03.12שושן בבירה
לירושלמים – כך תשרדו את פורים עם חמץ איכותי ודל כמותי: יש להכין שלושה משלוחי מנות בלבד ולחלקם לראשונים שהביאו משלוח מנות. למי שבא אחריהם, תנו את משלוח המנות הפחות מוצלח שנמצא כרגע ברשותכם. בסוף היום, השאירו ברשותכם את המשלוח מנות המוצלח מבין השלושה, את השני העניקו לאדם שאתם אוהבים, ואת השלישי העבירו לי כמתנות לאביונים.

קורבן אישה
לרגל יום האישה הבינלאומי שצוין ביום חמישי האחרון, צפיתי בסרט "Miss Representation", סרט תעודה מאד לא קל לצפייה, שמראה כיצד משתקפת דמותה של האישה בתקשורת האמריקאית, מדוגמנית ועד מדינאית. למרות האג'נדה הפמיניסטית המובהקת של הסרט, קל דווקא לקהל השמרני להתחבר אל המסר אותו מוכיח הסרט: התקשורת כיום מתייחסת לנשים בראש ובראשונה כאובייקט מיני. במציאות כזו, אין פלא שחברות אולטרה-שמרניות, מעדיפות להדיר נשים מהמרחב הציבורי. גם אם בישראל המצב אינו קיצוני כמו זה של ארצות הברית, נדמה שדווקא פה, על אף כל השיח הרדוד והמאשים של הדרת נשים מול החפצת נשים, יש את הבסיס ליצירת קואליציה פמיניסטית-ליברלית-דתית-שמרנית לשינוי הדרך המעוותת בה מוצגות נשים במרחב הציבורי.

פעמיים גבר
על היחס הראוי לאישה ניתן ללמוד בין השאר גם מזאב ז'בוטינסקי, שלפחות לפי הכתוב בספר "דמות האישה בעיני ז'בוטינסקי" שנערך בשנת 1963 על ידי פרופ' יוסף נדבה ומהדורה מחודשת שלו תושק ביום חמישי הקרוב במכון ז'בוטינסקי, ידע מהו היחס הראוי לאישה. בין המשתתפים בערב ההשקה ניתן למצוא את גדעון סער, הגבר היחיד מבין עשרת ראשי הוועדה לקידום מעמד האישה עד כה והגבר היחיד מבין חברי הכנסת שהיו לו את הביצים לעשות זאת מבלי לחוש פחיתות כבוד.

קולן
הגיליון האחרון של כתב העת 'דעות' עוסק גם הוא בקול הנשי, כשכל המשתתפים בגיליון הם משתתפות. למרות שאיני בטוח כלל שהדרך הנכונה להעצים את הקול הנשי של החברה הדתית בישראל הוא להשמיע את קולן בנפרד, במבחן התוצאה, הגיליון הנוכחי נמצא עשיר ועוסק במגוון היבטים: החל מסוגיות חינוכיות בפריזמה הנשית דרך מקומה של האישה הדתית בעולם פסיקת ההלכה שאלות של פמיניזם וקהילה. מומלצת במיוחד היא המסה שכתבה המשוררת והסופרת רבקה מרים, בו היא מבקשת להתמודד עם המתח שיוצר שיח הזהויות שכולא אותנו במסגרות, מכניס אותנו למגירות ושוכח את כל מה שאנחנו.

תורת אמך
זכיתי שהגיע לידיי ספרה החדש של ד"ר עליזה לביא, 'מנהג נשים – מסע נשי של מנהגים, טקסים, תפילות וסיפורים'. מדובר בספר לא פחות ממרגש, אשר חושף כיצד נשתמרה המסורת היהודית באמצעות נשות ישראל, או בשפתה של המחברת: תורה שבעל פה נשית יהודית – אם תרצו, דת נשית. למעשה, דווקא מכיוון שבנות ישראל כמעט ולא היו שותפות פעילות בלימוד בבית המדרש ולארון הספרים היהודי, הן אלה ששמרו על העברת המסורת מאם לבת בהתאם לעקרונות התורה שבעל פה אותם זנחו בני ישראל. ובמילותיו של המהר"ם: "ואם אינן נביאות – בנות נביאים הן וגדולי הדור, ויש לסמוך על מנהגן".

סדר נשים
עד כאן תיאוריה, עכשיו לתכל'ס. אנחנו יודעים שזה מנהג קדום שלכן, אבל בשם גברי ישראל לדורותיהם, אני מבקש לקרוא את הנשים לסדר. זאת אומרת, לא לסדר. תנו לנוח ולהתאושש מפורים לפני שאתן מתחילות להיכנס לטרנס של הניקיונות לפסח. שנאמר: ליל סדר. לילה ולא חודש.

צאנה וראינה
והנה דוגמא נהדרת לפעילות משפחתית מרגיעה: במוצאי שבת ייפתח בנתניה פסטיבל 'מוזות' שיימשך עד ליום שני ויכלול מגוון אירועי תרבות לרגל יום האישה הבינלאומי: תערוכות, הופעות, הרצאות ושלל פעילויות. ביום שלישי לעומת זאת, ייפתחו בבנייני האומה שבירושלים תערוכה ופסטיבל ספורט, בריאות ויופי לקראת מרתון ירושלים שייערך באותו שבוע. אין לי מושג איך זה קשור לבריאות ו/או ספורט, אבל הערב הראשון לפסטיבל יכלול גם מסיבת שוקולד. ורק כדי שלא יהיה לכן משעמם, אז תדעו לכן שביום חמישי ייפתח ברמת השרון הפסטיבל השישי לקולנוע יהודי-ישראלי ויימשך עד מוצאי שבת. צאו, תבלו, תיהנו, ואנחנו הגברים ננקה בינתיים את הבית. או לפחות נשתדל לא ללכלך.

שופט קול הארץ
אנחנו לא צריכים את השופט סלים ג'ובראן בבית המשפט העליון כדי שנוכל להוכיח שאנחנו דמוקרטיה. אנו צריכים אותו כדי שקולה של האוכלוסייה הערבית בישראל יישמע גם בבית המשפט העליון. כל שנותר הוא לייחל ליום שיהיה בעליון גם שופט חרדי.

אוצר הארץ
בימים אלה מוצגת במתחם G צמרת שבצפון תל אביב תערוכה מיוחדת פרי יצירתם של תלמידי שנה ד' בפקולטה לעיצוב בשנקר. בתערוכה, "החומרים מהם עשויים המילים" שמה, מוצגות יצירות המבוססות על דפי מוסף גלריה של עיתון הארץ: החל מפרטי לבוש, דרך תכשיטים ועד רהיטים. התערוכה תהיה פתוחה לקהל הרחב עד יום רביעי. ביקור בתערוכה מוכיח את כישרונם הרב של הסטודנטים. אחרי הכול, לא כל אחד יכול למצוא דברים טובים לעשות עם עיתון הארץ.

זמן שאול
לאחרונה החל הפייסבוק להציף אותי בהודעות של מופז ראש ממשלה. אפשר להעמיד את מופז או את פייסבוק לדין על התחזות? עדי, תובע כללי.

אביב הגיע
פסח בההההה.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה