יום שישי, 6 באפריל 2012

לא אקטואלי - 6.04.12והרי החדשות
בעקבות הורדת מס הבלו ירד מחיר ליטר דלק ל-7.79 ש"ח לגברים ו-8 ש"ח לנשים. החנייה חינם.

למה לא אוגנדה?
בחודש האחרון מופץ ברשת סרט בן חצי שעה, 'קוני 2012' שמו, שמטרתו היא לעורר מודעות לפשעים של פושע המלחמה האוגנדי ג'וזף קוני ולהביא לעצירתו עוד בשנת 2012.‏ הסרט, שזכה כבר ל-90 מיליון צפיות ברחבי העולם, זכה כבר להישגים חלקיים ברתימת מנהיגי העולם למאבק בקוני, אם כי נדמה שבישראל קצת פחות. אולי זה כי חדשות רעות יש לנו מספיק, אולי כי ישראלים רבים לא רואים בעין יפה בבינאום של סכסוך מקומי ואולי זה כבר נשמע כמו עוד סיפור נדוש של רצח עם באפריקה. כך או כך, נדמה שדווקא בימים בהם מועצת זכויות האדם של האו"ם מקימה ועדת חקירה נגד ישראל, טוב שיש מי שמבקשים להפנות את זרקור שיח זכויות האדם של הקהילה הבינלאומית לעבר פשעים נגד האנושות שמתרחשים הרחק מעיני המצלמות של אל ג'זירה.

דרך בגין
נדמה שבקדנציה הנוכחית, השר בני בגין הוא שליחו של ראש הממשלה למשימות מיוחדות. כך קיבל לידיו בגין את הטיפול בנושא מגרון וכך גם את יישום המלצות וועדת פרוור לעניין הבדווים. עצה לתושבי מגרון: הסכימו לכל פשרה אליה יסכימו גם הבדווים – אותה יהיה קשה מאד לבג"צ לפסול.

חרדים לגורלם
בתחילת השבוע פורסם כי חרדי הותקף בגרזן בסמוך לשער שכם. הסיבה שחשוב היה לציין כי מדובר בחרדי היא כמובן בגלל הכיבוש. המחבל הערבי ראה את החרדי וישר נזכר בכל החרדים שעצרו אותו במחסומים. לסתם יהודי זה לא היה קורה.

הכל סקרים
סקר חדש קובע כי יאיר לפיד צפוי לזכות ברוב בבחירות לראשות מפלגתו החדשה.

שוקולד השחרה
אני לא יודע מי אחראי בשוקולד השחר על יחסי הציבור, אבל אם הוא היה מבין משהו בשיווק ורוצה להגביר את צריכת שוקולד השחר בקרב ישראלים, היה עליו לשכור את אברום בורג כדי שיעשה את הפרסומות של נוטלה, השוקולד המתחרה.

חבורה ציבורית
בשבת שעברה הפעילו אנשי מרצ אוטובוס ברחבי תל אביב. לא ברור מדוע. נדמה שמונית הייתה יכולה להספיק.

הנחת רווחה
הביקורת שהשמיע שר הרווחה ושר התקשורת כלפי שיטות העבודה של עמותות צדקה בערב פסח חוללו מיני סערה אך הם מעידים על כך שכחלון מבין גם ברווחה וגם בתקשורת. עובדה, המסרים שביקש להעביר בדבר משכורות הבכירים והשפלות הנזקקים הופצו מעל במות רבות ונדמה שאף נקלטו בדעת הקהל. כעת ראוי ששר הרווחה ייתן את דעתו על בעיה שורשית אחרת באופן פעילות העמותות בישראל: מנתוני הלמ"ס עולה כי הגדלה בשקל של העברות הממשלה לעמותות מפחיתה את תרומות הציבור בחמישים אגורות. לאפקט ההמרה הזה ניתן לתת מספר הסברים: ראשית, התמיכה הממשלתית מביאה לירידה בתחושת האחריות של ציבור משלמי המסים כלפי העמותות. שנית, העמותות רואות בהעברות הממשלתיות נתיב אפקטיבי יותר ולכן משקיעות פחות משאבים בגיוס תרומות מהציבור הרחב. על מנת לנטרל את אפקט ההמרה ולהביא למיצוי פוטנציאל ההכנסות של העמותות, ראוי ששר הרווחה ייצור זיקה בין גובה ההעברות הממשלתיות לגובה ההכנסות מתרומות פרטיות וזאת על מנת שהעמותות שזוכות לרמת אמון גבוהה בציבור תיזכנה גם במענקים ממשלתיים גבוהים יותר.

חלשים על גיבורים
לא רק עמותות רווחה זוכות להעברות ממשלתיות, אלא גם ארגונים שפועלים בתחומים אחרים. ארגון אחד כזה הוא 'השומר החדש' שזוכה גם הוא למימון מהמדינה. למרות פעילותו המבורכת והחשובה, היחס שלי לארגון שמחזיר עטרה ציונית ליושנה הוא אמביוולנטי מאד, ולא באשמת מתנדבי הארגון הרבים והגיבורים: עצם קיומו מהווה הודאה במציאות הקיימת לפיה מדינת ישראל אינה מסוגלת להגן על חקלאיה. יתרה מזאת, העובדה שהמדינה מעבירה כספים לארגון מהווה הפרטה בפועל של הביטחון האישי של חקלאי הגליל והנגב. להפרטה זו משמעות חמורה: המדינה מתנערת ממחויבותה הבסיסית להגן על אזרחיה. זהו מצב מתסכל מאד, אך עד שהמדינה תתעשת והצורך בארגון השומר החדש יתייתר, חשוב לאפשר לארגון לתמוך בחקלאי ישראל בכל דרך. אפשרות אחת כזו היא להתנדב לעבודה עברית במהלך חול המועד. כל הפרטים, באתר השומר. החדש.

והלכת בחגך
המלצה נוספת לימי פסח העליזים היא השתתפות בצעדה חווייתית שתקיים האגודה למלחמה בסרטן ביום שלישי ביער חרובית. השתתפות בצעדה תסייע למאבק במלחמה בסרטן בשתי דרכים: ראשית באמצעות דמי השתתפות סמליים קודש לפעילות האגודה ושנית מכיוון שבכוחה של פעילות ספורטיבית לסייע לנפש הבריאה בגוף הבריא להמשיך ולתפקד ללא מחלות לא נעימות במיוחד. המסלול מתאים גם לילדים, עגלות ונכים, כל שממש קשה יהיה למצוא תירוץ לא להשתתף.

על פי החירות
"לפני כשלוש מאות שנה הפליגה לעולם החדש אוניה ושמה 'מייפלאואר'. היה זה מאורע גדול בתולדות אנגליה ואמריקה. אבל תאב אני לדעת, אם יש אנגלי אחד, היודע בדיוק אימתי הפליגה אוניה זאת; וכמה אמריקאים יודעים זאת; היודעים הם כמה אנשים היו באותה אוניה; ומה היה טיבו של הלחם שאכלו בצאתם? והנה לפני יותר משלושת אלפים ושלוש מאות שנה, לפני הפלגת 'מייפלאואר', יצאו היהודים ממצרים, וכל יהודי בעולם, ואף באמריקה וברוסיה הסובייטית יודע בדיוק באיזה יום יצאו: בחמישה עשר בניסן. וכולם יודעים איזה לחם אכלו היהודים: מצות. ועד היום הזה אוכלים יהודים בכל העולם כולו מצה זו בחמישה עשר בניסן באמריקה, ברוסיה ובארצות אחרות, ומספרים ביציאת מצרים ובצרות שבאו על היהודים מיום שיצאו לגולה. והם מסיימים בשני מאמרים: השתא עבדי, לשנה הבאה בני חורין. השתא הכא, לשנה הבאה בירושלים הבנויה." מתוך דבריו של דוד בן גוריון בפני ועדת חקירה אחרת של האו"ם, אי שם ב-1947. חג חירות שמח!

בקרוב
שמיני של פסח.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה