יום שישי, 4 במאי 2012

לא אקטואלי - 4.05.12


עצמאות מחשבתית
גם השנה צוין יום העצמאות שלא במועדו המקורי, אלא ביום ד' באייר. מציאות זה היא נפוצה למדי, לאור העובדה כי על מנת להימנע מחילול שבת בטקסי יום העצמאות ויום הזיכרון, יכול יום העצמאות לחול רק בימי שלישי, רביעי, וחמישי. מכיוון שמדובר בחג האזרחי הראשון של מדינת ישראל, כדאי ללכת עוד צעד קדימה ולאמץ את מנהג הגויים לקבוע ימי חג אזרחיים על בסיס ימי השבוע, ובמקרה זה לקבוע כי יום הזיכרון יחול תמיד ביום רביעי הראשון של חודש אייר. כך ייצא שיום העצמאות יחול תמיד ביום חמישי וכולנו נרוויח סוף שבוע ארוך של עצמאות. על הדרך מומלץ גם להזיז את יום השואה מחודש ניסן ולאחדו עם יום הקדיש הכללי, הוא עשרה בטבת. מועד פנוי יותר מבחינה חינוכית שיאפשר לתלמידי בית הספר להתכונן ליום השואה באופן משמעותי יותר.

אש התורה מציון
בשנת 1980 החליטו מספר יהודים בריטים לייסד אירוע קהילתי חוויתי על בסיס התרבות היהודית לגווניה אשר יהיה מנוהל כולו על ידי מתנדבים שמעצבים את אופיו ככל העולה על רוחם. כך קם לו פסטיבל 'לימוד' אנגליה שזכה לפופולריות עצומה והתפשט כבר על פני יותר מ-60 קהילות ברחבי העולם. באיחור של אלפיים שנה, ייערך ביום חמישי הקרוב, ל"ג בעומר, 'לימוד ירושלים' הראשון בו ישתתפו רבנים, אמנים, משוררים, חוקרים ואנשי רוח מכל המינים, הזרמים, הסוגים והסוגות. המיקום של האירוע אינו מקרי: במרכז הרצל החדש שנבנה בלב הר הזיכרון הלאומי. על מנת להבטיח את מקומכם, מומלץ להירשם מראש.

למי צלצלו הפעמונים
אחד ממאפייניו הבולטים של הציבור הדתי-לאומי הוא הרצון להשפיע תוך פריצה אל מעבר לגבולות הסקטור. בשם משימה זו הוא עוקב באהדה אחרי אלוף חובש כיפה, עוד סופרת בחצאית, פה שופט דתי ושם עיתונאית בולטת. השבוע כבש נציג נוסף של המגזר פסגה נוספת: אוריאל לדרברג מונה לתפקיד מנכ"ל 'מנהיגות אזרחית', ארגון הגג של המלכ"רים בישראל. למי ששמו של לדרברג מצלצל מוכר, אבל לא זוכר מאיפה, נזכיר שאוריאל, עוד לא בן 40 הוא המייסד והמנכ"ל של עמותת פעמונים ב-15 שנים האחרונות. פעילות הארגון זוכה להכרה רבה מהציבור הישראלי ומהקולגות בחברה האזרחית, כולל זכייה באות הנשיא למתנדב. כעת מקבל לדרברג הכרה נוספת על פועלו, כשהוצע לו לשמש כמעין האבא של כל העמותות בישראל. לנו נותר לאחל לו בהצלחה, כאילו לא ברור שכך יקרה.

קדימה למפלגה הבאה
אריאל שרון הקים את קדימה לאחר שהפסיד במשאל המתפקדים בליכוד. שמעון פרס הצטרף אליו לאחר שעזב את העבודה כשהפסיד בפריימריז לעמיר פרץ. זו מורשת קדימה. נטישתה של ציפי לבני את קדימה אחרי הפסדה לשאול מופז, רק מוכיחה שבעצם היא קדימה האמיתית (מתוך המצע שטרם נכתב עבור המפלגה הבאה של לבני).

שער הרחמים
ביום שלישי האחרון הוארו חומות העיר העתיקה בירושלים בוורוד וזאת במטרה להעלות את המודעות לסרטן השד. יודעי דבר לחשו לי כי המיזם הבא הוא להאיר בוורוד את מסגד אל-אקצה על מנת להעלות את המודעות לסרטן הרחם.

אחד
במה?להאיר את הדב
לרגל בוא הקיץ, החלטתי לפרגן לחבר הכנסת דב חנין שעלה על נקודת חן קיצית חשובה ולהעביר את קריאתו לשר הפנים: "...להרחיב את שירותי ההצלה בחופי ישראל, נוכח פתיחת עונת הרחצה ולהנהיג בכל החופים המוכרזים את עיקרון ההצלה עד השקיעה... המצב הקיים היום שבו שירותי ההצלה נפסקים דווקא בשעות המומלצות יותר לשהייה בחוץ ולשחייה, שעות אחר הצהריים המאוחרות, כאשר השמש נמוכה יותר ומזיקה פחות, הוא מצב בלתי סביר לחלוטין... בנוסף, מדיניות זו הינה מוטעה מבחינה חברתית, שכן, אנשים עובדים לא יכולים ללכת לים ולקחת איתם את ילדיהם לאחר שעות העבודה". ולא, הפיתרון של חזרה לשעון החורף והקדמת השקיעה בשעה אינו מקובל.

מנוי וגמור
בזמנו חשבתי שהבחירה של אבי לוזון לתפקיד יו"ר ההתאחדות לכדורגל טומנת בחובה הבטחה: הרי מעמדו של הכדורגל הישראלי בעולם היה די דומה למעמדה של מכבי פתח תקווה בכדורגל הישראלי. משכך, חשבתי שנכון לתת למי שהוביל את המועדון ממלאבס להישגים לא רעים ביחס לגודלו, להנהיג את הכדורגל הישראלי. לוזון אכן הצליח להשתלב בפוליטיקה של עסקני הכדורגל העולמיים ולהביא להישגים דיפלומטיים, אבל שכח להשקיע בכדורגל הישראלי עצמו, שהדרדר לשפל בו לא היה כנראה מעולם. אולי טוב שכך. כל עוד שיחקנו בנדמה לי שאנחנו הליגה השישית בטיבה באירופה ובניסיונות עקרים להעפיל לטורנירים בין לאומיים, לא היה סיכוי לשדרג את הכדורגל הישראלי. עכשיו, כשאין מה להפסיד, אפשר למחוק הכול להתחיל מחדש, ובתור התחלה לנקות את האורוות בהתאחדות לכדורגל. כדי שזה יקרה, צריך שבעלי הקבוצות הגדולות, שעד היום הדירו את רגליהם ממשרדי ההתאחדות, יפעילו את כל כובד משקלם על הנושא. את זה הם יעשו, רק אם המסר יגיע אליהם דרך הכיס. על כן יש לסיים את העונה הנוכחית בהצהרה על חרם מנויים של אוהדי כל הקבוצות: לא קונים מנוי עד שלוזון מתפטר. 

פוסט דוקטורט בפוסט ציונות
לאחרונה תואר במוסף 'צדק' כיצד חשף בית המשפט את קלונו של פרופ' אורן יפתחאל, גיאוגרף מאוניברסיטת בן-גוריון, כשניסה להשתמש במעמדו כמומחה אקדמי בכדי להכשיל את בית המשפט בסוגיות פוליטיות. אלא שזהו רק קצה הקרחון: יפתחאל לא מסתפק בקידום האג'נדה הפוליטית שלו דרך פעילות ציבורית, אלא הוא משמש דוגמא לחוקר שעושה באקדמיה עצמה קרדום פוליטי לחפור בו. בכתבה שפרסמה נרי לבנה לפני יותר מעשור, הביאה את דבריו של יפתחאל שטען כי בבאר שבע ישנה קבוצה גדולה של חוקרים ביקורתיים פוסט ציונים וקם גם דור המשך גדול: "אנחנו בנינו קבוצה די גדולה של אנשים ויש לנו מספר גדול של דוקטורנטים ופוסט דוקטורנטים". אפשר להתנחם בכך שמאז קמו כבר כמה גופים שחוקרים את ההטיה הפוליטית באקדמיה ומקשים על הפרופסורים-פוליטיקאים להשתין מהמקפצה לבריכה של כולנו.אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה