יום שישי, 29 ביוני 2012

לא אקטואלי - 29.06.12אדרבה ועד רבה
השבוע נערך בירושלים הכנס הבינלאומי ה-12 של המועצה העולמית של שירות קהילתי יהודי במסגרתו תיארו פעילים חברתיים רבים את הישגיהם ואתגריהם. אחת מהדוברים הייתה ענת הופמן שמובילה את מאבק נשות הכותל כמו גם מאבקים ציבוריים אחרים לקידום ערכי התנועה הרפורמית בישראל. במסגרת המושב בו השתתפה, נטען כנגד הופמן כי הפנייה לבג"צ שנועדה לחייב את המדינה לממן רבנים רפורמים נוגדת את מטרות התנועה הרפורמית להפריד בין דת ומדינה. הופמן לא התכחשה לטיעון זה, אך הצדיקה את העתירה כל עוד המדינה מממנת שירותי דת. הופמן חשפה כי המדיניות המרכז לפלורליזם יהודי שהיא עומדת בראשו היא להמשיך ולעתור לבג"צ על מנת להשיג שוויון כולל ליהדות הרפורמית בישראל, כולל תוכנית עתידית לדרוש מינוי רבה רפורמית כראש הרבנות בתל אביב. במידה ובג"צ ימשיך להיעתר לדרישות התנועה הרפורמית, לא אתפלא אם החרדים עצמם יהיו אלה שיזמו מהלך להפרטת שירותי הדת בדרך להפרדת הדת מהמדינה.

ד"ש מאראלה
ביום שני נפתחה תחרות צרצרפיס זו הפעם הרביעית בה מבקש מפעל הפיס לעודד כתיבה ויצירה מקורית. בתחרות, שתימשך השנה עד יום ראשון הבא, יתבקשו המשתתפים לכתוב מכתב באורך מקסימלי של 140 תווים. מאד דומה להטמנת פתק בכותל, רק שבמקרה זה יש סיכוי אמיתי לזכות בפרס של 15,000 ₪.

טל ומטר
ביום שלישי הקרוב ייפתח 'מטר על מטר' – פסטיבל ירושלים לשירה שייערך זו השנה החמישית וישתתפו בו מעל 80 משוררים ואמנים, מאלחנן ניר ועד חיים גורי. הפסטיבל הייחודי מופק על ידי חבורת משוררים ירושלים שהתאגדו לפני עשור לקבוצת 'כתובת' והקימו יחד את 'מקום לשירה', גוף ספרותי שמפעיל מגוון פעילויות הקשורות בשירה. השנה, כמו שנה שעברה, ייערך הפסטיבל בגן הבוטני, מקום נעים עם קרקע פורייה ליצירה. מומלץ בחום, ולא רק בזכות הערב הירושלמי הקריר.

לא זהיר בכלל
באמצע חודש פברואר, חצה זאהיר אעסי, נהג מערבל בטון, את צומת חורשים באור אדום. אעסי, אשר בדמו התגלתה חומצת חשיש, פגע ברכב פרטי בו נסעו מידד נתיב ובנו יאיר. מידד נהרג במקום, בעוד בנו יאיר, ניצל בנס. להפתעת משפחתו של מידד, החליטה פרקליטות המדינה להסתפק בסעיף אישום נגד נסרי של גרימת מוות ברשלנות, במקום בהריגה, לכל הפחות. בעבר היו מספר מקרים בהם האשמתם של נהגים פוגעים בסעיפי אישום מקלים עוררו ביקורת ציבורית רבה, אך לרוב הדיון הציבורי התקיים בשלב מאוחר בו לא ניתן היה לשנות את כתב האישום. לאור הניסיון מהמקרים הקודמים, החליט יאיר לא לוותר, ולאחר שלא זכה לשיתוף פעולה מצד פרקליטות המדינה, החליט להגיש לבג"צ עתירה נדירה נגד החלטת הפרקליטות. מעניין יהיה לראות אם גם במקרה בו העתירה מוגשת נגד פרקליטות המדינה, יגלה בג"צ את האקטיביזם הנדרש על מנת למנוע מהפרקליטות לעשות לעצמה חיים קלים ולתת הנחות לנהג שעשה למשפחה תמימה אחת את המוות.

לא מתן ולא בסתר
על פי החוק בישראל, כל עמותה מחויבת לפרסם כל מי שתורם לה מעל 20,000 ש"ח. עם זאת, עמותות רשאיות להגיש בקשה מיוחדת לקבלת חיסיון על תרומות מטעמים שונים. בעקבות עתירה של התנועה לחופש המידע הורה בית המשפט לרשם העמותות לפרסם את שמותיהן של העמותות שנהנות מחיסיון על תרומות. כתוצאה מכך פרסם הרשם את שמותיהם של 16 ארגונים שקיבלו היתר לא לפרסם את שמות התורמים. עם כל הכבוד לחופש המידע ולשקיפות, ראוי לקיים דיון ציבורי על החובה לפרסם את זהותם של תורמים פרטיים לעמותות. המצב כיום הוא שתורמים פוטנציאליים רבים לא מסייעים לעמותות מכיוון שהם לא מעוניינים לחשוף את פעילותם הפילנתרופית ברבים (מתן בסתר, יש גם ערך כזה למי שלא מכיר) ומכיוון שהם לא מעוניינים ששמם יתפרסם בקרב גייסי כספים של עמותות נוספות שיתדפקו על פתח ביתם. על כן ראוי לשקול את מדיניות חשיפת זהות התורמים ולשקול לפרסם רק את זהותם של תורמים שאינם אזרחים ישראלים, חברות ציבוריות וממשלות זרות.

סולידריות חברתית
תחום בו נדרשת שקיפות הוא פעילותו של המדען הראשי של משרד התעשייה, המסחר והתעסוקה, אשר מפרסם את רשימת החברות שקיבלו סיוע בחמש השנים האחרונות, אך מעלים את היקף הסיוע אותו קיבלה כל חברה ובאלו שנים. מחקר של מכון ירושלים לחקר שווקים מעלה בעיות רבות במצב הקיים, אחת מהן היא התמיכה של המדען ביותר מ-70 חברות שנחשבות לכאורה קטנות, אך בפועל הן בשליטתן של פירמידות עסקיות בבעלותם של טייקונים. כך קורה שיד אחת של הממשלה מבקשת להקטין את רמת הריכוזיות במשק, ויד שנייה תורמת להעצמתה.

עשר של גדר
לפני עשר שנים, בעיצומה של האינתיפאדה השנייה, החליטה ממשלת ישראל על בניית מכשול בין ישראל לשטחי הרשות הפלסטינית. למרות ניסיונותיה של הממשלה לטעון שמדובר בגדר ביטחון, רבים ולא בהכרח טובים ביקשו למתג את הגדר בתור 'גדר ההפרדה', כרמז לכאילו משטר אפרטהייד שמונהג בין יהודים לערבים. בפועל, למרות שיהודים וערבים נעים משני צידיה, סייעה הגדר להורדת הטרור באופן משמעותי. נראה שהיישום המשמעותי ביותר כיום לכך שלגדר יש שני שמות הוא על מנת להבחין מי עומד לצידנו ומי עבר את הגדר לצד השני.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה