יום שישי, 15 ביוני 2012

לא אקטואלי - 15.06.12


עבודה זרה
למרות שאני תומך בהוצאתם של המסתננים מאפריקה מישראל, הבון טון התקשורתי הפופוליסטי והמתלהם נגדם לא עושה לי טוב. בטח כשאני רואה איך אותם עיתונאים שהיום קוראים לגרש את המסתננים, הם אותם אלה שלקחו חלק פעיל רק לפני מספר חודשים בקמפיין נגד גירוש ילדי העובדים הזרים. אם יש משהו יותר גרוע מאשר עיתונאים עם אג'נדה, זה עיתונאים בלי אג'נדה.

פוליטיקה בקטנה
תוצאות ההצבעה על חוק ההסדרה החזירו לשיח הציוני דתי את השאלה לגבי דרך הפעולה היעילה בפוליטיקה הישראלית – דרך מפלגת השלטון או באמצעות מפלגה מגזרית. אלה מצדדים בדרך זו ואלה באחרת. אלא שאם בוחנים את השאלה במדדים של יעילות, ככל הנראה שהתשובה הנכונה היא לשלב בין שתי הדרכים: מכיוון שגם אם זירת ההשפעה המרכזית היא אכן מפלגת השלטון, אין ספק שעצם העובדה שעבור ציבור מסוים קיימת אלטרנטיבה פוליטית, גורמת למפלגת השלטון לרצות את אותו ציבור על מנת לא לאבד אותו.

דוקטור ג'יי
ג'יי שולץ הוא צעיר יהודי שגדל בארצות הברית והגיע להבנה שאין תוחלת בהמשך הקיום היהודי בגלות. ג'יי שלנו לא היה מוכן להסתפק בדוגמא אישית, ועם הגעתו לישראל לפני שש שנים, הוא החליט להקים קהילה יהודית בין לאומית בתל-אביב, אשר תהווה מוקד משיכה לצעירים יהודים מכל העולם. תוך זמן קצר הצליח ג'יי לגבש קהילה שמונה מאות צעירים באמצעות קיום ארוחות שבת משותפות, במות דיון פוליטיות ועריכת אירועי תרבות. בנוסף לכך, הוא זיהה שגם צה"ל מהווה אבן שואבת ליהודים בחו"ל, ופתח בקמפיין שמטרתו לעורר מודעות בקרב בני נוער יהודים בתפוצות לגבי האפשרות להתנדב לשירות משמעותי בצה"ל. בקצב הזה, נראה שג'יי באמת לא ישאיר לאף יהודי תירוץ להישאר בגלות.

מזהות להזדהות
את ג'יי הכרתי בוועידה העולמית של ROI בה השתתפו 150 יזמים צעירים יהודים מכל העולם. מגוון הנושאים בהם עוסקים המיזמים השונים הוא עצום: מהעצמת קהילות יהודיות ועד התמודדות עם בעיות גלובליות. אצל חלק גדול מהמשתתפים, הבחירה לעסוק דווקא בנושאים אלה נובעת מהדרך הסובייקטיבית בה הם מבקשים לממש את הזהות היהודית שלהם. לתשומת ליבם של כל מי שטוענים שעיסוק יתר בזהות היהודית מביא לאתנוצנטריות.

זהות ייעודית
באופן מעניין למדי, דווקא בקרב היזמים הישראלים שהשתתפו בוועידה, הזהות היהודית הייתה פחות דומיננטית בבחירת תחום הפעילות. זו תופעה לא כל כך מפתיעה בהתחשב בעובדה שהעיסוק בזהות היהודית מנוון בקרב מי שנולדו לחברה יהודית כברירת מחדל, כאשר הזהות היהודית וההשלכות הפרקטיות שבעקבותיה, מלידה ועד מיתה, נקבעות למעשה על ידי המדינה ורשויותיה. אחת האפשרויות לאפשר לאזרחי ישראל לחזק את זהותם היהודית, היא לאפשר להם לבחור את אופי הקהילה היהודית אליה הם מבקשים להשתייך. פיתרון כזה מוצע על ידי תנועת נאמני תורה ועבודה, שמציעים מודל קהילתי לדמוקרטיזציה של שירותי הדת בישראל. מדובר ברעיון מהפכני אם השלכות מרחיקות לכת, אבל כזה שטומן בחובו הבטחה להפיכת ישראל למדינה יהודית יותר ודמוקרטית יותר.

הכיבוש ושברו
לפני יותר משבועיים פרסם מרכז אדוה לשוויון וצדק חברתי בישראל את הדוח הדו שנתי – "מחיר הכיבוש: תמונת מצב 2012". הדוח כמעט ולא זכה לאף תהודה תקשורתית, ואפילו ברשת הוא מוזכר רק באתרי השמאל הלא מתון. כנראה שהניסיונות הלא מוצלחים באוסלו, קמפ דיוויד ובהתנתקות, שדווקא אחריהם ביקש צה"ל להגדיל את תקציבו עקב פעילות מוגברת מול הפלסטינים, הפיל למספיק אנשים את האסימון וכמעט כולם מבינים שנטל הסכסוך עם הפלסטינים לא הולך להיעלם, עם הכיבוש או בלעדיו, אם זה כיבוש ואם זה לא.

הסברה על הסברה
באותו יום תערוך מועצת יש"ע כנס להסברה ותקשורת במלון לאונרדו בירושלים, בו יתארחו שורה של מומחים ופרשנים שיסייעו למשתתפים להיות שגרירי הסברה מקצועיים. על פי לוח הזמנים שפורסם, צפויים כל הדוברים להיות ישראלים יהודים, וללא פלסטיני אחד לרפואה. חבל, שהרי אחד מנכסי ההסברה הטובים שיש לישראל, הוא עמדתה הבסיסית של ההנהגה הפלסטינית בכל הנוגע לסיום הסכסוך. תשאלו את איתמר רבינוביץ.

סורר ומורה
בהתאם להסכמים הקואליציוניים, השבוע הגיע תורה של חברת הכנסת עינת וילף להיכנס לתפקיד יושבת ראש ועדת החינוך של הכנסת. מי שמבקש לדעת מהו סדר היום אותו צפויה וילף לקדם במסגרת תפקידה זה, מוזמן לקרוא את הספר אותו פרסמה בשנת 2008, "בחזרה לאלף-בית: הדרך להצלת החינוך בישראל" בו היא מעניקה מקום מרכזי למעמדו של המורה. על מנת להחזיר למורים את הכלים והסמכות לפעול למימוש זכותם של רוב התלמידים המבקשים ללמוד, העלתה וילף לפני שנתיים את ההצעה הלא פופולרית לבטל את חוק זכויות התלמיד שהעצים את כוחם של תלמידים בודדים ולעתים קצת סוררים. לא הרבה פעמים מתאפשר לחבר כנסת לקדם נושאים בהם יש לו משנה סדורה. החזרת מועד הבחירות למועדן המקורי מעניקה לחברת הכנסת החרוצה הזדמנות נהדרת להשמיע את קולה הייחודי והחשוב לטובת מערכת החינוך הישראלית.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה