יום שישי, 22 ביוני 2012

לא אקטואלי - 22.06.12


ציון נחשל
פעמים רבות אנו שומעים כיצד יועצים משפטיים במגזר הציבורי עושים שימוש יתר בכוחם על מנת לסכל יוזמות המובלות על ידי פוליטיקאים תוך שהם שוכחים שתפקידם לייעץ ולעזור. יתרה מכך, חשוב לדעת שאותם יועצים משפטיים למעשה הופכים להיות חסמים בירוקרטים. לאחרונה נערכה השתלמות של עורכי הדין במגזר הציבורי, בה הופיע בין השאר מזכיר הממשלה, צבי האוזר, עורך דין בעצמו. האוזר סיפר שבשנת כהונתו הראשונה של נתניהו, הוא התלווה עמו לביקור בבית ספר נחשל במגזר הערבי לרגל פתיחת שנת הלימודים. האנשים בחליפות שמו לב מהר מאד שבבית הספר אין מזגנים ונתניהו הורה בו במקום להתקין מזגנים באותו בית הספר. מאז עברו כמעט שלוש שנים, ומזכיר הממשלה טרם הצליח להגשים את משאלתו של ראש הממשלה.

אולפנה בלי גבעה
בפסטיבל הבינלאומי לסרטי הסטודנטים של אוניברסיטת תל אביב שנערך החודש, הוכרז הסרט "למה השמש" של הבימאית אפרת קאופמן, בוגרת מעלה, כסרט הישראלי הטוב ביותר. העלילה פשוטה: תלמידת פנימייה דתית מתאהבת בברוך, חקלאי צעיר ומשגעת את כל האולפנה. הביצוע, חינני ומשובב נפש. שווה לצפות בסרט שנמצא באתר האינטרנט של 'מעלה', גם כדי ליהנות במשך 22 דקות וגם כדי לנסות לנחש איזו אולפנה שימשה כהשראה ליוצרת. ולא, זו לא האולפנה מהגבעה.

ידידים לא שוכחים
לפני עשר שנים, ביקשו כמה סטודנטים להחזיר לקדמת הבמה, תרתי משמע, את הפיוטים המסורתיים. הם פנו לארגון 'בית הלל', מרכז סטודנטיאלי לקידום החיים היהודיים בקמפוס ויחד עם קרן אביחי, יצא לאור פרויקט 'ידידי, השכחת?' שזכה לפופולאריות רבה. במסגרת המיזם פעלו יחדיו פייטנים רוקיסטים ואנשי רוח, במסגרת הופעות, ערבי עיון וקבוצות לימוד, ובאמצעותם החזירו פיוטים נושנים לפלייליסט הישראלי. לאחר עשור של פעילות, הוחלט לחתום את פעילות המיזם באירוע חגיגי שייערך במועדון הזאפה בירושלים בו ישתתפו בין היתר אתי אנקרי, ערן צור, מיכה שטרית וארז לב ארי. מיקס ישראלי או מעורב ירושלמי, תקראו לזה איך שתרצו, מהסוג המשובח ביותר.

רצועת האי-ביטחון
זוכרים את ההתנתקות? זוכרים את ההבטחה כי הנסיגה מרצועת עזה וציר פילדלפי תגביר את הביטחון של מדינת ישראל? אז זהו, ששוב יוזמי התכנית הוכיחו קוצר ראות. בטווח הארוך, האינטרס של שלטון האחים המוסלמים בקהיר צפוי להיות שמירה על שקט בטחוני מול ישראל, אבל אל תתפלאו עם עזה תהיה עבור מצרים כמו שלבנון הייתה לסוריה.

אופק חדש
ביום שני האחרון נערך באוניברסיטת תל אביב ערב השקה לספרו של פרופ' איתמר רבינוביץ "האופק המתרחק – ישראל הערבים והמזרח התיכון 1948-2012". בהתחשב בעובדה ששני הספרים הקודמים של רבינוביץ נקראים "השלום שחמק" (1991) ו-"סף השלום" (1998), נראה שניכרת אצל רבינוביץ התקדמות מהותית בהבנת המציאות הפוליטית באזורנו, לפיה ביום שהאופק יתקרב, יגיע גם השלום למחוזות המזרח התיכון.

מזרח תיכון
חד"ש.

2 comments:

  1. יש את הסרט בצפיה ישירה באינטרנט איפשהו? אני מאד רוצה לראותו. למרות שהבחירה עצמה נראית לי לוקה באינטרסים.

    השבמחק
  2. אני לא יודע אם יש אותו בצפייה ישירה, אבל אני גם לא יודע על איזה אינטרסים אתה מדבר.

    השבמחק