יום שישי, 8 ביוני 2012

לא אקטואלי - 8.06.12


הפרעת קשב
בימים אלה עורכת הוועדה לקידום השוויון בנטל (ועדת קש"ב) את דיוניה במטרה למצוא חלופה לחוק טל. עצם קיומה של הוועדה (וללא קשר לחבריה או החלטותיה) מסמל את כל מה שרע בתרבות הפוליטית בישראל. בית המשפט העליון החליט לבטל פיתרון פוליטי שאינו מוצא חן בעיניו (וגם בעיניי, אבל אותי אף אחד לא שואל אותי ואת בית המשפט העליון, משום מה, כן שואלים) וכפה על הממשלה והכנסת לגבש פיתרון חדש תוך זמן קצוב. ברור שהדינמיקה שיצר בג"צ לא תאפשר להגיע לפיתרון מוסכם, אבל היא גרמה לכולם לעסוק בסוגית הגיוס לצבא ולשכוח מהצורך במציאת פיתרון לסוגיה החשובה באמת: לימודי הליבה. בלי לימודי ליבה, לצה"ל ולמשק הישראלי אין מה לעשות עם כל כך הרבה חרדים שיצטרפו פתאום לשוק העבודה. להפך, במציאות זו יוכח שהחרדים צודקים: הצבא לא ירצה לגייס את כולם, באלה שיגויסו יהיה צורך להשקיע משאבים רבים, והמשק הישראלי יקבל עוד כמה מובטלים. בתנאים אלה, לא ברור שהפיתרון שתביא הוועדה יגדיל את השוויון, אבל כמעט ברור שהוא יגדיל את הנטל.

דרך בגין
בתקופה האחרונה ספג השר בני בגין קיתונות של ביקורת על היחס הקשיח שהפגין כלפי המתנחלים, במיוחד בהשוואה ליחסו הגמיש יותר אל מול הבדווים. אך בפוליטיקה הישראלית אין ואקום ומיד נמצאו אלה שישמחו לזרוק מילה טובה: "בני בגין הוא אחד החברים הטובים שלנו בממשלת ישראל". כך אמר לא אחר מאשר דניאל סוקאץ', מנכ"ל הקרן החדשה לישראל, בהופעה בפני יהודים בסידני. החיבוק לו זוכה בגין מהקרן החדשה לישראל מטריד עוד יותר לאור העובדה שלמעשה הקרן החדשה משתמשת בבגין על מנת לתאר ולטהר את פעולותיה, באותו מקום שרק לפני שנתיים ביטל את השתתפותה של נעמי חזן בשל מעללי הקרן. מה לבגין האב היה לומר על כך? איני יודע, אבל ניתן יהיה ללמוד קצת מפאנל שייערך ביום חמישי הקרוב במסגרת הכנס ה-22 של מחקרי יהודה ושומרון במרכז האוניברסיטאי באריאל תחת הכותרת "בגין וההתיישבות ביהודה ושומרון".

רועי לא אחסר
ביום ראשון הקרוב תיפתח בירושלים הוועידה העולמית הרביעית של ROI בה ישתתפו 150 יזמים צעירים יהודים מכל העולם. לשמחתי, השנה גם אני אשתתף בוועידה ואזכה להכיר רעיונות חדשים שמבקשים להשפיע על העולם היהודי בעשור הקרוב. רעיון אחד כזה הוא של אנדראה קספר, משתתפת מאיסלנד שגדלה בצפון אמריקה ויצאה קצת מתוסכלת ממערכת החינוך היהודית המסורתית והשבלונית מדי לטעמה. על מנת להרחיב את עולם המקצועות היהודיים אל מעבר לעורכי דין, רופאים ובנקאים, היא הקימה את 'ידיים', בית ספר מקצועי שנועד לאפשר לצעירים יהודים להיות בעלי מלאכה חכמי לב תוך התבססות על מקורות היהדות, מהקמת המשכן ועד הלכות שעטנז.

בין 2 ל-10
ביום שני נערכה הוועידה השנתית של האגודה לזכות הציבור לדעת שעוסקת בביקורת התקשורת. במסגרת הוועידה נשא דברים לאוניד בלחמן, מנכ"ל ערוץ 9 לדוברי הרוסית. בהרצאתו תיאר בלחמן את אתגריו של ערוץ שקהל היעד שלו מצטמצם יותר ויותר ככל שבני העלייה הרוסית משתלבים בחברה הישראלית. במציאות זו מעלה הערוץ את מינון התוכניות שמשודרות בעברית עם כתוביות ברוסית. מכיוון שדעת הקהל הרוסית היא ימנית, לא ירחק היום עד שערוץ 9 יהפוך להיות ערוץ הטלוויזיה המוביל של המחנה הלאומי. הציבור מוזמן להתחיל לשנות את הרגלי הצפייה שלו כבר הערב, עם שידורו של משחק הפתיחה של היורו בערוץ שישדר 11 משחקים נוספים לאורך הטורניר.

לא מעלה על הדעת
בשבוע שעבר טען שר הביטחון אהוד ברק כי אם ייכשל המשא ומתן, צריך יהיה לשקול פעולה חד-צדדית מול הפלסטינים. צודק לגמרי. אפשר להתחיל בסיפוח של מעלה אדומים.

היידה ביבי
נתניהו הוא הנכס הגדול ביותר של הליכוד ושל המפלגות מימין לו.

כל קורא
ביום שישי שעבר עלה לרשת הגיליון ה-200 של המגזין המקוון מראה שמשמיע מדי שבוע את קולו האינטלקטואלי של מחנה הימין בענייני מדינה, חברה ותרבות. למרות שהמגזין האיכותי פועל כבר כמעט ארבע שנים, הוא אינו מצליח להשפיע על סדר היום הציבורי ומשמש בינתיים כבמה להעשרת השיח הפנימי בלבד, בדומה לכתבי עת רבים וטובים הנפוצים (אך לא מספיק) במחוזותינו. מבעיה דומה סובל גם אתר התוכן דעות בששים, שמספק מדי יום מגוון דעות ועמדות המנוסחות באופן שנון ומהודק לכדי 60 מילה. על אף אופיים השונה של שני האתרים, הן מבחינת סגנון הכתיבה והן מבחינת אופי הכותבים, נדמה שאתר מאוחד, אשר ישלב את תכני שני האתרים, יעניק את הדינמיות והעומק הנדרשים מאתר פובליציסטיקה חי ובועט עבור כלל קוראי הימין, ולא רק כותביו.

כל העולם במה
ביום שלישי הקרוב ייפתח בירושלים כנס מיוחד בן שלושה ימים שיעסוק בתיאטרון ככלי לתיקון עולם. הכנס, שנערך על ידי החוג ללימודי תיאטרון באוניברסיטה העברית, יתקיים ברובו בבית מזי"א, משכן האומניות הבמה החדש של ירושלים אשר בהקמתו הושקעו 13 מיליון שקלים. במסגרת הכנס יוצגו דרכים שונות המאפשרות להשתמש בתיאטרון הן ככלי טיפולי והן ככלי להעצמתן של קהילות ואוכלוסיות מיוחדות. במרכז הכנס יועלה המופע המוסיקלי "היפה והחיה" בו משתתפים סטודנטים ופעילי המרכז לחיים עצמאיים מיסודה של עמותת נכים עכשיו. אם תשאלו אותי, בחירה לא מוצלחת לשם של עמותה לקידום נכים, אבל אפשר להתנחם בכך שלמרות הפוטנציאל הפוליטי הגלום בכנסים מסוג זה, זהו לא ארגון עכשוויסיטי פוליטי שלוקח חלק ביוזמה.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה