יום שישי, 20 ביולי 2012

לא אקטואלי - 20.07.12


פתרונות ולא פטרונות
השבוע נערך בירושלים כנס בן שלושה ימים המשותף למשרד החוץ ולוועד היהודי-אמריקאי בו השתתפו יהודים מכל העולם. בין הדוברים בכנס היה בוגי יעלון שניתח את המציאות במזרח התיכון לאור אביב העמים שפוקד את המזרח התיכון בשנה וחצי האחרונים. אלא שאביב אין פה, וודאי שלא עמים. על פי המשנה לראש הממשלה, הקונספציה של מדינות לאום קורסת במדינות ערב לאור העובדה שהן מורכבות בעיקרן משבטים ומזרמים דתיים כשהלאום עצמו (יהיה זה העיראקי, הסורי או כל אחד אחר) הינו תוצר קולוניאליסטי מומצא. קונספציה שגויה זו מצטרפת לקונספציה מערבית אחרת שנמצאה שגויה בשנים האחרונות כשהיו מי שקיוו שמעבר לבחירות חופשיות במדינות ערב הוא עדות מספיקה להצלחת תהליך הדמוקרטיזציה. הפטרוניות המערבית שביקשה להפוך את תושבי המזרח התיכון לעמים דמוקרטיים נכשלה וכעת לא נותר אלא לקוות שלהוא למעלה הפתרונים.
                   
הפיתרון: ניהול
על פי יעלון, הגישה שהמפתח ליציבות במזרח התיכון הוא פתרון הסכסוך היהודי-פלסטיני הוכחה כשגויה לאור האירועים המתרגשים על המזרח התיכון לאחרונה. גישה זו הסבה נזק רב לישראל הן בשל הלחץ הבינלאומי שהיא הביאה עלינו והן משום שהרשות הפלסטינית הפכה להיות במוקד העניינים הבינלאומי, עובדה שבאה לידי ביטוי בכך שהכה להיות הישות המדינית שמקבלת את הסיוע הכלכלי הגדול ביותר לנפש ממדינות המערב. יש לקוות שבשלב כלשהו העולם המערבי ישכיל להבין את המציאות המזרח תיכונית, ירגיע את הלחץ לפתרון הסכסוך הבלתי פתיר ויאפשר את להנמיך את להבות הסכסוך באמצעות ניהול נבון שלו.

ברית ללא מילה
מקורותיי עדכנו אותי כי הפרישה של קדימה מהקואליציה התאפשרה רק לאחר סיכום חשאי מוקדם בין נתניהו למופז שהבינו שלשניהם עדיף כשמופז הוא זה שעומד בראשות האופוזיציה, כשמופז מתנה את המהלך בכך שהבחירות לא יוקדמו. נתניהו הסכים בהסתייגות אחת: שאולמרט לא יצא זכאי מפרשיית הולילנד בשל מחסור בראיות (בגובה של פחות מ-250 מטרים). במקביל, סגר יעלון על פשרה עם החרדים לפיה במקום לשלוח אותם לשירות צבאי או לאומי, הם יישלחו לשירות בגל"צ. נשמע הזוי? אכן כל הרשום מעלה הוא בדיה, אך מי שיקרא שוב את עיתוני השבועות האחרונים ייווכח שהמציאות הישראלית ממילא עולה על כל דמיון.

לדור בכפיפה אחת
בעקבות זיכויו החלקי של אולמרט בפרשיות בהן הואשם, נשמעו קולות רבים שקראו לפרקליט המדינה להתפטר. אפילו היה מי שקרא לו להתאבד. באופן מוזר למדי, לא נשמע אף קול שקרא לפטר את פרקליט המדינה (מי בכלל יודע למי יש את הסמכות לפטר אותו?) – מציאות המעידה על מעמד העל והחסינות היתרה מהם נהנים הדרגים המקצועיים במשרדי הממשלה אפילו כשרמתם המקצועית מוטלת בספק, בטח ביחס לנבחרי הציבור להם קורא (אותו ציבור שבחר בהם) להתפטר השכם וערב.

רשלנות פושעת
לפני מספר חודשים, אבא של חבר שלי נדרס למוות על ידי מוביל מערבל בטון שנהג בהשפעת חשיש. משום מה, החליטה הפרקליטות להגיש כתב אישום על "גרימת מוות ברשלנות". לא ידוע אם זה בגלל שהנהג היה ערבי או מכיוון שלנרצח לא קוראים לו חשין. בהרוג הבא, ניתן יהיה לצרף לכתב האישום גם את הפרקליטות, מאותו הטעם בדיוק.

שקט, חוגגים!
בשקט בשקט חוגגת העיר רחובות 120 שנים של שקט ושקט. כחלק מחגיגות המאה ועשרים, יבקרו ביום רביעי בערב 30 חוקרים ממכון ויצמן בפאבים ומסעדות בעיר, בה הם יציגו את מרכולתם המחקרית. ושאף אחד לא יספר לי שברחובות לא יודעים איך לחגוג!

מוסררה אביךָ
באותן שעות ייערך אירוע תרבות שונה לחלוטין אי שם בשכונת מוסררה הירושלמית אשר תארח שבעה יוצרים ירושלמים מבטיחים ולאחריהם תתקיים מסיבת הרס המונית של המתנ"ס המקומי המיועד לשיפוץ. אם החלק הראשון של האירוע עלול שלא להתאים לאווירת תשעת הימים, אזי החלק השני ודאי וודאי שמתאים, שנאמר: "כל הזוכר את חורבנה של ירושלים – זוכה ורואה בשמחתה".

על פי הבחירות
בעוד מאה ימים ושבוע, ייערכו הבחירות לנשיאות ארצות הברית. בדומה לדמוקרטיות נאורות אחרות, מאפשרת אמריקה לאזרחיה לבחור גם כשהם אינם שוהים בה, אך לשם כך נדרש הליך רישום מוקדם. על מנת להעצים את הקול היהודי, הוקם האתר IVoteIsrael שמבקש להקל את תהליך הרישום למי שעושים זאת מישראל. בשל שיטת הבחירות האמריקאית, מאד יכול להיות שגם הבחירות הנוכחיות, בדומה למערכות בחירות בעבר, יוכרעו על בסיס מספר קטן של קולות. לא כדאי לפסול את האפשרות שהקריצה לקול היהודי והפרו-ישראלי מהווה את אחת הסיבות לביקורה של הילרי קלינטון בישראל במועד כה סמוך לבחירות. חובבי הטור שהינם אזרחי ארצות הברית של אמריקה מוזמנים לעשות שימוש באתר המדובר על מנת להעניק לאובמה, קלינטון ורומני סיבות נוספות לתמוך בישראל.

ביטחון עצמי
מרכז אריאל לחקר ביטחון ותקשורת באוניברסיטת אריאל (איזה כיף לומר אוניברסיטת אריאל, לא?) יחלק השנה פרס בסך 7,000 דולרים במסגרת תחרות ספרים שעוסקים בביטחון. אמנם איני יודע לומר אלו וכמה ספרים יוגשו לתחרות עד הראשון לאוגוסט, המועד האחרון להצגת מועמדויות, אך אני סמוך ובטוח שיום אחד יתגלה הצדק הפואטי כשאוניברסיטת אריאל עצמה תזכה להכרה בתרומה לביטחון המדינה, הן בשל התוצרים המחקריים שעוד יגיעו משם והן בשל היותה מודל לחיקוי בכל האמור לשילוב ערבים במוסד להשכלה גבוהה.

הרהור לעליון
מדוע יש מל"ג יו"ש ואין בג"צ יו"ש?

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה