יום שישי, 17 באוגוסט 2012

לא אקטואלי - 17.08.12


חדשות חמות
כולם בחופשה, אין חדשות ועיתונים צריך למכור - זה הסיפור האמיתי מאחורי כל הכותרות על איראן. העצה שלי: לשתות יותר מים. חם.

יען כי נכנע
במסגרת פעילותי במכון לאסטרטגיה ציונית, השתתפתי השבוע בסיור בדרום תל-אביב. כמי שעורך סיורים באזור באופן סדיר כבר יותר מחמש שנים, לא ציפיתי שיתחדש לי הרבה בסיור. בדרך כלל סיורים מהסוג הזה מורכבים בעיקר ממפגשים עם ארגוני סיוע לזרים ותושבים מקומיים פחות מאורגנים. הפעם זכינו לפגוש את ארגון איתן, שהוקם על ידי חבורת צעירים מודאגים מעתידה של דרום תל אביב וישראל בהיעדר מדיניות הגירה רשמית. במסגרת העבודה החשובה של החברים הללו מושמע קולם של תושבי המקום ובעלי עסקים באזור שחייהם השתנו ללא היכר בעשור האחרון. בנוסף, מבקש ארגון איתן לבקר את עבודת הרשויות, ואם צריך, גם את אוזלת ידן. לדוגמא, אחת התופעות אליהן נחשפנו היא שבחצי השנה האחרונה, הפסיקה דוברות משטרת תל אביב לפרסם את נתוני הפשיעה במחוז שכללו גם נתונים מפורטים אודות פשיעת מסתננים. אם המשטרה חושבת שטמינת הראש באדמה היא מדיניות, אז מישהו  כנראה שמישהו צריך לרמוז לה שבהיעדר נתוני פשיעה, גם אין צורך בתקציבים.

חדש תחת השמש
ביום שני האחרון נחנך בירושלים מכון מחקר חדש, בשם פורום קהלת. הפורום הוקם על ידי משה קופל, פרופסור למדעי המחשב ומומחה למשפט חוקתי בזמנו הפנוי, שזכה לתרומה נדיבה על מנת לקדם שלושה עקרונות מרכזיים: העצמת מדינת ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי, קידום חירות הפרט ושיפור הפרדת הרשויות בישראל. פרופ' קופל וחבריו לקחו על עצמם אתגר חשוב ומיוחד במינו, בעיקר לאור השיח השורר באליטות הישראליות שמתיימר לטעון כי היותה של מדינת ישראל מדינה יהודית בהכרח פוגעת ביכולת להגן על חירויות הפרט, בעודם שוכחים שביום שמדינת ישראל תפסיק להיות יהודית, היא גם תפסיק להיות דמוקרטית.

מעצמת גרעינים חברתיים
השבוע נערך בישראל כנס מיוחד בו השתתפו יזמים חברתיים מניו זילנד, אל סלבדור, הודו וברזיל. במסגרת הכנס, זכו המשתתפים ללמוד על ארגונים חברתיים כמו פעמונים, רוח חדשה, אתגרים, נע לגעת ועוד רבים ונהדרים שנוסדו בישראל, אך מודל הפעולה שלהם יכול לשמש בקלות יחסית בכל מקום אחר בעולם. נראה שמארגני הכנס, קבוצת הסטודנטים הירושלמים של StandWithUs, עלו פה על משהו. לא אתפלא עם הכרך הבא של רב המכר Start Up Nation יעסוק בישראל כמעצמת יזמות חברתית.

חנוך לגבר
בסוף השבוע שעבר התקשרה אליי מוקדנית שביקשה להזמין אותי להגיע לכנס חיפה לחינוך שאמור להיערך ביום רביעי הקרוב. שאלתי אותה האם מדובר בכנס ההוא שנערך בשיתוף עיתון הארץ וכמעט כל הדוברים בו הינם גברים. המוקדנית המופתעת התבלבלה מעט לאור השאלה שהגיעה אליה מכיוון אותו לא צפתה ולא הצליחה לנפק לי תשובה. הצעתי לה לחזור אליי עם שמות הנשים שידברו בכנס. היא אמנם עדיין לא חזרה אליי, אבל לא אשאיר אתכם במתח ואגלה שמתוך 21 משתתפים פעילים רק 4 הן מהמגדר שרוב המורות משתייכות אליו. שתיים מהדוברות הן נבחרות ציבור, אחת היא אשת תקשורת, ורק אחת היא אשת חינוך והיא במקרה מפינלנד, מה שאולי מסביר מדוע פינלנד נמצאת במקום הראשון בעולם בהישגי תלמידיה.

שיעורי בית
החל מיום ראשון הקרוב פותח ארגון רבני צוהר בסדרת שיעורים לאורך כל ערבי חודש אלול בכל הארץ, או יותר נכון בכל העולם, או ליתר דיוק – ברשת האינטרנט, בטכנולוגיה שמאפשרת מעורבות פעילה של התלמידים. בין המשתתפים במיזם המבורך ניתן למצוא את הרבנים דוד סתיו, יובל שרלו, יעקב אריאל ואחרים אשר יעסקו במגוון זוויות של נושא התשובה. יחליטו הלומדים מה השאלה.

צפון ברך
לפני כעשור, עת הייתי מפקד בצה"ל, השתתפתי בהכנות תרגיל צבאי שנערך בבור של פיקוד צפון. החיילים שלי גילו חריצות וסיימו את משימותיהם לפני פתיחת התרגיל, מה שהותיר לנו ערב חופשי. הודעתי לחיילים – חילונים כולם, שאני נשאר בכוננות והם מקבלים אפטר בתנאי שייצאו לכליזמרים בצפת. אסרתי עליהם להתלונן, ואמרתי להם שהם מוזמנים להודות לי כשיחזרו משם. שניים מהחיילים לא אהבו את הרעיון, והחליטו להישאר לאות מחאה בבסיס. האחרים נסעו חזרו נרגשים ושמחו על ההזדמנות האקזוטית שנפלה לידיהם. ביום שני הקרוב ייפתח פסטיבל הכליזמרים הבינלאומי זו הפעם ה-25. בפסטיבל השנה ייטלו חלק עשרות מוזיקאים מהארץ ומהעולם ביותר ממאה ממופעים, כולם בכניסה חופשית לקהל הרחב. בין האמנים הישראלים ניתן לציין את ברי סחרוף, שולי רנד, האחים רזאל, חנן יובל, דניאל זמיר ואחרים. כולם מהווים מספיק סיבות למספיק ישראלים, דתיים וחילוניים, להצפין ולהרגיש צפונים אמיתיים.

חופש טוב
חלק מהמבוגרים שבין קוראי מדור זה, יוצאים בימים אלה לחופשה שנתית. הקוראים הצעירים יותר, נמצאים כבר עמוק בתוך החופש. אלה וגם אלה שמבקשים לנצל את החופשה באופן משמעותי וקצת שונה מצורות הנופש הקונבנציונליות מוזמנים לגלוש לאתר של חברה טובה, בו מרוכזות שלל אפשרויות להתנדבות בכל רחבי הארץ ובמגוון תחומים: מהשתתפות בקייטנות מיוחדות דרך בילויים עם קשישים ועד הכנת מזון לנזקקים.

בקרוב
מודיעין, יפו, כרמיאל, לוד. מתנחלים בסטייל אירופאי.

2 comments:

  1. כלייזמרים או לא כלייזמרים - היה מבצע? פרס אישר?

    השבמחק
  2. לא מבצע, כי אם תרגיל בפיקוד צפון, שבמהלכו הופלו התאומים.
    אפשר לשאול את הנשיא אם זה נעשה באישור שלו.

    השבמחק