יום שישי, 24 באוגוסט 2012

לא אקטואלי - 24.08.12


כוחה של שלי
על פי חלק מהסקרים האחרונים, מצמצמת מפלגת העבודה את הפער מהליכוד. מבחינתו של נתניהו, זו צריכה להיות מגמה מדאיגה במיוחד, לאור העובדה שהיא מתרחשת דווקא בזמן שהמצב הגיאופוליטי אצל שכנותינו מתערער. היה ניתן לצפות כי קריסתן של סוריה ומצרים יחזקו את הקו הביטחוני אותו מוביל הימין הישראלי. בפועל, מאז מחיקתם של הסכמי אוסלו באינתיפאדת 2000 וכשלון קונספציית הנסיגות החד צדדיות, אצל ישראלים רבים הופך בהדרגה הנושא המדיני-בטחוני משני לנושא הכלכלי-חברתי. שלי יחימוביץ', שהייתה הפוליטיקאית הראשונה לזהות את המגמה הזו, קוצרת כעת את הפירות של מדיניות נתניהו והאוצר שעדיין חיים בעולם הישן, מצהירים על גזירות כלכליות, מוותרים על העזים לאחר הפעלת לחץ ציבורי, ולא מבינים את פסיכולוגיית ההמונים שהעבירו את כובד המשקל מרגל ימין הביטחונית לרגל שמאל החברתית.

אמנת ז'נבה
לפני מספר חודשים פנה אל האגודה לזכות הציבור לדעת גולש וסיפר שבחודש נובמבר האחרון שידרה אילאיל שחר, הכתבת המדינית של גל"צ, כתבה על יוזמת ז'נבה, מהעיר ז'נבה. אותו גולש פנה לגלי צה"ל בדרישה לדעת מי מימן את נסיעתה של הכתבת, אולם לא נענה. "לדעת" התערבה וקיבלה בחודשים האחרונים מספר תשובות בנוסח "העניין בטיפול". לאחרונה התקבלה תשובה מסתורית: נציב התלונות בתחנה, עודד לוינסון, השיב כי הנושא בטיפול והסביר כי "לא כל הדברים יכולים להיות גלויים לעין". יכול להיות שגל"צ הפכה להיות יחידה סודית ואף אחד לא גילה לי?

שיחות שלום
המקרה של גל"צ הוא לא המקרה היחיד בו יש מי ששמחים לשתף פעולה עם יוזמת ז'נבה תמורת הנאות טובות: בשנים האחרונות מקיימת יוזמת ז'נבה סמינרים לפעילים ממפלגות שונות ובהן הליכוד וש"ס. קיום השיח בין הימין לשמאל המדיני הוא חשוב וראוי. עם זאת, על פעילי המפלגות שבחרו להשתתף, לקחת על עצמם את האחריות לקיום דיאלוג בגובה העיניים שמבטיח שיח שוויוני, בו מוצגות עמדות שני הצדדים ולא ניסיון של צד אחד להנחיל את עמדותיו לצד אחר תמורת חופן קרואסונים.

אדר לבושה
לאור פיטוריו של אדר כהן, המפקח על הוראת האזרחות במשרד החינוך, שודרה במוצאי השבת האחרונה בערוץ 10 כתבה מגמתית בנושא. קצרה היריעה מלפרט את שלל ההטיות וכלי התעמולה בהם נעשה שימוש במסגרת הכתבה לטובת הכפשתו של שר החינוך. בפועל, הכתבה היוותה גול עצמי ליוזמיה וסתמה את הגולל על הפרשה כשהוכיחה כי המאבק להשארתו של כהן בתפקידו הינו מאבק פוליטי. תעיד על כך תגובתו של ד"ר יצחק גייגר, שכתב את המחקר אודות הוראת האזרחות עבור המכון לאסטרטגיה ציונית והחל את כל הסערה, ואף יצא בעבר באופן פומבי לטובתו של אדר כהן. עם פרסום הכתבה, טען גייגר בפורום המורים לאזרחות כי "כמי שתמך בהישארותו של אדר בתפקיד אני מרגיש מרומה לאור הדרך בה עמיתים שלי הציגו את המאבק... כל המדברים על הגנת הדמוקרטיה בהוראת האזרחות מטיפים למעשה לפגיעה בפלורליזם תוך רידוד הדיון לסיסמאות ולהדבקת תוויות (לאומנים מול דמוקרטים)... מכיוון שכאמור לעיל מורים שונים טורחים להפוך את המאבק למען אדר למאבק פוליטי, אז כדאי שכל המורים מהימין ומהמגזר הדתי שתמכו בו יחדלו מהמאבק...".

ישיבת גול שמח
בימים אלה מתקיימת ליגת מוצש לבתי כנסת בכדורגל בה לוקחים חלק תריסר מניינים. הקבוצה שמגלה עליונות על יתר הקבוצות היא ויז'ניץ גיים זון המורכבת מצעירים חובשי כיפות שחורות שעלו לאחרונה מאירופה. עם כמה מהשחקנים אני משחק במסגרת אחרת והם אכן מוכשרים כשדים, אבל זה בהחלט לא כל ההבדל: כל מי שיראה את הכדורגלנים הצעירים הללו בפעולה יזהה בקלות שהם רכשו מיומנויות יסוד שבישראל מקבלים במקרה הטוב רק במסגרות מקצועניות – עצירת כדור, חסימה עם הגוף ואפילו הוצאות חוץ. כשהחרדים בחו"ל מקבלים חינוך ספורטיבי שעולה בכמה דרגות על השיטה המקומית של "זרוק כדור לתלמידים ולך לעשן סיגריה", לא פלא שהכדורגל הישראלי נראה כמו שהוא.

כבעל ניסיון
בסוף השבוע האחרון הודיע יצחק נבון, הנשיא החמישי של מדינת ישראל, כי הוא היה נוהג בדיוק כמו פרס שיצא נגד תקיפה ישראלית באיראן. האם הוא זוכר שבזמן כהונתו כנשיא המדינה ישראל הפציצה כור גרעיני לא רחוק מאיראן?

בעד הבעד
אני בעד מתקפה ישראלית באיראן. הסיבה פשוטה: ככל שירבו האנשים בישראל שיתמכו בתקיפה, כך יקטנו הסיכויים שיהיה בה צורך.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה