יום שישי, 31 באוגוסט 2012

לא אקטואלי - 31.08.12חרדים בארץ אחרת
בתריסר שנותיו של כתב העת ארץ אחרת, עוסק כל גיליון בנושא מרכזי. מערכת כתב העת החליטה לחרוג ממנהגה זה והגיליון האחרון של כתב העת החשוב פורש מבחר מאמרים בנושאים שונים ומשונים. מומלצת במיוחד היא הסקירה המשווה שעורך בצלאל כהן, בוגר ישיבת פונוביץ', בין החרדיות הישראלית למקבילה (הלא כל מקבילה) האמריקאית. מי שרוצים, יוכלו לראות בכך שהחרדיות הישראלית הינה ברת תקנה, אם רק יהיה מי שיציב בפני החרדים המקומיים את תמונת המראה של המציאות החרדית בארצות הברית.

אגוזי אקדמיה
ביום ראשון הקרוב ייפתח בקמפוס המרכז הבינתחומי בהרצליה סמינר בן חמישה ימים בו צפויים להשתתף 40 כתבים צעירים מ-20 מדינות. מטרת הסמינר, שמנוהל זו השנה הרביעית על ידי סטודנטים בבית ספר לאודר לממשל, דיפלומטיה ואסטרטגיה הינה לאפשר לכתבים מהתקשורת העולמית להכיר מקרוב את הצד של ישראל בסכסוך. נחמד לראות שבזמן שהאוניברסיטאות הישראליות שנהנות ממימון ממשלתי נרחב, מקדישות את עיקר מאמציהן הפוליטיים לסיכול הקמתה של אוניברסיטה עברית בעבר הירדן המערבי, יש מוסד אקדמי פרטי שבוחר מיוזמתו לפעול בעד מדינת ישראל.

לא חראם
השבוע הכריע בית המשפט כי משפחתה של רייצ'ל קורי לא תזכה בפיצויים ממדינת ישראל בעקבות מותה של פעילת השמאל הקיצוני שנדרסה על ידי דחפור צה"לי. בהקשר הזה מעניין לציין כי הוריה של קורי הם אלה שהקימו את קרן רייצ'ל קורי, שמקדמת חרמות נגד ישראל. קצת מוזר שההורים היקרים של קורי מבקשים לקבל כסף מהמדינה אותה הם מחרימים.

לקחת אחריות
בעקבות התחקיר ששודר באל-ג'זירה אודות נסיבות מותו של יאסר ערפאת החליטה צרפת לבדוק את החשדות לפיהן הורעל הראיס טרם מותו. על מנת לקצר תהליכים, אני מוכן לקחת אחריות ולהודות שאני הוא זה שחיסל את הארכי טרוריסט הנאלח. זה אמנם לא נכון, אבל זוהי זכות גדולה. ובנימה עוד פחות רצינית, אולי כדאי שהגיעה השעה שמדינת ישראל תשדרג את מדיניות העמימות ותיקח אחריות על כל מה שהיא מואשמת בו, מחיסולו של יאסר ועד פיזור כרישי מוסד בים האדום. התייחסות הומוריסטית מצדם של הגורמים הרשמיים במדינת ישראל ישפרו את דעת הקהל העולמית כלפינו ויוציאו את העוקץ מטענותיהם של אויבנו.

מפריפריה למרכז המפלגה
ביום חמישי הקרוב ייערך בקרית גת כנס ביוזמתם של רבני הציונות הדתית בפריפריה. לפי המארגנים, מטרת הכנס היא כפולה: מחד, להביא למרכז העניינים של הציונות הדתית את קולם של הדתיים הלאומיים בפריפריה, ומאידך, לחבר את כל חלקי ישראל למשנת הציונות הדתית. מדובר בכנס חשוב ולו בשל העובדה שהוא נערך בהובלת מי שבחרו לקבוע את מרכז חייהם הרחק מאור הזרקורים ולהתחבר לחברה הישראלית במובן הפשוט, העמוק והנכון ביותר. עם זאת, הייתי מציע למארגנים לעסוק פחות בדיבורים ולנצל את שעת הרצון והקרדיט על העשייה המבורכת לטובת השתלבות פוליטית במפלגות הציונות הדתית.

שמאל ללא ביטחון
מרבית תנועות השמאל מבינות שהקייס המדיני לא ממש עוזר להן ומנסות לגרום לכך שהדיון הציבורי ייסוב סביב סוגיות חברתיות וכלכליות. שיאה של המגמה היה במחאת האוהלים בקיץ שעבר הרבה בזכות הרוח הגבית שקיבלו מהתקשורת. ללא אותה רוח גבית, אותן תנועות מתקשות להוציא המוני אנשים לכיכרות, והן ממקדות את עיקר פעילותן ההסברתית ברשת האינטרנט. בהתאם למתווה זה הוקם 'המשאל' – אתר אינטרנט חדש שמטרתו לקדם שיח סביב משאל עם כלכלי, באמצעותו יכולים הגולשים לקבוע לאן הולכים תקציבי המדינה. לטובת המיזם התאגדו מספר ארגונים שהקשר ביניהן רחוק מלהיות הכרחי, דוגמת התאחדות הסטודנטים בישראל, ישראל חופשית, המחנה המשותף, דרור ישראל ואחרים. על פניו, מדובר ביוזמה ברוכה – שכן ראוי וטוב לאפשר לציבור להיות מעורב עד כמה שאפשר בקבלת ההחלטות. עם זאת, ההסתכלות על סדר היום בישראל בפריזמה כלכלית בלבד, היא הסתכלות צרה ועלולה לסבך אותנו בצרות לא פחות גדולות.

כל יום ירושלים
כאילו לא נגמר החופש הגדול, בירושלים החיים הטובים נמשכים כאילו החגים והחורף לא נמצאים מעבר לפינה. עד יום רביעי יוכלו מי שטרם הספיקו לעשות כן, לבקר בגן הפסלים של מוזיאון ישראל ולחזות במיצג °720 המיוחד של קבוצת האמנים בראשותו של רון ארד. עוד זה מדבר וזה בא: ביום חמישי ייפתח בעיר פסטיבל חדש בן 24 שעות: פסטיבל ירושלים למוסיקה מקודשת. הפסטיבל, שיתרכז בשלושה מוקדים (מגדל דוד, מערת צדקיהו ומרכז נוטרדם), ייתן במה למוסיקאים ויוצרים ממסורות שונות מהארץ והעולם. כמו כל פסטיבל ירושלמי שמכבד את עצמו, גם במקרה הזה יכלול הפסטיבל סיורים מגוונים בעקבות העדות הרבות שמרכיבות את הפסיפס הירושלמי. לטובת המעוניינים להמשיך ולעקוב אחרי מה שקורה בעיר הבירה התוססת ביותר בישראל פתחתי דף פייסבוק בשם המלצה ירושלמית יומית, בו מובאים מדי יום האירועים החמים בעיר, ברוך השם יום יום.

חופש גדול?
חופש דגול!

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה