יום שישי, 14 בספטמבר 2012

לא אקטואלי - 14.09.12מערוף
שמועות מספרות שקלמן ליבסקינד, בן-דרור ימיני ואראל סגל רבים על האפשרות להיות מעל הטור שלי. תמסרו להם שזה לא אקטואלי.

אורים ותאומים
11 בספטמבר שלי: הייתי בבור המודיעין בפיקוד צפון בעיצומו של תרגיל גדול. הסטנדפונים מתחילים להשמיע את החדשות מניו-יורק. המגדלים בוערים וברדיו עולה מומחה לגיאולוגיה שמסביר שמכיוון שהמגדלים בנויים על סלעים בזלתיים הם לא יקרסו. בינתיים הקמ"ן הבכיר בחמ"ל לא מצליח להבין את גודל השעה וזועק בהיסטריה שהתרגיל לא נגמר תוך גרירת קצינים וחיילים חזרה לעמדות שלהם. זה היום בו הפנמתי שגם דעות של מומחים צריכות להילקח בעירבון מוגבל. מאד.

נס לא ממותק
ניסיון נוסף מתקופת הצבא שלי קשור בתוכנית הקיצוצים שיזם שר האוצר דאז, בנימין נתניהו, בגיבויו של ראש הממשלה אריאל שרון, כשביקש להפריש משרתי קבע רבים. את מה שקרה באותה תקופה בבסיס בו שירתי היה מדהים לראות: נגדים רבים יצאו מכליהם ומחוריהם וניסו להראות כמה הם חיוניים למערכת ולשכנע שלא הם אלה שצריכים ללכת הביתה. באיחור של עשור, ממשיך נתניהו את המהלך ומבקש ליזום חקיקה שתאפשר פיטורים במגזר הציבורי. אם הוא יצליח לקדם את המהלך הלא פופולרי, צפוי לנו נס כלכלי כשנחזה כיצד פחות עובדים יתנו יותר תוצרת.

סקר דעת קהל
לפני שלוש שנים פרסם המכון לאסטרטגיה ציונית מחקר מאת ד"ר צוריאל ראשי שבדק הבדלים בסיקור התקשורתי של חסימות כבישים בין ארבע קבוצות אוכלוסיה: דרוזים, מתנחלים, חרדים וסטודנטים. התוצאות היו כל כך לא מפתיעות, עד כדי כך שניתן להסיק מהן שאין צורך לבחון גם את האופן בו סוקרו חסימות כבישים על ידי עיתונאים השבוע.

מנהיגות סובייקטיבית
משרד החינוך החליט כי שנת הלימודים שנפתחה החודש תעמוד בסימן לימוד מנהיגותם של דוד בן גוריון ומנחם בגין. בבתי הספר הממלכתיים דתיים יתווסף לרשימה גם הרב צבי יהודה קוק. אמנם מדובר ביוזמה ראויה של שר החינוך, אך לא ברור מדוע אי אפשר ללמד בבתי ספר ממלכתיים גם על הרב צבי יהודה, או לחילופין, מדוע ללמד בבתי ספר ממלכתיים-דתיים על בן-גוריון ובגין מבלי להידרש גם לתורתו של הרב קוק?

זהות בדויה
השבוע פורסם ב-ynet מאמר דעה מאת אבנר, שם בדוי, שכותב למה זה רע ללמד על בן גוריון ובגין כמנהיגים. אבנר, שם בדוי, עורך השוואה דמגוגית ומציג תמונה תמונה שצילם של ילדה בגן על רקע תמונתו של צ'ה גווארה. שוד ושבר, הקרדיט לתמונה ניתן לאחד בשם אחיה גלעדי. אבנר, שם בדוי, שכח לספר, שאחיה גלעדי - גם הוא שם בדוי, תומך בסרבנות, כפי שגוגל מוכיח בקלות. בשני המקרים, בוחר אבנר-אחיה להשמיע טענות הזויות ולהסתתר מאחורי שמות בדויים. ככה זה כשאתה נקניק ולא מנהיג.

רדיפת צדק
ביום שני האחרון, נפתח הכנס הבינלאומי "צדק לפליטים היהודים יוצאי ארצות ערב" שביקש להכיר בזכויותיהם של אותם פליטים יהודים. במסגרת הכנס, הודיע סגן שר החוץ, דני איילון, על מיזם הסברה חדש בשם 'אני פליט', בו מתבקש הציבור להעלות את סיפוריהם האישיים של עולי מדינות ערב, וזאת על מנת לייצר מקבילה לנרטיב הערבי. אלא שמתן דגש על מאפייני הפליטות בסיפורם של עולי מדינות ערב פוגע בנרטיב הציוני. זה אמנם נכון שחלק מיוצאי אותן מדינות גורשו למעשה מארצות מוצאם, אך הם בחרו לעלות לארץ ישראל מטעמים ציוניים גרידא. מי שלא רצה לעשות כן, היגר למדינות אחרות באירופה וצפון אמריקה. על כן, השימוש שצריך לעשות בסיפורם של הפליטים צריך להתמקד ככלי משפטי במערכה על שיח הזכויות שנועד לפגוע במדינת ישראל ובמישור ההסברתי יש להדגיש שאותם אנשים הם קודם כל ציוניים ורק אחר כך פליטים.

ללא פילטרים
השבוע הצטרפתי לסיור עם קבוצת ירוחם, שמקיימת זה כמה שנים סיורים יומיים על מנת לאפשר לחבריה, אנשי אקדמיה, תקשורת ואנשי ציבור, להכיר את המציאות הישראלית ללא תיווך וללא פילטרים. הקבוצה התחילה את פעילותה בירוחם ועל שם כך שמה. הסיור האחרון כלל ביקור בעמק חפר ועסק בין השאר בדרכי הטיפול במי השפכים שמגיעים משכם וטול כרם לאזור נתניה. על אף מפעל הטיהור המרשים שהוקם באזור, עדיין נתקלות הרשויות הישראליות בקשיים בעבודה מול הגורמים ברשות הפלסטינית. על פי ראש המועצה האזורית, חלק מהבעיות נובעות מהתפקוד הלקוי של המינהל האזרחי, שבמקרים בהם המסננים בצד של הרשות לא עומדים בעומס, הם פשוט שולפים אותם ללא כל הודעה מוקדמת ומביאים לקריסה של מערכות הטיהור והניקוז בצד הישראלי. כנראה שמישהו במינהל חושב שגם תושבי בת חפר, משמר השרון ומעברות הם מתנחלים שבזכויותיהם אין צורך להתחשב.

מערכת קריזה
לאחרונה החל קמפיין שקורא לרכבת ישראל להעניק שירותי שילוט וכריזה גם בערבית. דווקא בתור מי שתומך שכל תלמידי ישראל ילמדו את השפה הערבית (המדוברת, ולא הספרותית), ראוי גם לקבוע כי אין שום סיבה שבעולם שאזרחי ישראל לא ידעו עברית. לא ערבים, לא רוסים ולא אף אחד אחר. השפה הנוספת היחידה אותה יש להתיר היא אנגלית וזאת לטובת התיירים. זהו. אם הדרישות הללו יימשכו, הסוף יהיה שהכריזה ברכבת תהיה באידיש (ובעוד 13 שפות), מייגעת ומאד לא יעילה עבור הנוסעים.

לא נבחרת ולא אצטדיון
לפעמים נדמה שהסיבה היחידה בגינה נבחרת ישראל לא עברה מאצטדיון רמת גן הנוראי היא כדי למנוע מהשחקנים לשמוע את קריאות הבוז של האוהדים.

תגובה 1:

  1. הצחקת אותי עם איצטדיון רמת גן. היה משחק מבאס נורא. לא מפתיע אבל מבאס. משום מה בתוך תוכי עוד קיוויתי שאיכשהו נצליח להבקיע.

    השבמחק