יום שישי, 21 בספטמבר 2012

לא אקטואלי - 28.09.12


שר הפנים
רק לי הדבר שהכי מפריע בפרשיית סטס מיסז'ניקוב היא שלשר התיירות הישראלי, הפנים של ישראל בעולם, אין שם עברי?
 
אם אין הניל"י
בימים אלה נמלאו יובל שנים לכתב העת 'האומה' – רבעון בהוצאת המסדר ע"ש זאב ז'בוטינסקי. כל גיליון של כתב העת, המבקש להוות במה למחשבה לאומית, כולל בתוכו מאמרים חדשים והיסטוריים במגוון נושאים, לצד שירים וביקורות ספרים. בגיליון האחרון בולט מאמרו של ד"ר אב"א אחימאיר משנת 1947, אשר לאחרונה מלאו חמישים שנה לפטירתו, שמבקש לעשות גזירה שווה בין טבח הארמנים לשואת היהודים ומתאר כיצד שתיקת האומות כלפי רצח עם שנערך דווקא בזמן מלחמת עולם עודדה את היטלר לבצע את השמדת העם היהודי במהלך מלחמת עולם שנייה. את נקודת האור שבהשוואה מוצא אחימאיר בשרה אהרנסון, בנוסעה מקושטא לזיכרון-יעקב, ראתה את נוראות הגירוש הארמני ותחת רושם העוולות הנוראות שנעשו כלפי עם זר, העמידה את עצמה בראש ניל"י.

רשת מורשת
ביום שישי האחרון נפתחה תחרות מיוחדת במינה: תחרות הצילום הבינלאומית 'ויקיפדיה אוהבת אתרי מורשת', שתימשך חודש שלם. התחרות, אשר מופקת בעשרות מדינות על ידי מאות מתנדבי ויקימדיה, מבקשת להעלות את המודעות לאתרי מורשת וחשיבות שימורם באמצעות הפצת תמונות לשימוש חופשי ברשת. תמריץ נוסף להשתתפות בתחרות, מלבד הפרסים, בסך 12,000 ש"ח, הוא הסיורים הפתוחים לציבור ללא תשלום באמצעות אתר התחרות. בישראל התחרות היא פרי שיתוף פעולה עם המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל, איגוד האינטרנט הישראלי, גוגל, בית ספר לצילום גליץ ומוזיאון ישראל. עצם השילוב בין המגזר הממשלתי למגזר הפרטי במיזם מסוג זה – כבר מעידה על המנצחים האמיתיים בתחרות – אתרי המורשת.

מידה מסוימת של צדק
עם פתיחת השנה החדשה, עלה לאוויר אתר אינטרנט חדש בשם 'מידה'. מאחורי האתר עומד הארגון החדש 'אל הפרט' בראשותו של רן ברץ, ד"ר לפילוסופיה, אשר שם לו למטרה לקדם את ערך החירות במדינת ישראל. במסגרת האתר מובאות כתבות המסקרות נושאים אקטואליים תוך עיון אינטלקטואלי. הקו שמנחה את הכותבים באתר נשען במידה רבה על תורתו של הכלכלן פרידריך האייק, שטען כי החירות הינה תוצר של תרבות ועל כן יש לבחון את ההסדרים המוסדיים לשמירתה, וזאת ניתן להשיג על ידי אימוץ מדיניות המקדמת חופש לפרט. התפקיד שלקח על עצמו אתר מידה, הוא להיות כלב השמירה שנושך מדי פעם את הממסד, במובן הרחב של המילה, ומזכיר לו את מקומו הראוי, במובן הצר שלה.

לא חפר
לפני כשנתיים זכיתי לשוחח עם הלוחם והפזמונאי חיים חפר שהלך השבוע לעולמו. שלא כמו אנשי רוח רבים ופחות טובים ממנו, חפר לא לקח את עצמו ברצינות רבה מדי. אפילו כשדיברנו על מקורות השראה, הגענו מהר מאד לדבר על אלכוהול וחפר סיפר כיצד היה יושב עם נתן אלתרמן בקפה כסית המיתולוגי וכשהיה מגיע המלצר, היה אלתרמן נוהג לשאול מה יש לשתות. "יין, שמפניה, רום, ויסקי" היה עונה המלצר. "הסדר לא משנה" – השיב לו אלתרמן. זו האווירה בה גדל מיסד הצ'יזבטרון, עורך ילקוט הכזבים וכותב השיר על הנביא יחזקאל. אכן בומבה של נביא.


עשויה מקרקל
לוחמת ישראלית הרגה מחבל ערבי. נראה לי שזה מצדיק גל מהומות עולמי נוסף בשל הפגיעה ברגשות המוסלמים.

דרך גשר וצומת
רבים מייחסים את השינויים בעמדותיו של אהוד ברק לאחרונה בניסיון לקרוץ למצביעים מהמרכז ומהשמאל לקראת הבחירות שככל הנראה תיערכנה בשנה הקרובה. יש מי שרואים בכך תקיעת סכין בגבו של נתניהו, אך בכלל לא בטוח שנתניהו עצמו רואה זאת כך. לתפיסתו של ראש הממשלה, הוא צריך את אהוד ברק לצידו, וכדי שמצב זה יוכל להימשך גם בעתיד, הוא צריך אותו בכנסת הבאה. מכיוון שהסיכויים שמפלגת העצמאות תעבור את אחוז החסימה אינם גבוהים, נראה שמה שברק ונתניהו צריכים זה כמה סקרים בהם העצמאות זוכה במספר מנדטים אשר יוכיחו שברק מהווה נכס אלקטורלי, לקראת ריצה ברשימה משותפת של הליכוד והעצמאות, בדומה למודל שגיבש נתניהו בבחירות של 96 עם מפלגות גשר וצומת. פיתרון כזה יאפשר לנתניהו לקושש קולות מהמרכז ולא יצריך העברת שריונים של ברק, דיכטר ברשימת הליכוד.

הכן סוכתך לחורף
במוצאי שבת נעבור תעבור ישראל לשעון חורף – סיבה מצוינת לבשר כי על פי מודל גרמני שהיה האמין ביותר בשנים האחרונות עולה כי צפויה שנה גשומה מעל לממוצע, כשעיקר הגשמים ירדו בחודשים אוקטובר עד דצמבר. אם התחזית תהא מדויקת, זכרו איפה ראיתם אותה לראשונה. אם לא, תמיד אפשר להאשים את הגרמנים. כך או כך, לא צריך לחכות יותר מדי זמן כדי לדעת עד כמה התחזית הזו מדויקת.

שורת הדין
לפעמים, ככל שאדם יותר קרוב אליך, כך יותר קשה לבקש ממנו סליחה. ולפעמים לא. ולפעמים, יש קשרים שהם חד סטריים, בהם התווך הוא שורת מילים, ואחרים קרובים אליך יותר משאתה אליהם. במקרים כאלה, קל לפגוע ועוד יותר קל לשכוח שגם צריך לבקש סליחה. סליחה!

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה