יום שישי, 19 באוקטובר 2012

לא אקטואלי - 19.10.12


עשו להם אוניברסיטה
השבוע פורסמו תוצאותיו של סקר שביעות רצון הסטודנטים ממנו עולות תוצאות לא מחמיאות לאוניברסיטאות בישראל ביחס למכללות, כשהמרכז הבינתחומי בהרצליה מעפיל למקום הראשון, האוניברסיטה הפתוחה זוכה במקום החמישי כשהאוניברסיטה הבאה אחריה היא בן-גוריון שמגיעה רק למקום ה-15 מתוך 32 מוסדות להשכלה גבוהה שנבדקו. ועד ראשי האוניברסיטאות פטר עצמו באמצעות תגובה מזלזלת כי "מטבע הדברים, סקר שביעות רצון מהוראה משקף בין השאר את מידת הקושי בלימודים, העומס והדרישות מהסטודנט". גם אם נניח שיש אמת מסוימת בטענה זו, ראוי לאוניברסיטאות ללמוד ממכון ויצמן, שלא נחשב למקום קליל במיוחד, והגיע למקום השלישי.

הכל למכללות
במסגרת מפגש עם תכנית המנהיגות הצעירה של המכון לאסטרטגיה ציונית לפני כשנתיים, טען השר סילבן שלום כי טעותו הגדולה הייתה כשהתנגד להקמתן של המכללות. להגנתו טען, כי חשש מהעמקת הפערים בין קבוצות שונות באוכלוסיה באמצעות מצב של השכלה סוג א' של אוניברסיטאות מול כזו סוג ב' של המכללות. תוצאות הסקר מראות שהאוניברסיטאות עדיין לא הפנימו את השינוי בשוק ההשכלה בישראל ושיתרונן היחסי מתמצה בהיותן מוסדות מחקריים. בהתאם לתוצאות אלה ראוי לבחון רפורמה בהשכלה הגבוהה בישראל שתכליתה להביא לכך שכלל לימודי תואר ראשון יתקיימו במכללות, בעוד האוניברסיטאות תתמקדנה בהכשרה לתארים מתקדים בתחומי המחקר השונים.

הסתה לשם הסחה
אחת הסיבות לנסיקת המכללות הינה היכולת הגבוהה שלהן (בהשוואה לאוניברסיטאות) לפעול באופן דינמי ביחס למציאות המשתנה. אחד האמצעים לכך הינו הקמת מכוני מחקר שאינם מסתפקים במחקר טהור ועורכים פעילויות המאפשרות ניתוח אירועים עכשוויים. דוגמא אחת כזו היא המכון למדיניות נגד טרור שהוקם במרכז הבינתחומי שקיים בשבוע שעבר סדנת מומחים סביב משבר המשילות במזרח התיכון, בה לקחו חלק אנשי צבא, ממשל, דיפלומטיה ומחקר. במסגרת הסדנא נערכו דיונים מעמיקים שכללו שימוש בנתונים עדכניים שהובאו על ידי גורמי השטח שלא תמיד הגיבוי המחקרי עבורם כבר קיים. אחת המסקנות שעלו מניתוח המציאות במדינות ערב הינה שהמצב הכלכלי הקשה אליו נקלעים המשטרים השונים במצרים, סוריה ולבנון, לא מאפשרים להם להתחמש ולפעול באופן אקטיבי נגד מדינת ישראל אך כן לעשות שימוש בהסתה נגדה על מנת לייצר הסחה של דעת הקהל המקומית מהצרות הפנימיות של אותן מדינות.

ביטחון למי ולמי
מכון מחקר נוסף שעורך אירועים מחכימים הינו המכון למחקרי ביטחון לאומי שיקיים בשבוע הקרוב שני כנסים מעניינים: הראשון יתקיים לאורך יום שלישי, יעסוק באתגר הגנת המים הכלכליים של ישראל ויכלול דיון במכלול היבטים בנושא: טכנולוגיים, משפטיים, ביטחוניים ונוספים. האירוע השני ייערך לזכרו של זאב שיף ביום חמישי בערב וייסוב סביב נושא אמצעי התקשורת החדשים והביטחון הלאומי. מדובר בשני נושאים שמומלץ להתעמק בהם, כי סוגיות ביטחוניות הן כבר מזמן לא רק נחלתם של אנשי צבא.

דיבת הארץ
זה שעיתון הארץ מלכלך על הארץ, זה לא חדש. מה שכן חדש (יחסית), זהו אתר פרספקטיבה, שפועל בשנתיים האחרונות לניטור וניתוח דיווחים מעוותים על ישראל בעולם. חלק ניכר מפעילות האתר מוקדשת לאיתור השמצות של עיתון הארץ על ישראל בעולם. בשבוע האחרון הראה האתר כיצד עקיבא אלדר, כתב בכיר בעיתון, מעוות נתונים על מנת להציג את ישראל (בגרסא האנגלית בלבד, משום מה) כמדינת אפרטהייד. מכיוון שבעיתון הארץ מדובר בתופעה רווחת, יתכן ואין ברירה אלא להטיל על פרקליטות המדינה להגיש תביעות דיבה נגד עיתונאים שמציגים נתונים שקריים על מדינת ישראל ומוציאים את דיבתה רעה.

הרב המאושר
השבוע נחשף כי הרב אמנון יצחק משתמש באייפון אישי למרות שהוא עצמו מטיף למאמיניו שלא לקנות את המכשיר המסוכן. להגנתו טען, כי הרב שטיינמן אישר לו להשתמש באייפון לצרכי החזרה בתשובה. אותי מעניין אם הרב שטיינמן אישר לו גם לצפות בטמבלוויזיה ומי לכל הרוחות אישר לו להסתובב עם שמלות?

טיפול זוגי
בבוקרו של יום שישי שעבר נפתח בקהילת השמשוני שבמודיעין בית המדרש הזוגי בשיתוף מדרשת לינדנבאום. במסגרת בית המדרש, לומדים בחברותא זוגות זוגות תחת הנחייתם של הרב אוהד טהרלב והרב חיים נבון. יוזמה מקסימה ולא רק עבור המעוניינים לפנות את הבית ולאפשר לילדים לנקות אותו לקראת שבת.

פרשיית השבוע
מיד לאחר המבול, קובע הקב"ה את עיקרון היסוד כי יצר לב האדם רע מנעוריו. באופן מפתיע למדי, מיד לאחר מכן, מברך האל את נוח ומורה לו ולבניו לפרות, לרבות ולמלא את הארץ – לכאורה מעשה שמשמעותו היא הוספת רוע בעולם. דווקא סתירה זו מחייבת להבין כי העובדה שיצר לב האדם רע מנעוריו אינה גזירת גורל. הייעוד של האנושות, הם הצורך לגבור על אותו יצר רע בד בבד עם פיתוח העולם. ויש שיגידו שאין זה אתגר, אלא תנאי – כי אין יצירה בלי יצר רע.

שבת נוח
לכם?

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה