יום שישי, 26 באוקטובר 2012

לא אקטואלי - 26.10.12


אפס משמאל
כשאלדד יניב חשב שכולם בשמאל שונאים את המתנחלים, הוא כתב את השמאל הלאומי. או אז פרצה המחאה החברתית ויניב יצא בווידוי ציבורי נרגש נגד הטייקונים. כשגם זה לא עזר לו להתרומם למעמד של מנהיג השמאל, לא נותרה לו ברירה אלא לשלוף את הג'וקר ולהאשים את הגרביים של ביבי. קמפיינר של שנאה, ובעברית: אפס.

שניים סינים
בשנת 1996 כתב אביב גפן את 'עונות'. לטעמי, אחד השירים הישראלים הטובים שנכתבו. "את היית באיזה חודש/ וחיכינו כבר לילד/ כשנולד אני קראתי לו אביב/ כי הוא סימל תקופת ביניים/ כשחיכיתי בינתיים/ כבר לחופש ששום איש אינו משיב". מאז עברו מים רבים בנילוס, ושני עיתונאים המזוהים עם המחנה הלאומי, שניהם פרסמו מספר ספרים, אחד מהם לילדים, החליטו לקרוא לבנם החדש (בנפרד) בשם סיני. יכול להיות שעם פרוץ האביב הערבי שכבר הפך לחורף, מגלים יועז הנדל ואמילי עמרוסי שאיפות טריטוריאליות חדשות? אם כן, אשמח לקבל את הזיכיון על חוף נואיבה.

דרך רבין
יום הזיכרון לרצח יצחק רבין גורר אחריו דיון קבוע על יכולתו של הציבור הדתי ו/או הימני לקחת חלק פעיל באירועי ההנצחה. דרך חדשה לציין את היום החשוב  תיחנך ביום שישי הבא, בו יקיים מרכז יצחק רבין בשיתוף הקרן הקיימת לישראל, יום טיולי מורשת בפארק רבין שבאזור שער הגיא. הסיורים השונים ייערכו ברגל, מכוניות, אופניים, רכבי שטח ואוטובוסים חינם אין כסף. בדיוק כמו שיצחק אהב.

מחול לכם
ביום שלישי הקרוב ייפתח בירושלים פסטיבל בין שמים לארץ זו השנה הרביעית. הפסטיבל, שיימשך שלושה ימים, מבקש לשלב מחול, יהדות ויצירה ויכלול מופעים של רקדנים ורקדניות, חלקם ביחד ורובם בנפרד. כמו כן, במסגרת הפסטיבל ייערכו סדנאות תנועה ותאורה ותוצג תערוכה שכוללת צילומים ומיצגי פיסול ווידאו. למתקשים לעכל את החיבור שבין יהדות למחול (בעיקר קוראים מהמין שחושב על המין היפה) מומלץ לצפות בסרט 'לא תרקוד' שמביא את סיפורם של קבוצת בחורים דתית שהחליטה להקים בית ספר למחול לגברים דתיים באתר בית הספר 'כל עצמותיי תאמרנה'.

חנוך רוזן
ביום רביעי ייערך טקס ההשקה של מדרשת השילוב 'נטור' שברמת הגולן. מדובר בשילוב של מכינה קדם צבאית עם שנת שירות בגרעין וגיוס שמזכיר ישיבת הסדר המיועדת לבוגרי תיכונים חילוניים ודתיים. בין המקימים של המדרשה נמנה הרב אביה רוזן, שהיה גם בין המייסדים של המכינה החילונית בקיבוץ מיצר, מהמכינות החילוניות הראשונות בישראל. הקידומת רב עלולה לבלבל את מי שפוגש את הרב אביה, עוף מוזר בשמי רמת הגולן, אותו אני מכיר עוד מימיי כתלמיד במכינת קשת יהודה וזוכר היטב את שיעוריו על ספר הכוזרי אליהם הגיע רכוב על אופנוע כבד, מה שבהחלט עושה את זה לחבורת נערים בני 18.

אין עתיד
על פי המצע של 'יש עתיד', מפלגתו של יאיר לפיד, אחד השינויים בשיטת הממשל יהיה שהרכבת הממשלה תוטל על ראש המפלגה הגדולה ביותר. במציאות הישראלית, בה הכנסת מורכבת מ-14 מפלגות, אין הצעה נכונה מזו. אלא שמהלך מסוג זה הוא גזר דין מוות למפלגה, במידה ולא תהיה אחת משתי המפלגות הגדולות. קשה לראות כיצד חברי מפלגתו של לפיד יתמכו ביוזמה שתפגע בסיכוייהם להיבחר שוב לכנסת אלא אם יחברו למפלגות הגדולות. במילים אחרות: הצבעה למפלגת יש עתיד היא אוקסימורון (כמעט כמו הצבעה לאיחוד הלאומי, חדש ומרץ, ששמותיהן כבר מזמן לא מעידות על מהותן).

יושנן בנות
בימים אלה עלה לרשת בלוג חדש בשם 'מתנחלות ברשת' בו משתפות חמש תושבות יהודה ושומרון את עולמן הפנימי עם העולם החיצוני. כמו כל בלוג איכותי, גם פה הדברים מובאים ללא סינון ועריכה, ומעניקים תחושת של אינטימיות ואותנטיות גם יחד. נדמה שרק בבימה מסוג זה ניתן לקרוא כיצד מרגישה מתנחלת חילונית, על החופש הגדול (והמילואים!) כאויב מספר אחת של האם מרובת הילדים, ועל ביקורם של ארבעים אופנועי הארלי דווידסון בלב בנימין. את רחל ויוקנת, מתנחלות מארץ נהדרת אחרת, לא מצאתי בבלוג.

טדי קולך
בעוד פחות מחודשיים ייערך בירושלים כנס ה-TEDx הראשון. למי שלא מכיר, TED הינה ועידה מוצגים רעיונות ששווה להפיץ באמצעות הרצאות חדות וקצרות. מלבד הוועידה השנתית שנערכת זה 28 שנים בארצות הברית, נערכות ועידות משנה ברחבי העולם ובעשירי לדצמבר תיערך ועידת המשנה של ירושלים בפעם הראשונה. קוראים קורעים מוזמנים להציע עצמם באתר הכנס.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה