יום שישי, 16 בנובמבר 2012

לא אקטואלי - 16.11.12


פוליטיקה מקומית
מרכז השלטון המקומי ערך השבוע כנס ערים תאומות בו לקחו חלק ראשי רשויות רבים מישראל ומגרמניה. מושבי הכנס עסקו ביזמות ופיתוח מקומי ובכלל זה סוגיות של הגנה על הסביבה, רב תרבותיות, העצמת צעירים וכד'. העובדה שמדובר בכנס של השלטון המקומי, הביאה לכך שפסיפס המשתתפים היה מגוון, שלא כמו בכנסים אחרים שנוטים להיות מאד הומוגניים ושעיקר משתתפיהם מגיעים מתל אביב וירושלים. כך זכו האורחים להכיר את פועלם של ראשי רשויות מכל רחבי ישראל: ממעלות, עכו ואום אל פאחם בצפון, דרך ראש העין, רמלה ומזכרת בתיה במרכז ועד אילת בדרום. אפילו השתתפותו של ראש מועצת ההתנחלות בית אריה באחד השולחנות העגולים התקבלה בטבעיות על אף עמדותיהם הידועות של הגרמנים בנושא התנחלויות. כנראה שכשמדובר בעיסוק ברמת השטח, המציאות חזקה מכל נטייה פוליטית.

ראש ממשלה במשרה מלאה
בשבת האחרונה חלף בנימין נתניהו על פני יצחק שמיר בדרך אל הפיכתו כמי שכיהן בתפקיד ראש הממשלה במשך הזמן הארוך ביותר אחרי דוד בן גוריון. מאז שהבאתי את התרחיש הזה פה לראשונה לפני כשנה וחצי, הספיק לעקוף נתניהו גם את יצחק רבין, מנחם בגין, לוי אשכול, אריאל שרון וגולדה מאיר. צחוק צחוק, אבל המשמעות של הנתון הזה היא שבנימין נתניהו עמד בראשות המדינה במשך עשירית מתקופת קיומה. זו אמנם מחמאה גדולה לנתניהו, אבל זה גם אומר שאין לו הפריבילגיה להטיל את האחריות על טיפול בנושאים שהוזנחו על קודמיו.

אבא יקר
אחמד ח'טיב הוא ערבי לא כל כך טוב, שנהרג בעת שניסה לחטוף אקדח ממאבטח בעיר העתיקה בירושלים. אלמנתו של אחמד ניסתה את מזלה, ותבעה מהביטוח הלאומי לקבל גמלת שארים. בשבוע שעבר פסק בית הדין הארצי לעבודה שבנסיבות האמורות ההסבר היחיד להתנהגות המנוח הינו כי המדובר באירוע לאומני (הפתעה!) ועל כן נשללת מהאלמנה קצבת השארים. בית הדין ראה מקום להבהיר כי מהאלמנה ובנותיה לא נשללו זכויות לגמלאות המגיעות להן כגון קצבת הבטחת הכנסה, קצבת ילד נכה, קצבת ניידות וקצבת ילדים, בשיעור של 8,200 ₪ נטו בחודש. מזל. כי בהתאם לנתונים אלה, אולי ראוי היה לפסוק כי אבא אחמד יצא להביא כסף למשפחה המסכנה באמצעות ניסיון להשיג זכאות לקצבה נוספת, ועל כן ראוי להכיר בכך שנהרג בתאונת עבודה.

ג'וק פוליטי
תקופת הבחירות מוציאות את המיטב מנבחרי הציבור שלנו שמנסים להשיג כותרת בכל מחיר. לדוגמא, לאחרונה קרא עמיר פרץ לראשי מפלגות השמאל-מרכז להתחייב על כך שימליצו לנשיא להטיל את הרכבת הממשלה על מועמד האופוזיציה שמפלגתו תקבל את מירב המנדטים. זה שפרץ מכריז כבר עכשיו על ניצחון הימין (וזה עוד בלי המרכז) זה נחמד, אבל גם לפי היוזמה שלו לא ברור כיצד ניתן להטיל את הרכבת הממשלה על מועמד האופוזיציה כשאין עדיין אופוזיציה. ומה יקרה אם יו"ר האופוזיציה ייבחר לראשות הממשלה בעקבות התמיכה הסוחפת שתביא לעולם יוזמתו של פרץ? לפי ההצעה התמיכה צריכה תהיה לעבור למועמד האופוזיציה החדש, ואז... ראש הממשלה המומלץ חוזר להיות יו"ר אופוזיציה. לולאה אינסופית. באג.

פנסיה מוקדמת
אני חייב להודות שאני לא מבין את הביקורת על חבר הכנסת מאיר שטרית שעומד לעבור למפלגת הגימלאים. זה פשוט הגיוני שכל חברי קדימה יעברו אליה.

כצל'ה?
קצל'ה.

ערב בנות
ביום רביעי יתקיים בבת ים מופע לנשים שכולו קודש לשירת נשים לאורך הדורות ועד ימינו. במופע יופיעו מוזיקאיות שתבאנה חומרים משלהן ומבית אימן סביב נשים ועליהן: משירי ערש ועד רומנסות. בין המפייטות ניתן למצוא את עלמה זהר, מורין נהדר, לאה אברהם, הדס פל ירדן ורקפת אמסלם ולצידן נגניות על כלים מסורתיים ומודרניים. הגברים מוזמנים להאזין לביצועים המרגשים ברשת האינטרנט.

סביבה בהסכמה
עד לא מזמן, הנושא הסביבתי נוכס על ידי השמאל וקודם על ידו. בשנים האחרונות אנו חוזים בשבירת המונופול בנושא, ועדות לכך משמש שר לאיכות הסביבה מהימין הכתום כמו גם עמותות ירוקות שהוקמו על ידי פעילי ימין. יתרה מכך, העיסוק בנושא לא מתמקד רק במדינת תל אביב, אלא נפרס על מגוון הפריפריות שיש בארץ הקטנה שלנו. הקרדיט על כך מגיע בין השאר לעמותת 'אדם, טבע ודין' שתקיים ביום שני את הכנס השני לצדק סביבתי בשיתוף עם עיריית באר שבע. עם זאת, לימין הפוליטי עדיין יש מה להשתפר בתחום: בעוד שני חברי הכנסת מהימין יסתפקו בדברי ברכה, שני חברי כנסת משמאל ייקחו חלק פעיל בפאנלים המקצועיים ואליהם יצטרף בהרצאה משלו חבר הכנסת לשעבר, יוסי שריד.

רמת הנשיא
בעקבות בחירתו המחודשת של אובמה לנשיאות ארצות הברית, מסתובב ברשת סטיקר חדש וחצי משעשע שמצטט את דברי השולחן ערוך "הרואה כושי אומר ברוך משנה הבריות" – ראשי תיבות אובמ"ה. משום מה אני מעדיף את "שנתן מכבודו לבשר ודם". ראשי תיבות מלו"ד.

עוד ארבע שנים
כי הזמן עובר מהר כשנהנים. לא ככה?

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה