יום שישי, 30 בנובמבר 2012

לא אקטואלי - 30.11.12


כלכלת בחירות
מעטים הם האנשים שמרוצים מכלל תוצאות הפריימריז, בכל מפלגה שהיא. כמעט תמיד ניתן למצוא את מי שלדעתנו הקובעת השתחל בצמרת על אף שאינו ראוי, ואת ההוא שלא התברג במקום ריאלי על אף איכויותיו. לא בטוח שצריך להתרגש יתר על המידה מתוצאותיהם של הבחירות הפנימיות שנחתו עלינו פעמיים בשבוע: הכלכלן הנודע מילטון פרידמן, הסביר פעם שפוליטיקה זה מקצוע שדורש ממך לדעת להיבחר שוב ושוב. וכדי להיבחר שוב, על פוליטיקאי טוב (לאו דווקא במובן הטוב של המילה) לדעת לרצות את בוחריו. לכן, אליבא דפרידמן, במקום להשקיע בלנסות ולקדם את האנשים המתאימים שיעשו את הדברים הנכונים, עדיף להתמקד בלגרום לאנשים הלא נכונים לעשות את הדברים הנכונים.

פרספקטיבה היסטורית
האגודה לזכות הציבור לדעת מזמינה בימים אלה את הציבור הרחב להציע מועמדים לפרס ביקורת התקשורת. לי, בתור ציבור, כבר יש מועמד: אתר פרספקטיבה, שמבקש לקדם דיוק ואחריות בתקשורת הישראלית. חלק ניכר מהחשיפות החשובות של האתר לגבי הטיות בתקשורת הישראלית מתבססות על מעקב אלמנטרי אחרי מחלקת התרגום של עיתון הארץ. לדוגמא, כך בחר השבוע הארץ להציג את הסיפור ההירואי של תושבת הנגב שהניסה מחבל ערבי - "חשד לפיגוע: פלסטיני פרץ לבית באשכול ודקר אשה". באנגלית, זה איכשהו יצא להם: "חיילים ירו והרגו נער ערבי לאחר פריצה ותקיפה בבית באזור עזה". חוץ מהניסיון לעמעם את הסיפור ככל שניתן יצוין כי הנער היה בשנות העשרים בחייו. ככה זה כשיש מי שמכנים את 'עיתון הארץ' כ-'דר שטירמר'. רק בתרגום, כמובן.

על שמאל שהוא ימין
אתר קצת פחות מומלץ לביקורת התקשורת הוא 'קשב', ארגון שהוקם בתור מרכז להגנת הדמוקרטיה בישראל  לאחר רצח רבין ומאז שנת 2005 מתמקד במעקב תקשורת. את השאלה מדוע צריך ארגון שמאלני שיעקוב אחר התקשורת, שווה להפנות ליזהר באר, המנכ"ל המייסד, ששימש כמנכ"ל בצלם בשנות ה-90. דוגמא שתמחיש את רמת האינטגריטי של הארגון היא המחקר שפורסם על ידו לאחרונה וקבע כי "המחאה החברתית הוצגה באופן מגמתי על פי הנחיות העורכים". באופן מגמתי למדי, תקופת המחקר מדלגת על פני חודשי קיץ 2011 בהם זכתה המחאה לגב תקשורתי שכמוהו לא ראתה אף מחאה אחרת בישראל, היישר אל המחצית הראשונה של חודש מאי 2012, עת בוצעו ניסיונות כושלים לקמבק אותה.

טילים וטיולים
עמוד ענן זה לא רק שם של מבצע צבאי, אלא גם שמו של אתר מפות שימושי המשמש כאנציקלופדיה גיאוגרפית מקוונת למטיילים, תלמידים ואוהבי הארץ (לא העיתון, חלילה). האתר מאפשר לנווט בנוחות בכל שטחי ישראל באמצעות מפות בקני מידה שונים שעליהן מסומנות אינספור פינות חמד המסומנים על ידי גולשים ומטיילים נאמנים: ממעיינות עונתיים ועד עקבות רגליים של דינוזאורים. לאלו שאוהבים להיות בבית אמליץ להיכנס לאתר על מנת לצפות במפה עתיקה של הקרן הבריטית לחקר ארץ ישראל משנת 1880.

לקחת יוזמה
פרזנטנס הוא ארגון שהוקם על מנת להוות פלטפורמה להתפתחותם של יזמים חברתיים. את הארגון הקימו שני עולים חדשים, צעירים ויפים, אריאל בארי ואהרון הורוביץ בירושלים בשנת 2007. מאז, מאות משתתפים לקחו חלק בתוכניות של הארגון בעשר ערים ברחבי הגולובוס. בישראל, השכיל הארגון לרתום את עיריות ירושלים ותל אביב על מנת לייצר חממות ותוכניות משותפות המתאימות לצרכים העירוניים. לדוגמא, בירושלים יינתן השנה דגש ליוזמות המבקשות לסייע בפתרונן של בעיות דוגמת דיור בר השגה, אמנות רחוב וכן השכלת ותעסוקת חרדים וערבים. יש לקוות שגם עיריות אחרות ישכילו לנצל את היכולות של הארגון על מנת לסייע בהצמחת יוזמות מקומיות ייחודיות המהוות בסיס להתפתחות התרבותית והחברתית של העיר.

עצמאי בשטח
מצד אחד, אני לא מבין מדוע כולם פה מופתעים מהפרישה של אהוד ברק. הוא כבר חודשים אומר בכל ראיון שבכוונתו לקדם נסיגה חד צדדית. מצד שני, אי שם בירכתי הרשימה של הליכוד ניתן למצוא אחד שמחון ושתי ברק (הבנות של?). יכול להיות שהליכוד התאחד עם העצמאות ולא סיפרו לנו?

רק הליכוד יכול
אם כל אלה שמודאגים מחסרונם של דן מרידור, בני בגין ומיקי איתן בצמרת רשימת הליכוד, ישלשלו בפעם הראשונה בחייהם מח"ל בקלפי - אז יש סיכוי טוב שכל השלושה ייכנסו לכנסת בכל זאת. עדיין, כנראה לא משהו שיגרום לנפתלי בנט ללכת על קמפיין של המפד"ל לימינך בבחירות הקרובות.

יום שני
ללא כבד אווז. רוצה ביס, מיקי?

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה