יום שישי, 9 בנובמבר 2012

לא אקטואלי - 9.11.12


קדישא
קדימה נמחקת בסקרים ושרון אפילו לא ממצמץ.

הנביא יחזקאלי
ביום שני האחרון התקיים המפגש החודשי של בימת ממר"י, ארגון המנטר את כלי התקשורת הערבים במזרח התיכון. הדובר המרכזי במפגש הנוכחי היה צביקה יחזקאלי, העיתונאי שסדרת התעודה שהכין על התפשטות האסלאם הקיצוני באירופה, אללה אסלאם, העלתה לסדר היום נושא שהתקשורת בישראל לא כל כך אוהבת לדבר עליו ובאירופה לא יודעים עדיין איך להתמודד איתו. מסתבר שתרבות הפוליטיקלי קורקט המערבית לא מאפשרת לייצר שיח בונה לטיפול בסוגיה, דבר שמחזק את כוחם של מפלגות הימין שמבקשות לשפר את המצב באמצעות חקיקה, דבר שמביא יותר תושבים מוסלמים לחוש לא רצויים וכך גורם ליותר מהם לאמץ עמדות קיצוניות. במילים אחרות: שיח התקינות הפוליטית מביא לכך שהשיח הפוליטי אינו תקין. דוגמא אחת שתמחיש את מצוקת התקינות הפוליטית הביא ד"ר יגאל כרמון, ראש ממר"י ולשעבר יועץ ראש הממשלה לענייני טרור, שסיפר כיצד בתחילת שנות ה-90 נפגש עם ראשי השירותים החשאיים בארצות הברית והציג בפניהם דרכים לייעול עבודת איסוף המודיעין באמצעות מיפוי מסגדים. האמריקאים לא הבינו כיצד יעלה על הדעת למפות מוסדות דת. סביר להניח שאי שם בספטמבר 2001 הם כבר הבינו יותר טוב.

היועץ פינקלשטיין
לאחרונה פרסם ארגון נאמני תורה ועבודה מחקר חשוב שמציג תמונת מצב עדכנית של החינוך הממלכתי דתי על מגמותיו והישגיו. ככלל, מסקנות המחקר מציגות תמונה יפה ומעוררת כבוד. עם זאת, המחקר מצביע על מספר ליקויים נקודתיים שלא כדאי להתעלם מהם. אחד מהם הוא מקצוע האנגלית בו סובל החינוך הממלכתי דתי מנחיתות ביחס לחינוך הממלכתי. לנושא הוקדש פרק נכבד כבר בדוח מבקר המדינה לשנת 2008, אשר תולה את האשם בהעדפה של לימודי הקודש, איכות המורים, כמות השיעורים הפרטיים וזלזול במקצוע מצד מינהל החינוך הדתי. עורך המחקר, אריאל פינקלשטיין, מוסיף על גורמים אלה גם את המאפיינים הסוציולוגיים השונים של חלק ניכר מהתלמידים הדתיים אשר נחשפים פחות לשפה האנגלית באמצעות סוכני תרבות דוגמת תכניות טלוויזיה ומוזיקה. החוברת כוללת תובנות רבות וחשובות וראוי שתועבר לכלל נציגי הציבור ואנשי החינוך של הציונות הדתית. לתשומת ליבו של הראש החדש של הבית היהודי.

דמוקרטיה אריסטוקרטית
בשל שיטת הפריימריז בבית היהודי, לפיה כל מתפקד יכול לבחור עד חמישה מועמדים בסדר עדיפויות יורד, טופס הבחירות של המפלגה מתחיל להיראות כמו שאני אוהב. כזה שדורש מינימום של אינטליגנציה כדי להצביע בבחירות. אני הייתי מוסיף את הקטע של השחרת משבצות בהתאם לתעודת זהות, ציור של עץ, בית וילד ואפילו שאלון ידע כללי, אבל בתור התחלה - זה לא רע.

קולנוע יהודי
בשנים האחרונות אנו זוכים מעת לעת להיחשף לסרט ישראלי שמציג את ישראל האחרת על גבי האקרנים:  מאושפיזין החסידי, דרך זרובבל האתיופי, ועד למלא את החלל החרדי (וכן, גם עג'מי הערבי). עם זאת, נדמה שמדובר בהבלחות חד פעמיות ביחס לכמות הסרטים שנעשים בישראל. לשם כך, מבקשת מועצת הקולנוע בראשותו של ד"ר דויד אלכסנדר לתקן את התמיכה בקולנוע הייעודי והרב תרבותי שבא להשמיע את קולם של מגזרים שעד היום סבלו מתת ייצוג ביצירה הקולנועית המקומית. התיקון האמור כבר מעורר קולות של התנגדות מצידה של הגברדיה הוותיקה שלוטשת את עיניה לכבשת הרש של הפריפריה החברתית. מי שמאד קידמה את המהלך היא לא אחרת מאשר שרת התרבות, לימור לבנת. מכיוון שללבנת יש תכניות אחרות לקדנציה הבאה, יש לקוות שהמהלך יושלם טרם הבחירות ולא ייגדע על ידי רבים בתעשייה שלא ששים לאבד נתח קטן מהעוגה התקציבית לטובת יוצרים אלטרנטיביים.

ביצי חופש
אם שביתת הביצים תימשך מספיק זמן, נוכל סוף כל סוף לקבל תשובה לשאלה מה בא קודם, הביצה או התרנגולת.

משאלה מהמערב הפרוע
אם אתה כבר נוסע לניו-יורק, תוכל להביא לי קצת גשם?

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה