יום שישי, 14 בדצמבר 2012

לא אקטואלי - 14.12.12


חזרה למקורות
מלחמות השמאלנים דווקא מוכיחות שהם לא שכחו מה זה להיות יהודים.

ש"ס קונטרול
בתגובה להצהרתם של מספר חברי כנסת מהליכוד כי יתכן והממשלה הבאה תוקם ללא חרדים, נשמעו תגובות מצידם של גורמים בש"ס כי הם מעדיפים את יחימוביץ' כראשת ממשלה. על פניו, ניתן לפרש את האמירות ככאלו שמנסים להשפיע לכאן ולכאן על מחיר הצטרפותה של ש"ס לקואליציה בראשות נתניהו. לאמירות אלו, במידה ויקבלו תהודה רבה יותר, יכולה להיות השפעה מעניינת על מפת המנדטים: מצביעים פוטנציאליים של העבודה והתנועה (שלא צפויות להיות חלק מהקואליציה) ישקלו לעבור ללפיד (במידה וירצו לקדם את הקמתה של קואליציה ללא חרדים) בעוד מצביעים של ש"ס עלולים לעבור לליכוד ולבית היהודי.

והיה עקב תשמעון
לרגל יום המאבק הבינלאומי למניעת אלימות נגד נשים שצוין בחודש שעבר, התקיים בקנדה מצעד בו הגברים נכנסים לנעליהם של הנשים, וצועדים על עקבים לאורך מייל שלם. יוזמה בעלת מסר חתרני, אם לוקחים בחשבון שנעלי עקב הם הסממן המובהק ביותר לאלימות נגד נשים.

גול את הכותרת
מסי כבר עקף את סילבי ז'אן?

מה מצא שאול?
בדרך כלל את ענייני הפנויים והפנויות אני משאיר למוספים אחרים בעיתון זה. באופן יוצא דופן, אחרוג ממנהגי ואספר על ארגון חשוב שהוקם על מנת לסייע לדתיים ומסורתיות למצוא בני זוג. מדובר בעמותת עינבר שהוקמה על ידי הרב שאול ענברי ומופעלת על ידי מתנדבים ושדכנים לטובת אנשים מאד מיוחדים למרות / בזכות היותם בעלי מוגבלויות. שאול, שסובל משיתוק מוחין, הוסמך לרבנות, הספיק להוציא ספר שו"ת בענייני מוגבלויות והפך להיות הלקוח המרוצה הראשון של העמותה אותה הקים, כשהתחתן עם נטע. העובדה ששאול מצא את אשר ביקשה נפשו לא ריפתה את ידיו, ובימים אלה הוא משקיע מאמצים ניכרים בהרחבת פעילות הארגון לטובת שאר החברים בו. אז אולי בכל זאת מדובר באנשים נורמלים לחלוטין, אם הדבר הראשון שהם עושים אחרי שהם מתחתנים זה לנסות לסייע גם לחבריהם להתחתן.

סימן שאתה קשיש
מדי שנה, עולה תוחלת החיים בשלושה חודשים. העלייה המהירה הזו יוצרת פער שהולך וגדל בין תוחלת החיים לבין המדיניות הציבורית והרגלי החברה הקיימים שמתאימים עצמם לשינוי בקצב איטי יותר. לדוגמא, לפי מחקר של מכון ירושלים לחקר שווקים, תוך חמישים שנה שיעורם של הקשישים באוכלוסיה הוכפל, בזמן שפוטנציאל התעסוקה שלהם לא מומש, וזאת למרות הרצון של רובם להמשיך לעבוד. על פי נתוני המחקר, 30 אחוזים מתוך 70 ריבוא הקשישים בישראל יכולים ומסוגלים לעבוד, כשפוטנציאל ההכנסה שלהם הוא 6.4 מיליארד ש"ח. על כך יש להוסיף את ההפחתה בהוצאה הלאומית שמוביל מצב זה. במקביל, הצרכים של האוכלוסייה הקשישה משתנים. לשם כך בימים אלה פותח המרכז האוניברסיטאי באריאל קורס חדש בתחום מדעי הזקנה וניהול מוסדות לגיל השלישי. לפעמים נדמה שהגענו לעידן שמשתלם להיות זקן. הן לפרט והן לחברה.

הריון מדומה
ידידה שלי סיפרה לי שהיא בהריון. המלצתי לה לעשות בדיקות ולוודא שאין לה תינוק חרדי או ערבי. מומחים טוענים שיש 50 אחוזים שזה יקרה.

עיר רפאים
עמותת 'עיר עמים' מבקשת להביא לחלוקתה של ירושלים וזאת תחת אצטלה של אינטרס ישראלי בקידום יציבות, שוויון ועתיד מדיני מוסכם בירושלים. בפועל, מגלה העמותה עמדות פרו פלסטיניות מובהקות. לדוגמא, כשהיא בוחרת להתנגד להקמתה של גדר הביטחון באזור עין חיניה במסגרת הקמתו של פארק עמק רפאים, בתואנה שחלק מהשטח המיועד שייך לכפר וואלג'ה ושהדבר פוגע בדו קיום באזור. ראשית, מפני שהקמתה של הגדר דווקא מקדמת את רעיון חלוקתה של העיר באופן מעשי (ומשום כך, כמו גם משיקולים הומניטאריים, ראוי לטעמי להסיר את הגדר כולה בירושלים). ושנית, כשמגלים כיצד שיקולים סביבתיים הופכים להיות לא רלוונטיים כשמדובר על התיישבות לא יהודית.

גילוי פנים
ביום חמישי הקרוב ייפתח בירושלים פסטיבל הולגאב השלישי ליצירה ישראלית-אתיופית. הפסטיבל, שיכלול שש הפקות תיאטרון, מחול ומוזיקה שיתפרשו על פני שבוע, ייערך ביוזמת בית הקונפדרציה שהביא לעולם העברי גם את פסטיבל העוד הבינלאומי ופסטיבל המשוררים במטולה. היצירות שיוצגו בפסטיבל קשורות כולן להווי של הקהילה האתיופית הישראלית – משלב המסע לארץ הקודש, דרך החשיפה לתרבות המערבית ועד הסוגיה הרגישה של אלימות במשפחה. יש בכל אלו כדי להסביר במעט את שמו של הפסטיבל, הולגאב - באמהרית 'רב פנים'.

נס לא קרה לנו
נס חנוכה זה כשבמוצאי שבת, עת הדלקת הנר הראשון וכל החנויות עדיין סגורות, אתה מגלה שנשארו לך בדיוק שני נרות משנה שעברה. למקרה שתהיתם, הם הספיקו לערב אחד בלבד.

שאול מופז
לא אקטואלי.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה