יום שישי, 21 בדצמבר 2012

לא אקטואלי - 21.12.12


משוואה עם נאלם
מישהו יודע לאן נעלם היועץ המשפטי לממשלה בזמן שהזיכיון לערוץ 10 הוארך בתקופת בחירות?

חזרה גנרלית
לקח קצת זמן מאז הקמת המדינה, אבל לפני 63 שנה הכריז ראש הממשלה דוד בן-גוריון בכנסת כי ירושלים היא בירת ישראל. לציון האירוע, קרא ד"ר אריק כרמון, נשיא המכון הישראלי לדמוקרטיה, להשיב לירושלים את משרדי הממשלה, בדרך להחזרת ההגמוניה הכלכלית והתרבותית לעיר. כמי שהיה חבר בעבר בתכנית צוערי הדמוקרטיה של המכון, אני יכול להעיד שהקריאה של כרמון הינה אותנטית ועמדה במבחן המציאות עת ביקשו כמה מהצוערים לערוך את המפגשים בגוש דן. תגובתו הייתה חדה וברורה: "מרכזי הדמוקרטיה הישראלית הם בירושלים בירת ישראל. אני מבקש שלא להפוך את היציאה מהעיר לנוהג קבוע". יש לקוות שהקונצנזוס הציוני סביב נושא זה יגרום לממשלה לחזור הביתה כפי שנקבע בחוק יסוד: ירושלים.

אחיות לצרה
כל מי שטוען שעיתוי שביתת האחיות בזמן בחירות נובע ממניעים פוליטי הוא אולי ציני, אבל לא כמו אילנה כהן, יושבת ראש הסתדרות האחיות. לראיה, גם לפני 24 שנה, בתקופת הבחירות של 88, עת שימש יצחק שמיר כראש הממשלה, התקיימה שביתה דומה. כל כך דומה עד כדי כך שגם אז מי שהובילה את שביתת האחיות הייתה אותה אילנה כהן, שבין שביתה לשביתה, הספיקה כהן לכהן כחברת כנסת מטעם מפלגתו של עמיר פרץ, עם אחד. אם תרצו, עדות לכך שראוי להגביל את זכות השביתה בתקופת בחירות, הן במדינה והן באיגודי העובדים.

בין דובר לדוברמן
לאחר תשע שנים של יחסי ציבור נהדרים וללא כל רבב תדמיתי, מינתה הרבנות הראשית דובר. הזוכה המאושר הוא בחור צעיר בשם זיו מאור, אשר לצורך העניין יסופר כי הוא חובש כיפה סרוגה. זיו מצטרף לדניאל בר, גם הוא דתי לאומי, אשר משמש כדובר המשרד לשירותי דת. יש שרואים בהכנסת שני דוברים ציונים למקומות הנשלטים על ידי גורמים חרדיים כהישג לציונות הדתית. העניין טעון הוכחה. לרוב, מינוי דובר שאינו חלק מהדנ"א של הארגון לא בהכרח מעיד על שינוי כזה או אחר בסדר היום, אלא נעשה על מנת להנגיש את המסר המבוקש לציבור הרחב. לראייה, יעידו הדוברים של הליכוד, ש"ס והבית היהודי.

מעידה כאלף עדים
במסגרת שבוע העיצוב שנערך בירושלים ונחתם אמש, ביקרתי בתערוכה הנהדרת 'עיצוב גרוע' בה ממחישים מעצבים נבחרים את פרשנותם לעיצוב נוראי. הצלחתה הגדולה של התערוכה, שמשכה אליה מבקרים רבים, יותר מאלף כבר בערב הפתיחה, מעידה על טעמו האיום של הקהל הישראלי ובכללם אני. אז מי אמר שבישראל שוק צרכני האמנות הוא קטן מדי?

בגין העלבון
משה פוקסמן, סגן ראש מרכז מורשת בגין מספר כי כשהיה סטודנט לתואר שני תר אחר מרצה שינחה אותו בעבודת המאסטר אותה ביקש לכתוב על המשנה הלאומית-ליברלית של בגין. אחד המרצים אליו פנה משה ענה כי יהיה מוכן להנחות את העבודה רק אם זו תוכיח כי בגין היה פשיסט, ואם לא, שילך לחפש מרצה אחר. השילוב של דעה פוליטית עם עמדה מקצועית גרם לפוקסמן תחושת עלבון עמוקה, ככל הנראה דומה מאד לזו שחש פרופ' דן אבנון כשהוחרם בנסיבות פוליטיות מוצהרות על ידי עמיתיו מאוסטרליה. למי שעדיין לא ניחש, פרופ' אבנון, היה זה שדחה את הצעת ליווי המחקר של פוקסמן. אם יש מגיע באקדמיה, אז לאבנון בהחלט מגיע.

סביבה למסיבה
אם אתם מצליחים לקרוא את הטור, כנראה שסוף העולם לא הגיע, על אף סיום לוח השנה של בני המאיה. לוח השנה של המאיה מורכב מכמה לוחות שונים, המעניין מביניהם הוא לוח הצ'ולקין, בעל מחזור של 260 ימים המחולק ל-20 יחידות זמן בנות 13 ימים, אשר מתיימר לחבר את האדם לטבע. העיון בלוח הצבעוני מומלץ במיוחד לחובבי אסטרולוגיה ושאר מרעין בישין. כתחליף ללוח שנה שמחובר לטבע, מציע המשרד לאיכות הסביבה 'לוח שנה ירוק' שהוא למעשה תאריכון של אירועים סביבתיים, הקרוב מביניהם הוא יום הציפורים שיצוין בעוד שבועיים. למקרה שיש ציפורים בקהל.

זה עולם קטן מאד
בשבוע שעבר פורסם בעלון 'עולם קטן' תרשים שממחיש את משחק הכיסאות בו כיכבו הפוליטיקאים הוותיקים במפלגות השמאל. יש לי תחושה שמיד אחרי הבחירות יהיה צורך בתרשים נוסף בו יתואר כיצד עברו חברי הכנסת ממפלגת העבודה לתנועה בה נמצאים פטרוניהם הפוליטיים, ציפי לבני (נחמן שי ונינו אבסדזה) ועמיר פרץ (כמו מירב מיכאלי, איתן כבל וראלב מג'אדלה). על כן נדמה שהחוק הראשון שהכנסת ה-19 תצטרך לחוקק ימנע עזיבה של חברי כנסת את המפלגה בשמה נבחרו מבלי להתפטר מכהונתם בכנסת.

כל אנשי הקמפיין
שלוש תובנות על המאבק הפנים מחנאי על קולות הימין: הראשונה: פעם נתניהו שילם לנפתלי בנט כדי שיכין לו דפי מסרים – בימים אלה הוא משלם על זה וחוזר להשתמש בהם. השנייה: כשכוכב הקמפיין של ש"ס הוא ליברמן עטור כיפה היא ירתה לעצמה בשני הרגליים. גם מכיוון שהיא החזירה לדיון הציבורי את סוגיית הדרת הנשים משלטי החוצות והן משום שחילוני שנשוי לדתייה זה לא בדיוק סמל ההתבוללות. השלישית: כשוועדת הבחירות פוסלת קמפיין של בן-ארי היא למעשה יוצרת לו קמפיין חדש במו ידיה. מוגש כחומר למחשבה לכל מי שחושבים שלפסול את חנין זועבי זה רעיון טוב.

פודליזם
אולג פטרושקה לא מפחד מיועץ משפטי.

2 comments:

  1. "עת ביקשו כמה מהצוערים לערוך את המפגשים במרכז הארץ"
    מדבריך נשמע כאילו ירושלים אינה מרכז הארץ.

    השבמחק