יום שישי, 28 בדצמבר 2012

לא אקטואלי - 28.12.12


פלסטיניפיקציה
אם העם הפלסטיני לא היה קיים, היה צריך להמציא אותו.

לשם שמים
הקהילה היהודית באנגליה קיימה השבוע את פסטיבל לימוד שנערך מדי חג הכריסמס מאז 1980. בפסטיבל ניתן למצוא שלל אירועים מסקרנים ומעניינים, אך הדבר המיוחד ביותר הוא המבנה הדמוקרטי של הפסטיבל שבנוי כולו על הרוח ההתנדבותית של משתתפיו – מההיערכות הלוגיסטית ועד בניית התכנים. במבחן התוצאה, המודל הזה עובד נהדר – הן ברמה המקומית והן ברמה הבינלאומית: 2,500 משתתפים מכל הגילאים משלמים את מיטב כספם על מנת להשתתף בחמשת ימי הפסטיבל, שכבר הספיק לשכפל את עצמו לעשרות קהילות יהודיות בעולם (ארבע מהן בישראל: ירושלים, מודיעין, גליל וערבה). רק חבל שמי שמוצאים את הפסטיבל היהודי כמאיים, הם דווקא הדתיים האדוקים המקומים, אשר מונעים עצמם מלהתחבר לבני קהילתם.

סדרי בראשית
אלוהים ברא את האתיאיסטים קצת לפני שהאדם ברא את אלוהים (תובנה לימודית קלאסית).

מודרן-אורתודוקס
בימים שני ושלישי הקרובים יערוך מכון ון-ליר הירושלמי כנס תחת הכותרת 'אולטרה-אורתודוקסיה: בין מודרנה לפוסט-מודרנה'. על רקע העובדה שתפיסת העולם החרדית התפתחה כתגובת נגד למודרנה, מעניין לבחון כיצד מגיבה החברה החרדית, שאינה אוהדת שינויים דרמטיים, למעבר לעידן הפוסט-מודרני. מעיון בתכניית הכנס ניכר שהושקעה בו חשיבה רבה, צפויים להשתתף בו מומחים מאסכולות שונות ומזרמים מגוונים. אך בשל בחירת מועד הכנס, יהיה מרתק לגלות מי ייפול על צווארו של מי בערב הסילבסטר.

לימודי תעודה
כשחושבים על זה, לא ברור מדוע צריך להתחתן כדי לקבל תעודת רווקות. בהתאם לכך, ראוי לחלק תעודת בגרות כבר בכיתה א', תעודת מילואימניק כבר בבקו"ם ותעודת עניות לכל תינוק חרדי עם לידתו.

חג המולד
בתחילת שנת 2012 הוקם בישראל מכון מחקר חדש בשם מולד – המרכז להתחדשות הדמוקרטיה. למען הסר ספק, המדובר בגוף שהאבות הרוחניים שלו הינם אברום בורג ופיטר ביינהארט, התומכים בליברליזם קיצוני שלא מוכן להשלים עם היותה של מדינת ישראל ביתו הלאומי של העם היהודי. המטרה שהציבו לעצמם אנשי מולד היא להנגיש את המסרים שלהם לציבור הרחב, ולשם כך הם השיקו החודש מיזם חדש וקליל בשם שישים ואחת "שנועד לחשוף בפני הציבור את מה שהימין מנסה להסתיר מפניו". לזכותם ייאמר שהם עושים זאת לא רע בכלל. הפוסט הראשון של הפרויקט הוקדש לעובדה המעניינת שנתניהו נהג לעשות שימוש באירלנד וספרד על מנת לקדם את מדיניות השוק החופשי, כשהיום הוא משתמש באותן דוגמאות בכדי להציג את מה שיקרה לישראל אם יאמץ את דרישות המחאה החברתית. מה שהם עושים קצת פחות טוב, זה הניסיון שלהם לטעון כי "המידע והעמדות שמוצגות באתר אינן מהוות המלצה לתמיכה במפלגה מסוימת או במועמדים מסוימים". העיקר שתבינו למי לא להצביע.

הפרעת קשב
מרכז אחר להגנת הדמוקרטיה הוא 'קשב' אשר בימים כתיקונם הוא כלב השמירה השמאלני של התקשורת הימנית. בימי הבחירות המתרגשים עלינו (גם אתם מתרגשים?) עוסק הארגון במעקב חשוב אחר הסקרים שמופיעים תחת כל עץ רענן ואפילו מתחת לכל פטרייה שצצה לה אחרי הגשם. לפי דוח קשב מסתבר שרוב הסקרים אותם אנו קוראים בכלי התקשורת השונים מפורסמים בניגוד לחוק וללא הנתונים הדרושים דוגמת מזמין הסקר וכמות הנסקרים. כך קורה שהציבור נחשף לסקרים כביכול אמינים בדבר פריצתן של מפלגה כזו או אחרת את אחוז החסימה, נסיקה מגונה של תנועה ועוד שלל מניפולציות מסוכנות. למי שלא חושב שמדובר בסוגיה חשובה כל כך, נזכיר את אותם ימים לא רחוקים בהם לא היה ברור מדוע רוב הסקרים נמצאו מוטים לטובת השמאל.

הבית הפתוח
מסתבר שיש לא מעט חילונים שחושבים להצביע לבנט, אבל היו שמחים לראות יותר חילונים ברשימה. מכיוון שאת הרשימות כבר אי אפשר לשנות, מוצע שחלק מהמועמדים יחזרו בשאלה. אם אפשר שאחד מהם גם יאמץ מבטא רוסי כבד, זה יכול להיות נחמד. ובינתיים בליכוד, פרסום ראשון: ביבי הסכים לעימות. עם ליברמן. וכמה מזל שיש מירי רגב. אחרת איך היינו זוכרים שגם דמוקרטיה לא יכולה להיות מושלמת?

דין התנועה
אתר חדשות איראני בשפה העברית, יש דבר כזה, פרסם השבוע ידיעה לפיה לבני מודה שעסקה בזנות למען ישראל. שני תיקונים קטנים: מסתבר שזה לא תמיד נכון לתרגם פוליטיקה לזנות. ולא, זה לא היה לטובת ישראל.

המפריד והמשותף
הימין ניכס לעצמו את היהדות, הציונות והביטחון. השמאל ניכס לעצמו את השלום, הדמוקרטיה וזכויות האדם. אבל למרות המאמצים הרבים שהשקיעו שני הצדדים, אף אחד מהם לא זכה במונופול על הטיפשות.

פרס לאישה
בעשור האחרון העניקה קרן משפחת רפפורט פרסים כספיים בתחומי האמנות והמחקר הביו-רפואי. השנה, לראשונה, מחלקת הקרן פרסים לציון עשייה נשית המחוללת שינוי בחברה הישראלית, בשיתוף עם מגזין 'לאישה'. מועמדויות ניתן להגיש עד סוף השנה האזרחית ונדמה שגם למי שלא נחשפים לדפי לאישה מגיעה הזכות לדעת על דבר הפרס השווה ולהגיש את מועמדותיהן השוות.

הפוסל במומו
חנין זועבי = דב חנין = שלי = ביבי = בנט = פטרושקה = ליברמן = בן ארי. מסקנה: אם פוסלים את בן-ארי, צריך לפסול גם את חנין זועבי וכל מי שביניהם.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה