יום שישי, 7 בדצמבר 2012

לא אקטואלי - 7.12.12


פליטי ריאליטי
הגמרא במסכת סנהדרין מספרת על בני מצרים שבאו לדון עם ישראל לפני אלכסנדר מוקדון וביקשו בחזרה את הכסף והזהב ששאלו לפני צאתם ממצרים. היה זה גביהה בן פסיסא שהציל את המצב כשטען שהמצרים הם אלה שחייבים שכר עבודה לבני ישראל. 2,300 שנים מאוחר יותר, נדמה שיש מי שמבקשים לעשות אנלוגיה דומה בין סיפורם של הפליטים הפלסטינים והעולים היהודים ממדינות ערב. האנלוגיה הזו שגויה על שני צדדיה: ראשית, הפליטות הפלסטינית כבר מזמן אינה פליטות אלא כלי נשק תעמולתי נגד המפעל הציוני. שנית, משום שחלק ניכר מיהודי מדינות ערב עלו לישראל מבחירה ציונית טהורה (וגם מי מהם שאולץ להגר, בחר לעשות זאת דווקא לישראל).

יהודה עמי-חי
יהודי אחד כזה היה סבי יהודה, שנפטר לפני שבוע בגיל 90. לאחר שנושא פליטי ערב עלה לכותרות, שוחחתי עמו על הנושא למען הסר ספק מלבי והוא אכן לא היה ולא ראה עצמו בתור פליט. את לוב עזב לאחר ששימש כשוטר בעיר חומס, לילדו שנולד בדרך נתן את השם ישראל ולבת שנולדה מיד אחריו בישראל, קרא ארץ. הוא היה ממחדשי הישוב היהודי בביריה, 400 שנה אחרי שהתגורר שם ר' יוסף קארו, מחבר השולחן ערוך. סבא יהודה עבד כיערן בקרן הקיימת לישראל תוך כדי שגידל 11 ילדים. זהו סיפור יהודי-ציוני מובהק. את סיפורי הפליטות ניתן ורצוי להשאיר לאירועים וזמנים אחרים בהיסטוריה של העם היהודי.

נבחרת מנצחת
אז בסוף יצא שלבית היהודי (עם ובלי תקומה - המפלגה, לא הדוברת של פולישוק) יש יותר נשים בעשירייה הראשונה מאשר לליכוד (עם ובלי ביתנו).

זהירות בדרכים
בימים אלה יוצא לאור העלון הראשון של בית הלל, ארגון מנהיגות תורנית ציונית דתית המבקשת להיות מתונה וקשובה. סוגיה שכבר הספיקה לתפוס כותרות היא הפסיקה לפיה אדם דתי יכול לאכול אצל חברו החילוני (בתנאים מסוימים). לאור זאת, אני דורש מחבריי החילונים את כל האוכל שלי רטרואקטיבית ובעיקר הקינוחים (אז מה אם את ההלכה הזו פסקתי לעצמי כבר בגיל 3?). יש לציין שהעלון כולל נושאים לא פחות חשובים וקצת פחות אטרקטיביים דוגמת הצורך בהסכמי קדם נישואין. רק קצת חבל שהכותרת שנבחרה לנושא היא "כמו לחגור לפני תחילת נסיעה" – מה שלא מצריך דמיון רב כדי לעשות את ההשוואה בין מוסד הנישואים לתאונת דרכים.

אי הבנה
נכון שכל הקטע הזה של שמאל-מרכז מבלבל אתכם? אז הנה מבחן אחד פשוט: מי שמתנגד לבנייה ב-E-1 למעשה מתנגד להיותה של מעלה אדומים (עיר בת 40,000 תושבים) חלק ממדינת ישראל. קוראים לזה שמאל. לא מרכז ולא נעליים. עכשיו זה הרבה יותר פשוט, נכון?

הדדיות
כתגובה על ההכרזה החד צדדית של הרשות הפלסטינית על מדינה, ראוי שממשלת ישראל תכריז חד צדדית על שלום.

קואליציית חרדים וחרדים
במסגרת פעילותי במכון לאסטרטגיה ציונית, הנחיתי השבוע פאנל בבית המדרש ליהדות וחברה של מכון הרטמן. במסגרת המפגש עלו הצרכים וההיתכנות הפוליטית לכונן ברית ציונית והשתתפו בו יו"ר הקואליציה זאב אלקין, ד"ר עליזה לביא ממפלגת יש עתיד ושחר אילן סמנכ"ל חדו"ש לחופש דת ושוויון. בקרב הדוברים שררה הסכמה שכל מהלך מול החרדים צריך להיעשות בהסכמה ושהדבר ייתכן במידה ובקואליציה הבאה החרדים לא ישמשו כלשון מאזניים. בשביל שזה יקרה, נתניהו יצטרך לדעת באופן ברור שיש לו על מי להישען, מלבד אבינו שבשמים. עם שאול מופז בסיבוב הקודם זה לא ממש עבד.

ראש ממשלת לה לה לנד
במקום שלי יחימוביץ', גם אני הייתי מסרב להצעתה של לבני לעשות רוטציה על תפקיד ראש ממשלה בכאילו.

קול מדבר
שני דברים יפים מגיעים אלינו מהנגב לכבוד חנוכה. הראשון הוא מיזם מדבריה, בו מכינים בני נוער מירוחם חנוכיות העשויות מחולות מכתש רמון. למיזם המבורך שותפים רבים, שהרלוונטי מביניהם (לפחות עד היום בערב) היא רשת חנויות So good של סונול המשווקת את החנוכיות במחיר של 30 שקלים. השני הוא פסטיבל 'צלילים במדבר' ה-15 שיתקיים החל מיום רביעי ובמשך חמישה ימים רצופים בשדה בוקר. מטרת הפסטיבל היא לחשוף את עושר היצירה המקומית על גווניה וישתתפו בו מגוון אמנים ישראלים, מיורם טהר לב ומאיר בנאי ועד שי גבסו ואיה כורם.

עזר כנגדה
אז מעכשיו ליאור שליין הוא אשת ח"כ?

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה