יום שישי, 18 בינואר 2013

לא אקטואלי - 18.01.13


הברירה הטבעית
בט"ו בשבט תחגוג הכנסת את יום הולדתה ה-64. בי"א בחודש יחליטו אזרחי ישראל מי יכנס למסיבה. המועמדים יעשו הכול בארבעת הימים הקרובים, כדי לעבור את הסלקציה. מפלגות מצב הרוח יבטיחו יותר שלג. מיכאל בינארי ינסה לשכנע שהסיפור שלנו הוא שחור או לבן, אחד או אפס. מופז יעשה לכם רגשי, וקדימה, בפעם הראשונה בתולדותיה, מוצאת את עצמה מקדמת הצבעה מצפונית. ציפי לבני עושה הכול כדי להשאיר חותם על הדורות הבאים אחריה. חבל באמת שהורידו את הפוליטיקאים משטרות הכסף. ציפי לבני הייתה יכולה לזכות בקלות בשטר של 0. ולי בכלל לא ברור מדוע צריך בחירות כשבערב לפני יש משחק של הפועל תל-אביב נגד בית"ר ירושלים. ישחקו הנערים לפנינו - והתוצאה תקבע: שלי או ביבי.

מחולל אישומים
גם העיתונים לא טומנים את ידם בצלחת ובזמן שידיעות מריץ את ציפי, וישראל היום את ביבי, מציג עיתון הארץ מחולל טיעונים על מנת לסייע לקוראיו בהבנת סדר היום של המפלגות השונות. מיד לאחר הבחירות יחשוף העיתון את מחולל מאמרי המערכת.

גיור לחומרא
בשבוע שעבר פתחה ש"ס בקמפיין הבחירות למען הרב חיים אמסלם. לא, לא התבלבלתי. נראה שמישהו בש"ס התבלבל כשבחר להעלות לסדר היום דווקא את סוגיית הגיור, בה מי שנתפסים כגורם המעכב ביותר הם החרדים עצמם ששולטים במשרדי הפנים והדתות. את הקריירה הפוליטית שלו בנה הרב אמסלם על בסיס נושא זה, כשפרסם את ספרו החשוב 'זרע ישראל'. כעת מפרסם הרב אמסלם ספר חדש, 'בשם התבונה', אשר נערך כלקט שיחות על ידי הסופר הצעיר ארי איתן בהן נפרסת הביוגרפיה של הרב לצד השקפותיו האמיצות. לא ברור אם הרב אמסלם ייבחר לכנסת, אבל עצם העובדה שבחר לקדם את סדר היום שלו באמצעות ספר מהווה תעודת כבוד עבורו ועבור בוחריו.

שינוי מבפנים
לאחרונה הוציאה קתדרת חייקין לגאואסטרטגיה באוניברסיטת חיפה פרסום חדש שכותרו – 'החרדים בישראל: מרחב, חברה קהילה'. כפי שמובא בהקדמה לספר, כותביו לא מתיימרים להציג מחקר חדשני על החברה החרדית או על סוגיה ספציפית, אלא להעניק לקורא תמונה כוללת של החברה המגובה בעובדות, נתונים וניתוחים. אחת ההבחנות המובאות בספר היא שרוב הניסיונות של מוסדות המדינה לשנות את מאפייני החברה החרדית בכפייה – נכשלו ואף העצימו את התנגדותם של החרדים לשינוי. עם זאת, כל אימת שהחברה החרדית ניסתה להשפיע על המרחב הכללי ולעצבו על פי תפיסתה – ידה הייתה על התחתונה. מי שירצה יוכל לראות בכך תמריץ לחברה החרדית להשתלב בחברה, על מנת לשנות ולהשתנות.

על מנת לקבל פרס
החל משנת 2008 מעניקים ארווינג וצ'רנה מוסקוביץ' את פרס 'עוז ציון' לשלושה זוכים על פועלם בהגשמת הציונות. השנה החליטה ועדת הפרס להוסיף את פרס 'רוח ציון' ליזמים צעירים (ברוחם ובגופם!). מעבר לפער הדורות בין הפרסים השונים, כדאי לדעת כי לפרס הרוח ניתן להגיש רק מועמדות עצמית, בעוד לפרס העוז ניתן להגיש גם אחרים. המועד האחרון להגשת מועמדויות הינו בעוד שבוע וחצי, שצפויים לעבור מאד מהר.

מיחה פרידמן
לרגל 100 שנה להולדתו של הכלכלן, מילטון פרידמן, פתח המרכז הישראלי לקידום חברתי וכלכלי בתחרות נושאת פרסים אודות פועלו של חתן פרס נובל. לשם זכייה בפרס יש להציג מסה או סרטון אותם יש להגיש בשבועיים הקרובים. את עמדותיו המהפכניות של פרידמן ניתן להמחיש באמצעות האיחוד המפתיע (על פניו) בין מפלגת עלה ירוק והרשימה הליברלית, שלמעשה הינו טבעי יותר ממה שנראה. יעידו על כך דבריו של פרידמן: "אני בעד להתיר בחוק שימוש בסמים... עיקר הנזק שנגרם כתוצאה מסמים נובע מהיותם אי חוקיים". לא שזה יעזור להם לעבור את אחוז החסימה.

איסור רגיעה
שוב פסק הלכה של הרב שלמה אבינר מגיע לכותרות, ושוב הציבור החילוני לא מבין אותו. הפעם קרא הרב להחמיר ולהימנע מנגיעה בבני דודים. אלא שהציבור האנטי דתי גילה בורות ותקף את הדברים כשלא הבין שהרב אבינר התכוון לבני דודינו הערבים. מה, לא?

עמק הבכא
הקורא הנאמן עדי אמסטרדם הפנה את תשומת ליבי לכך שגדודי עז א-דין אל-קסאם של החמאס החליטו להתמודד עם גל המשקעים שהגיע לארצנו בשבוע שעבר באופן מקורי למדי, עת העלו בטוויטר האשמת כלפי צה"ל שפתח את הסכר הגדול שבעמק עזה כדי להציף את העיר. העובדה שאין סכר ואין עמק בעזה, לא הפריעה לבני דודים. כנראה שהם חושבים שיש לנו קשרים עם ההוא שמפעיל את הסכר שם למעלה. כוחה של אמונה.

נטיעות עובדניות
בסוף השבוע הבא נחגוג את ט"ו בשבט, מועד שזכה לעדנה מחודשת עם שיבת עם ישראל לארצו. אחת האחראיות למעמדו החדש של חג האילנות היא הקרן הקיימת לישראל. לציון החג השנה, פותחת הקרן במיזם סינמה קק"ל אשר במסגרתו יוצגו סרטים נדירים מארכיון קק"ל בסינמטקים השונים ברחבי ארצנו: מהגעתם של עולי גרמניה לדגניה ב-1938 דרך הגעתם של עולי תימן לאילת בשנות ה-50 ועד פריצת כביש חוצה שומרון בשנות ה-70. לא שזה נותן פטור לאף אחד משתילת עץ חדש בארץ ישראל.

ובשבט
חמה הפציעה ליום אחד. כל השאר זה בונוס.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה