יום שישי, 25 בינואר 2013

לא אקטואלי - 25.01.13


פתק לבן
בחירות זה כמו סופות שלגים: אין עבודה, כולם מעלים תמונות לפייסבוק ומתרחשות פעם בארבע שנים. בערך. הצביעו שלג.

לימודי תעודה
החודש הוכרזו הסרטים שישתתפו בטקס האוסקר, בהם שני סרטי תעודה ישראליים. לכאורה, כבוד לתעשיית הקולנוע הישראלי. האחד, 'שומרי הסף', מביא ראיונות עם שישה ראשי שב"כ והשני, 'חמש מצלמות שבורות', מציג את סיפור המאבק נגד גדר הביטחון בבילעין. בפועל, קצת מעצבן ששני הסרטים הם מהז'אנר המקומי של 'סליחה שניצחנו'. יש מי שכבר הורגלו למצב הקיים ולא יבינו מה הבעיה. להם אספר, שבקרוב אמור לצאת סרט תיעודי חדש הנושא את השם 'מעל ומעבר' ומספר את סיפורו ההרואי של הקמת חיל האוויר הישראלי בעזרתם של מתנדבי חוץ לארץ עם קום המדינה. אני לא מאוכזב מכך שאף אחד מהקוראים לא שמע על הסרט. גם לא מכך שהוא כנראה לא יגיע לאוסקר. האכזבה שלי היא מהעובדה המעציבה שהסרט הזה הופק בארצות הברית ולא בישראל. מה הסיבה לכך איני יודע. אולי זו הבורות בקרב צעירי ישראל שכלל לא יודעים שטייסי חיל האוויר הראשונים היו אמריקאים יהודים שהתנדבו למשימה ואולי בגלל שלא קל להשיג תקציב בישראל לסרט שלא כולל הכאה על החזה. כנראה גם וגם.

לא בשיבה טובה
אבו מאזן מודאג לאחרונה מאד ממצבם של הפלסטינים בסוריה. כל כך מודאג, עד כדי שביקש ממזכ"ל האו"ם באן קי מון שיפנה לישראל בבקשה שיתירו לו לקלוט 150,000 מבקשי מקלט. להפתעתו הגלויה, ממשלת ישראל הסכימה אך התנתה את המהלך בכך שהמגיעים יחתמו על מסמך כי הם מוותרים על זכות השיבה. בתגובה ענה אבו-מאזן כי הוא מעדיף שאותם מסכנים ימותו בסוריה מאשר יוותרו על זכות השיבה. לא צריך להיות חכם גדול כדי להבין את משמעות הדברים לגבי היכולת לקדם פיתרון של שתי מדינות לשני עמים מול ראש הרשות. מבלי להזכיר שמות של מפלגות (ובמיוחד לא כאלה שאין להן שם), יש מי שטוענים שאבו מאזן הוא מנהיג פלסטיני פרגמטי שצריך להודות על עצם קיומו. רק חבל שהוא עצמו לא יודע על זה.

עניין של גישה
לא רק לפלסטינים לא נעים בימים אלה בסוריה, אלא גם לנוצרים. לפי ארגון 'דלתות פתוחות' המפרסם דוח שנתי על רדיפת והוצאת נוצרים להורג בכל העולם, קפצה סוריה מהמקום ה-36 למקום ה-11 בתוך שנה. באופן לא מפתיע, בעשירייה המדורגת לפניה נמצאות שמונה מדינות אשר נשלטות על ידי האסלאם הקיצוני. המדינה שהעפילה למקום הראשון לפי הדוח היא דווקא לא בעלת שורשים מוסלמים, אלא מדינה חילונית להפליא: צפון קוריאה הקומוניסטית. מה שמראה שלא הדת היא הבעיה ולא היעדרה, כי אם נקיטתן של גישות קיצוניות.

שידור ישיר
אין כמעט ישראלי שלא שמע על אל-ג'זירה ועל פועלה במזרח התיכון. בשל הסיקור התקשורתי המגמתי לו זוכה ישראל, החליטה ממשלת ישראל בשנת 2008 להחרים את הערוץ. כמה ישראלים שמעו על Press TV? מדובר בערוץ טלוויזיה של ממשלת איראן המשמש כזרוע התעמולתית שלה באנגלית. בבריטניה הגדולה כבר הבינו את העיקרון וכבר שנה לא יכולה התחנה לשדר מתחומה לאחר שזו עברה על כללי העיתונות כשראיינה תחת איומים עיתונאי ששוחרר מהכלא בטהרן על מנת שישמיע את התשובות הנכונות. בישראל לעומת זאת, מתראיינים אצלה דמויות דוגמת שלמה זנד, אותו צריך לענות כדי שיוציא מילה טובה על העם היהודי. עם כל הכבוד לחופש הביטוי, מדובר בערוץ טלוויזיה של לא פחות מאשר מדינת אויב. מן הראוי שכל עוד כתבים ישראלים אינם מורשים לשדר מאיראן, גם שדרים איראנים לא ישדרו מישראל.

ארץ המתנחלים
ביום שישי שעבר נערכה השקת ספרו החדש-ישן של חגי סגל, 'חמש דקות מכפר סבא'. הספר המקורי נשא את השם 'התנחלות דמה' ותיאר באופן סאטירי למדי את חיי המתנחלים. לטענתו של סגל, לא הרבה השתנה מאז – דבר שמצדיק את הוצאתו המחודשת של הספר, בהוצאת בית אל, אם כבר שאלתם. מבחינות מסוימות, אם להתרשם מהקטעים שהוקראו באירוע, הוא צודק מאד. מבחינות מסוימות הוא טועה מאד: יעידו על כך שלושת חברי הכנסת הדתיים שהגיעו משלוש מפלגות שונות להשקה עם גבינות ויין בלב הבוהמה התל אביב, חמש דקות (הליכה) משנקין.

לא נביא ולא שוטה
משהו על ניחושי בחירות: בבחירות הקודמות עשינו לוח הימורים במשרדי המכון לאסטרטגיה ציונית בו אני עובד. מיטב המוחות (לפחות בתפיסתם העצמית) ניסו את כוחם וגייסו את כושר הניתוח הפוליטי החד שלהם. כל אחד מהמשתתפים הרגיש כאילו הביא 15 בטוטו. בסוף, מי שהייתה הכי קרובה לתוצאות האמת הייתה ה... מזכירה, שעלתה לישראל רק מספר שנים לפני כן. מה שלא הפריע לי להמשיך ולפזר את הניחושים שלי גם בבחירות הללו. וכמובן, לטעות.

הברירה הטבעית
מערכת הבחירות הוכיחה כי הפייסבוק הוא כלי נהדר לעשות שימוש בחכמת ההמונים. כל שנותר הוא למצוא את הדרך היעילה לזקק אותה מהטיפשות של כל השאר.


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה