יום שישי, 4 בינואר 2013

לא אקטואלי - 4.01.13


אקדמיה פורצת גבולות
בימים אלה בוחנת המועצה להשכלה גבוהה דרכים לקדם הגעתם של סטודנטים מחו"ל לישראל מתוך הבנה שעם שובם לארצות המקור, הם יוכלו לסייע בפיתוח הקשרים המחקריים בין האקדמיה הישראלית לזו שמעבר לים ועל הדרך להיות גם שגרירים של ישראל. לי נראה שבשלב ראשון כדאי להתמקד בסטודנטים יהודים ולהעניק להם אפשרות לזכות בשכר לימוד זהה לזה של מקביליהם הישראלים. הטבה כזו תעודד צעירים יהודים רבים ללמוד בישראל, במיוחד אלה מביניהם ששכר הלימוד ויוקר המחיה במדינות המוצא שלהם גבוהים למדי. אחרי שנתיים-שלוש של שהות בישראל, סביר להניח שהקשר שלהם לישראל לא במהרה ינתק.

חברות השמה
מכיוון שייקח קצת זמן עד שכל יהודי העולם יגיעו לישראל, חברו להם כמה ארגונים והקימו מיזם חדש בשם 'זוג', אשר מטרתו לכונן מערכות יחסים אישיות על ידי לימודי 'חברותא' שבועיים משותפים ליהודים מישראל ומארצות הברית באמצעות שימוש ברשת האינטרנט. בימים אלה נפתחת ההרשמה להשתתפות בתכנית הפיילוט שתכלול חמישה מסלולים: מדרש, אמנות, רוחניות, פילוסופיה יהודית וצדק חברתי, כאשר הארגונים המייסדים אחראים לספק דפי מקורות מתאימים לכל הזוגות הלומדים.

רעיון בהריון
ביום שני הקרוב ייערך במצפה רמון לראשונה כנס ה-ID^2 (Israeli Designed International Development ובתרגום חופשי: פיתוח בינלאומי בעיצוב ישראלי) אשר מבקש להפגיש יזמים יהודים מהארץ ומהעולם במטרה לייצר חממה להתמודדות משותפת עם אתגרים גלובליים. אמנם ייקח זמן עד שניתן יהיה לבחון את תוצאות הכנס והשפעתו, אך איזה רע יכול לקרות משלושה ימים אינטנסיביים של 70 רעיונאים? אגב, גם הרעיון היומרני הנוכחי, שהבשיל במוחם הקודח של אוהד שטרנברג ונדב שטרק, הגיע לעולם בזכות אירוע דומה של קהילת ROI לטיפוח יזמות צעירה בעולם היהודי. אז ל-ID^2 ההסגרה כבר נרשמה לפני מספר חודשים, אבל ההרשמה לוועידה השנתית ליזמים חברתיים של ROI נפתחה השבוע.

תיקון כולם
בשבוע שעבר סיפרתי לכם על פסטיבל לימוד שנערך באנגליה ובעשרות קהילות יהודיות ברחבי העולם. הייתם חושבים שהשאיפות של היוזמים הינן להתרחב לכלל הקהילות היהודיות בעולם. אז זהו, שלא – השאיפות שלהם גדולות הרבה יותר. אחת היוזמות אותן מקדמים המארגנים היא קיומו של אירוע מקביל הנושא את השם PLUS (People Like Us) אשר ייתן מסגרת למשתתפים מכל הדתות, הצבעים והקולות. יוזמות מהסוג הזה משקפות את הלכי הרוח הנוכחיים בעולם היהודי הליברלי, שאחד מערכיו המרכזיים בשנים האחרונות הוא תיקון עולם. לדוגמא, אחד המשתתפים המובילים בכנס לימוד-אנגליה האחרון היה אברהם אינפלד שניצל את הכנס על מנת לפרוס את החזון העתידי שלו: זכייה של העם היהודי בפרס נובל לתיקון עולם (כן, הוא יודע שאין כזה) בתוך 15 שנים. לא כדאי לזלזל בחזון של אינפלד, שבקרב הקהל הישראלי השם שלו פחות מוכר. אחרי הכול, מדובר באדם עם קבלות שהיה בין המייסדים של המליץ, תגלית והלל (רשימה חלקית וככל הנראה גם לא סופית).

גלובליזציה של הגירה
ביום שלישי הקרוב ייפתח באוניברסיטת תל אביב כנס בן שלושה ימים בנושא הגירה בינלאומית והשלכותיה, במסגרתו יציגו כ-60 חוקרים מ-20 מדינות את ממצאיהם בנוגע להיבטים שונים של הגירה המונית הן על המהגרים והן על החברה הקולטת. אמנם, בישראל המציאות מעט יותר מורכבת, בהתחשב בעובדה שאצלנו יש מהגרים שבאופן יחסי מתקבלים בזרועות פתוחות בזכות היותם יהודים. עם זאת, נושא ההגירה, ובמיוחד זו שאינה חוקית, אינו שונה באופן מהותי ממדינה למדינה. על כן רצוי לעסוק בו תוך פרספקטיבה רחבה, גם כדי שנוכל להשכיל וגם כדי שנוכל להתמודד עם האשמות סרק הנשמעות כל פעם שהממסד מנסה לטפל בנושא המהגרים. הומר סימפסון אמר פעם שאלכוהול הוא הגורם לכל הבעיות וגם הפיתרון להן. נדמה שהדבר נכון גם לגבי גלובליזציה. היא הגורם להגירה ואולי היא גם המענה.

בלי ציפיות
בשמונה שנים בהם כיהנה בממשלה, היא החזיקה בשבעה תיקים שונים. היא טוענת שהדבר הכי חשוב הוא לקדם את המשא ומתן עם הפלסטינים, אבל ברגע האמת סירבה להיענות לדרישות הקואליציוניות של החרדים. כשניתנה לה הזדמנות נוספת להקים ממשלה ללא חרדים, היא סירבה. כיום היא לא מוכנה להצהיר האם תשב או לא תשב בממשלת נתניהו. אם תשב, מדוע לא עשתה זאת לפני ארבע שנים? ואם לא, מה היא תעשה יותר טוב עם מפלגה של עשרה מנדטים שלא עשתה עם 28 חברי כנסת? האם לא כדאי שציפי לבני תחליט מה היא רוצה מעצמה לפני שהיא תרצה משהו מאיתנו?

שב ילד שב
אלדד יניב והגימיקים המתחלפים שלו גרמו לו להידמות לאותו רועה שקרא "זאב זאב" אך הציבור כבר מזמן לא שועה לו. נדמה שהשבוע הצליח יניב לסדוק את חומת האטימות, עת ערך ראיון מצולם נרחב עם גיא רולניק, עורכו הרציני של הדה-מרקר. מדובר בראיון חשוב מאד ששווה להאזין לכולו על מנת ללמוד קצת על ההון והשלטון בישראל ממי שהיה שם. הדברים שחשף יניב לא שכנעו אותי שאלדד יניב צריך להיות בכנסת. להפך. קודם שילך למבקר המדינה ויציע את שירותיו ועל כך יוסיף קדנציה של ארבע שנות התנדבות בתנועה לאיכות השלטון. רק אז אולי אשתכנע שלא מדובר בעוד ספין שלו, בדיוק כמו השמאל הלאומי.

השד הדתי
דרעי צודק שיש אפליה בין אשכנזים לספרדים. משום מה הוא בוחר לחפש אותה בליכוד ביתנו ובבית היהודי בעוד היא בכלל נמצאת בש"ס וביהדות התורה. בדיוק כמו הגמל שלא רואה את דבשתו שלו.

טעות סטטיסטית
מה הסיכוי שמכל פקידי הממשלה דווקא את ראש הלמ"ס יפטרו באימייל?

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה