יום שישי, 8 בפברואר 2013

לא אקטואלי - 08.02.13


הארלי דוידסון
קבוצת ירוחם הינה חבורה של אנשי עשייה, אקדמיה ותקשורת אשר נפגשים מדי חודשיים-שלושה לסיורים יומיים במסגרת הם נחשפים לנדבך נוסף של החברה הישראלית באופן בלתי אמצעי. השבוע ערכה הקבוצה סיור במכון דוידסון לחינוך מדעי, שהוא הזרוע החינוכית של מכון ויצמן למדע ומטרתו לקדם את החינוך המדעי-טכנולוגי בישראל. במסגרת המכון מתקיימים מחנות קיץ, משלחות, תחרויות מדע, ונערכות בו מגוון תוכניות חינוכיות ייעודיות לתיכוניסטים המבקשים לעשות בגרות במקצועות מדעיים, תלמידי חטיבות ביניים המעוניינים בהעשרה, עולים חדשים, תלמידים מצטיינים כבר מכיתה ג' וכן – גם לקהל הרחב. ככה מגדלים פרסי נובל.

חרדים מחרדים
אחת המשתתפות בקבוצת ירוחם היא עדינה בר שלום, בתו של הרב עובדיה ומי שהקימה את המכללה החרדית בירושלים. אלא שהמכללה, אשר מסייעת לבני ובנות המגזר החרדי לרכוש מקצוע כבר יותר מעשור, טרם אושרה כמכללה. מסתבר שמישהו במועצה להשכלה גבוהה לא מעוניין במכללה המיועדת לחרדים בלבד - ככל הנראה בשל האמונה היוקדת שהחרדים צריכים להשתלב בחברה הישראלית כבר משלב רכישת המקצוע. בשל כך נמצאת המכללה בסכנת סגירה. אם כך יקרה, סביר להניח שאותם צעירים חרדים יישארו ללא חלופה מתאימה בעיניהם. תמוהה מאד ההתנהגות הפטרנליסטית של המל"ג, שהחליטה עבור החרדים מה טוב להם ושכחה שחינוך וכוחניות אינם הולכים יחדיו. את מחיר ההחלטה של המל"ג ישלם הציבור החילוני שלא מבין מדוע לא יוצאים יותר חרדים לשוק העבודה.

השינוי מתחיל בתוכנו
לרגל יום המשפחה, יתקיים ביום ראשון במכללה האקדמית תל-אביב יפו ערב עיון בנושא 'מנהיגות הורית ואתגרי התקציב המשפחתי'. לעריכת הכנס שותפים ארגון פעמונים המתמחה בניהול כלכלת משפחה, מכון אדלר שעוסק בהדרכת מבוגרים וקבוצת אלון המבקשת לקדם איכות חיי משפחה כחלק מתפיסת האחריות החברתית שלה. הכנס מיועד לקהל הרחב ובמיוחד לכל מי שמבקשים לשנות את סדרי העדיפויות, לקדם סדר יום חברתי, ו... להתחיל בביתם שלהם.

ישראל שלו
ביום שישי האחרון פרסם נחום ברנע שבריר ראיון טלפוני שערך עם שחר קוטינסקי מתנועת ישראל שלי בעקבות הקמפיין שקידמה התנועה נגד החיפזון באישור תוכניתו של השר בני בגין להעברת קרקעות בנגב לבדווים. מכל הראיון, שנערך במשך חצי שעה, בחר ברנע לצטט רק את העובדה ששחר לא קרא את התכנית, למרות שהטיעון של ישראל שלי לא עסק בתוכן התכנית אלא באופן קידומה הבהול בממשלה. אגב, העובדה שברנע עצמו גם כן לא קרא את אותה תוכנית לא הפריעה לו עצמו להלל אותה. ברנע הוא רק דוגמא לחוק הבינאריות של עולם התקשורת בישראל: ככל שעיתונאי יותר יאמין שהוא מספר 1 בישראל, כך הוא ייצא יותר 0 (הומצא אמנם הרגע, אבל נכון כבר שנים).

בחירות פוסט מורטם
באיחור קל, קבלו ניתוח אלטרנטיבי שלא תקראו בשום מקום אחר לתוצאות הבחירות בישראל: מפלגת קדימה קיבלה פחות קולות מאשר מתפקדים, הסקר בו יאיר לפיד קיבל את מספר המנדטים הגבוה ביותר היה הבחירות, אותה תופעה בדיוק, אבל הפוך קרתה לביבי, שלי וציפי. לבני נכנסה למערכת הפוליטית כדי להשפיע על סדר היום של הממשלה הבאה, אבל בשום קונסטלציה מתמטית עבור כל קואליציה פוטנציאלית היא לא תוכל לשמש את לשון המאזניים, קולות החיילים נתנו לבנט מנדט נוסף שגרם לו לעקוף את ש"ס –  אבל גם את ליברמן. תכירו את חבר הכנסת החדש של יהדות התורה: אשר יעקב. סביר להניח שלפי הסכמי רוטציה כאלה ואחרים בסיעה נזכה להכיר בכנסת הזו גם את הבא אחריו ברשימה: יעקב אשר גוטרמן. אם זו לא רוטציה, אז מה כן? למרות הירידה המתמדת באחוזי ההצבעה של הערבים יורדת כוחם האלקטוראלי נשמר – ככל הנראה משום שפחות מהם מצביעים למפלגות יהודיות ויותר יהודים מצביעים לחד"ש. עלה ירוק קיבלה פחות קולות מאשר לייקים בפייסבוק כי החבר'ה שם שכחו שלילדים בני 14 אין זכות הצבעה – אולי כדאי להם קודם להוריד את גיל הבחירות לכנסת ורק אז לקדם לגליזציה של חשיש. רק החרדים נשארו חרדים (למרות שתמיד יש מי שמופתע מזה) ופרצ מתחרט שלא ערק למרצ.

שרת הטבעות
שואלים אותי מה יש לי נגד ציפי לבני. אז האמת, שבתור כותב, מה שהכי מפריע לי זה שהיא נכסה (והוזילה) את המילה תנועה. כל פעם שאני כותב על תנועה כלשהי, אני כבר לא יכול להשתמש במילה 'התנועה' מבלי לעורר אסוציאציות נוראיות של ציפי. מילא אני, אבל לא חראם על הקוראים? אני מוכן לסלוח לה על הכול אם תבחר למפלגתה שם חדש. הנה הצעה: הבצ"ל – התנועה בראשות ציפי לבני. היש שם מתאים מזה? הרי גם המפלגה הזו, כמו הבצל, תתפרק שכבה אחר שכבה וגם לה אין לה ערך משל עצמה. רק שבניגוד לבצל, אף אחד לא יזיל דמעה.

האח הגדול
בנט.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה