יום שישי, 15 בפברואר 2013

לא אקטואלי - 15.02.13


פופ סטאר
סקופ: אין עדויות לכך שהאפיפיור עובר למודיעין עילית. בתגובה, אמרה שלי יחימוביץ', כי פרישתו של האפיפיור היא עדות נוספת לאי האמון בבנימין נתניהו.

סוף מעשה
תקופת המשא ומתן הקואליציוני מהווה קרקע פורייה להעלאת נושאים פופולאריים לסדר היום הציבורי, גם אם הם קשים ליישום. רעיון אחד כזה, שאני בעדו, הוא החלת סוף שבוע ארוך בישראל, שיכלול מעבר לארבעה וחצי ימי עבודה וחופשה ביום ראשון. עם זאת, ידידי שחר אילן מתנועת חדו"ש לחופש דת ושוויון, מציג נקודה עליה יש לתת את הדעת: לטענתו, אין סיכוי שהציבור החרדי יוותר על יום ראשון כיום לימודים, ומערכת החינוך שלו תמשיך לפעול במשך שישה ימים בשבוע. בדומה למה שקרה כשהמוסדות החרדיים הקימו מסגרות של יום לימודים ארוך, כך גם מציאות זו תביא משפחות לא עשירות ולא חרדיות, שלחופש ביום ראשון יש מחיר יקר מדי עבורם, לשלוח את ילדיהן לחינוך חרדי. המשמעות של מציאות זו היא שרוב הישראלים יעבדו פחות, ובטווח הארוך יהיו גם פחות ישראלים שיעבדו.

חזרת
שפעת החזירים זו המחלה הזו שמקבלים כל העניים שהקפיטליסטים זרקו לרחובות?

תצפית טובה
לאחרונה נערך כנס מתנדבי סוכנות הידיעות תצפית המונה 140 פעילים חמושים במצלמות. במקור, הוקמה 'תצפית' על מנת לתת מענה לפרויקט המצלמות של 'בצלם', אשר עשו שימוש בתמונות מהשטח, פעמים רבות באופן מגמתי ומניפולטיבי, על מנת לפגוע במפעל ההתנחלויות. בינתיים תצפית התרחבה מאד, וכיום היא מעבירה לסוכנויות מכל רחבי העולם חומרים המציגים נקודות מבט מגוונות של ישראל, משני צדי הקו הירוק.

הופעה חיה
ביום שישי האחרון נפתחה במוזיאון 'על התפר' הירושלמי תערוכה חדשה בשם 'בשר ודם'. בתערוכה מוצגים 35 יצירות של 26 אמנים מ-12 מדינות, אשר מבקשות לבקר את מערכת היחסים הקשה המתקיימת בין בני האדם ובעלי החיים. הביקור בתערוכה הינה חוויה שאינה קלה לעיכול ומהווה דוגמא ומופת לאמנות מגויסת המבקשת להעביר מסר רעיוני ברור. ברור שחובה על בני האדם להימנע מצער בעלי חיים, אבל בשביל לשכנע אותי להפוך להיות צמחוני, נדרש יותר מהתערוכה הזו. אולי תערוכה בה האמנים המציגים הינם בעלי חיים.

גוי אחר בארץ
החרדים מבהירים כי האמירה נגד הבית היהודי כי הוא בית של גויים הוצאה מהקשרה והכוונה הייתה כמובן לגויים של שבת: כאלה שאם אין הן ברירה – מותר להיעזר בהם. ובכלל, אם החרדים באמת דואגים לעתידו של עולם התורה הם צריכים להיות הראשונים לקדם קואליציה של לפיד ובנט.

עושים רוח
בימים אלה הוכרז על הקמת של המועצה לרוח האדם בחינוך על ידי שורה של אנשי חינוך נכבדים מספקטרום רחב של החברה הישראלית, אשר טוענים כי ההשקעה הרבה של מערכת החינוך בשיפור הוראת הידע ובהעלאת ההישגים המדידים הביאה להזנחתם של יסודות חשובים אחרים בחינוך, דוגמת פיתוח האישיות, טיפוח תודעה חקרנית, חיזוק האחריות החברתית וכד'. כוונת המייסדים הינה להשפיע על קובעי המדיניות בתחום החינוך. מדובר אמנם ביוזמה שמטרותיה חשובות, אך נדמה לי שבמקרים שמשרד החינוך יחרוג מהעלאת הישגים מדידים, כל פעולה שלו תיתפס כבעלת כוונות פוליטיות כאלה ואחרות, דבר שיחטא למטרות אותן מבקשת המועצה לקדם בסופו של דבר.

עזר כנגדו של ביבי
להזדעזע מנתן אשל והשמלה של שרה נתניהו באותה נשימה – זהו הפמיניזם החדש.

עמק לא שווה
ארגון 'עמק שווה' מאגד בתוכו קבוצה של חוקרים המודאגים מהעובדה שהעתיקות בארץ ישראל מוכיחות באופן מפתיע את הקשר של עם ישראל לארצו. במשך שנים עוסק הארגון בפעילות נגד עיר דוד, כשהמאבק המתוקשר האחרון היה נגד השתתפותם של ארכיאולוגים מאוניברסיטת תל אביב בחפירות באתר הירושלמי. עכשיו מצאו להם חברי העמק המשועממים מאבק חדש בעקבות העברתם של ממצאים מההרודיון למוזיאון ישראל, בטענה מקורית במיוחד: "לפני שמוזיאון ישראל מצטרף לחגיגה ומנכס לעצמו את עתיקותיו של "מלך יהודה", כדאי לעצור ולשאול למי בעצם הן שייכות? המורשת ההיסטורית של האזור משותפת לכל התושבים המתגוררים בו, פלסטינים כישראלים. בתי הכנסת בסוסיא ובעזה, קבר הורדוס בהרודיון והמקדש בהר גריזים הם גם חלק מהמורשת התרבותית וההיסטורית של הפלסטינים". גם אם נתעלם מהשאלה מתי קם העם הפלסטיני – אנחנו זוכרים מההיסטוריה הלא רחוקה מה יחסם של הפלסטינים בעזה לבתי כנסת של יהודים.

אובמה
בוא לטדי.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה