יום שישי, 1 במרץ 2013

לא אקטואלי - 01.03.13


פושעי אוסלו
UFree הינו ארגון שהוקם ב-2010 ומטרתו לשמש כרשת אירופאית לתמיכה בזכויות אדם של אסירים פוליטיים פלסטינים. בסיס הארגון הינו באוסלו, והוא למעשה מהווה שלוחה מקומית של האחים המוסלמים וקשור קשר הדוק לעוד 'ארגוני חברה אזרחית' שהם מפעילים בנורבגיה ובמדינות נוספות. בראשו עומד מחמד חמדאן, אחיו של בכיר החמאס, אסאמה חמדאן. הארגון מתבסס על פעילות במסווה של 'חברה אזרחית': ייזום עצומות, מכתבם ועצרות ברשות הפלסטינית. בעצרת האחרונה שבהן כיכב מי שהטרנד האחרון הוא להכתיר אותו בתור הפרטנר האחרון – אבו מאזן. שותף נוסף הנוכחית לאותה עצרת הוא מוסד יוסף אל-צדיק שמרכז פעילותו באום אל פאחם, ושקשור גם הוא ל-UFree כמו גם לתנועה האסלאמית בישראל. מכל אלה, ניתן ללמוד שההפרדה שאנו עושים בין החמאס לפתח כאילו יש ערבים רעים וערבים טובים – כבר מזמן אינה תקפה. ואסור לנו להתבלבל מכך שאלה וגם אלה משתמשים בשיח זכויות האדם ככלי שרת נגד ישראל. למדינת ישראל אסור להתעלם מהמציאות ההזויה הזו – ואם צריך, יש לצאת למבצע 'חומת מגן' הסברתי בכדי לשמור על יכולתה של מדינת ישראל להגן על בטחון אזרחיה.

סרטי תהודה
הזמן הזה בו יוצרי הסרטים נמצאים בחו"ל הוא עיתוי נהדר להפסיק את המימון הממשלתי לסרטי תעודה אנטי ישראליים. שיישארו שם.

חוק נוקף בג"צ
לרגל מערכת הבחירות, פרסמה התנועה למשילות ודמוקרטיה נייר עמדה שעוסק בפסילת מפלגות ומועמדים בישראל והשלכתה על הפרדת הרשויות בישראל. הנייר עומד על כך שמעורבותו של בית המשפט העליון בסוגיה הופכת אותו למעשה לשחקן במגרש הפוליטי והאופן בה הוא מפרש את חוק יסוד: הכנסת מהווה פגיעה אנושה בעיקרון הפרדת הרשויות. למרות שהנייר נמנע מהצגת פיתרון מפורש לסוגיה, נדמה כי המענה הנדרש צריך להגיע מכיוונה של הכנסת: כמי שתומך בכך שבישראל לא תונהג פסילת מפלגות כלל, נדמה לי שראוי לבטל את סעיף פסילת המפלגות מהחוק. מעניין מאד מה לבג"צ יהיה לומר על חקיקה כזו.

עמרם מוצנע
סקופ: במסגרת הנספח הסודי להסכם הקואליציוני בין נתניהו ללבני סוכם כי עמרם מצנע יקבל טור דעה שבועי ב'ישראל היום'.

העלאת נס המרד
בחודש הבא ימלאו 70 שנה למרד גטו ורשה שהפך לסמל המובהק של ההתנגדות היהודית בשואה. ביום שני הקרוב יקיימו יד ושם ומכון ז'בוטינסקי ערב עיון בהיכל יהדות ווהלין שבגבעתיים. במסגרת הכנס יועלה על נס חלקם של הארגון הצבאי היהודי (אצ"י) במרד והעומד בראשו, פבל פרנקל. אחד הגורמים שהקשו על אצ"י לקבל את מקומו הראוי בהיסטוריוגרפיה הציונית היא העובדה שאפילו תצלום אחד של פרנקל לא שרד. על מנת להמחיש את חשיבות העניין, אספר כי מאז היותי ילד שהיסטוריה לא בדיוק עניינה אותו, האסוציאציה הראשונה שעולה לי עם מרד גטו ורשה היא פסלו של מרדכי אנילביץ' ביד מרדכי, הזכור לי מביקור בטיול שנתי בבית הספר היסודי.

אתיקה קלה
ביום חמישי הקרוב יערוך המרכז לאתיקה בירושלים ערב עיון שמבקש לעמוד על הקשר בין אחריות ציבורית ואתיקה, וזאת לרגל השקת הספר 'אחריות ציבורית בישראל'. במציאות הישראלית, בה האימפריאליזם המשפטי הורס כיום כל חלקה, טובה ולא טובה – השימוש באתיקה יכול היה להוות תחליף ראוי לאוסף בלתי נגמר של חוקים, חוזים, נהלים ותקנונים (בעברית: בירוקרטיה). אלא שנדמה שהכיוון אליו מוביל המרכז לאתיקה סובל מאותם חולאים של השיח המשפטי. לדוגמא, ממש לאחרונה פרסם המרכז קוד אתי לראשי רשויות מקומיות. 20 עמודים למבוא. ניחא. 32 עמודים נוספים הוקדשו לקוד עצמו, שחורג בהרבה מגבולות האתיקה. מזל שהקוד האתי לחיילי צה"ל, הקצר והתכליתי, נכתב לפני מספיק שנים, כך שלוחמינו לא צריכים להסתער עם ספר עב כרס בין שיניהם.

יש עתיד
העתידן דוד פסיג הוא כנראה העתידן המפורסם ביותר בישראל, בין היתר בזכות רבי מכר שפרסם בעבר: צופן העתיד ו-2048. כעת מפרסם פרופ' פסיג את ספרו השלישי: 'פורקוגניטו – המוח העתידי', במסגרתו הוא מבקש להקנות את המיומנות לחשוב עתיד באמצעות הבנת מקורותיה הנוירופיזיולוגיים והמחשת היישום דרך הצעת מודל חדש לפתרון סוגיית הגמלאות והחיסכון הפנסיוני. הספר כתוב בשפה קלילה ומציג באופן בהיר ניסויים משלל תחומים מדעיים. אם הייתי עתידן, הייתי אומר שיש עתיד לתחום העתידנות. אבל אני לא.

עם הלק
בערב שבת אכלתי עם חברים בסמוך לבית ראש הממשלה. בצאתנו, ראינו את רכבי השרד חונים בסמוך לבית, והבנו שראש הממשלה בחר להעביר את השבת בירושלים ולא בקיסריה. שקלנו להזמין את עצמנו לקינוח. אומרים שיש להם אחלה גלידה. בבוקר, המאבטחים הסכימו לשחרר אותנו כדי שנוכל לשמוע את פרשת זכור.

זה הגיל
הכושר שלי בכדורגל לא מה שהיה פעם. החורף והקור כבר משפיעים עליי. אני מתעייף יותר מהר. כל זה לא גרם לי להפנים שאני מזדקן. עד שצפיתי בהארלם שייק ולא הבנתי מה הקטע.


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה