יום שישי, 8 במרץ 2013

לא אקטואלי - 08.03.13אסרו פורים
למכירה נייר צלופן. מעולם לא עטף.

ממשיכים בלי דרך
מדי חודש, מקיים מרכז מורשת בגין הרצאה חודשית אודות אבות הציונות. בהרצאה שנערכה השבוע בבית ליוויק שבתל אביב, הרצה פרופ' בני איש שלום על הרב קוק. בעקבות ההרצאה, האיר בפניי משה פוקסמן-שעל, סגן ראש מרכז מורשת בגין, נקודה מעניינת שממחישה יותר מכל את הצלחתה של המהפכה הציונית: אז, החרימו החרדים את הרב קוק בשל שותפותו עם הציונים. מאה שנים לאחר מכן, קוראים ממשיכי דרכם של החרדים להחרים את ממשיכי דרכו של הרב קוק בשל רצונם של הראשונים להיות בקואליציה אחת עם ממשיכי דרכם של הציונים.

פולמוס השמיטה
שנת תשע"ה הצפויה לבוא עלינו לטובה בעוד כשנה וחצי, תהיה שנת שמיטה. עמותת 'טבע עברי' החליטה להיערך בזמן ולהקים מנהלת שמיטה ישראלית אשר מטרתה תהיה לקדם יוזמות סביב רעיון השמיטה. כבר בקול הקורא, הציבה עינט קרמר, ראש הארגון, מטרה ראשונה ויומרנית מתוך הבנה כי השמיטה הינה רעיון רדיקלי מכונן: להכריז על שנה שלמה כשנת שבתון חלקית המוקדשת לחיזוק המשפחתיות, חיי התרבות והקהילה. יש לציין כי חלק ניכר מההחלטות לא צריכות להתקבל ברמת המדינה או הקהילה – אלא ברמה האישית והמשפחתית, אך מצריכות תכנון מראש כדי שלא לשמוט את הקרקע מתחת לכל החלטה שתתקבל בעתיד.

מקצה שיפודים
בשבוע שעבר נערך מרתון ירושלים, ובשבוע הקרוב ייערך אחד נוסף בתל אביב. כצופה מהצד, אני חייב להודות שהרצים ממש נותנים השראה! לקראת השנה הבאה אני פותח בירושלים מקצה מרתון בירידות בלבד. כדי להתגלגל כל הדרך אל הניצחון, אני פותח קבוצת אכילה משותפת. מוזמנים להצטרף.

רוני קלדרון
מדי יום העצמאות מפרסם עיתון הבית את פרס ישראל האלטרנטיבי. השבוע נשלחה אליי תזכורת מהמערכת לשלוח את המלצותיי לשנה זו. לרענון הזיכרון הלכתי ובדקתי על מי המלצתי בשנה שעברה. היו שלושה. המלצה אחת שלי, בן-דרור ימיני, התקבלה. המלצה אחרת שלי, רות קלדרון, הרוויחה את התהילה שלה בדרכים אחרות. זה אומר שמותר לי לומר שהייתי הראשון לזהות? את ההמלצה השלישית אני מקווה לחשוף ביום העצמאות הקרוב.

בחירות דמה
כמה אידיוט יכול להיות אדם שקונה קולות מתפקדים כדי להתברג בצמרת של מפלגה שאין לה פריימריז?

מה לנו כי נלין
לפני כחודש וחצי נערך משחק בין בית"ר לבין הפועל תל-אביב. שלוש שבועות לפני המשחק הגיע אליי מידע כי ביציע של אוהדי בית"ר צפוי להתמקם צוות צילום של ה-BBC, ערוץ הטלוויזיה הבריטי, שכל מטרתו להציג את פניה הגזענים של ישראל דרך הפריזמה של אוהדי בית"ר. איני יודע מה העלו בחכתם התחקירנים הבריטים, אבל ככל הנראה פרשיית השחקנים המוסלמים שהונחתו בקבוצה מספר ימים לאחר מכן, ובעיקר אופן הטיפול של הנהלת בית"ר בהתנגדות של קבוצת אוהדים למהלך, שיבשה לחברים מהאי הבריטי את התוכניות. אלא שבכך לא נפתרו הגזענות בספורט הישראלי. השבוע צולמו אוהדי קבוצת הכדורסל של הפועל תל-אביב מפגינים אלמנטים נאציים מובהקים במהלך משחק הדרבי נגד מכבי. עכשיו רק חסר שערוץ טלוויזיה גרמני ישדר את התמונות, ובכך ימנע מהעם היהודי כל פתחון פה נגד גילוי גזענות אנטישמיים באצטדיונים ברחבי העולם.

ויעשו כולם אגודה
ביום ראשון הקרוב ייערך בבית סוקולוב שבתל אביב הטקס השנתי של 'האגודה לזכות הציבור לדעת' במסגרתו יוענקו פרסי האגודה לשנה זו. אחד הפרסים שמוענק מדי שנה הוא לעבודה אקדמית מצטיינת בתחום ביקורת התקשורת, אשר השנה יוענק לעארף אבו גוידר על עבודתו העוסקת באופן ההתקבלות של הדימויים התקשורתיים של האוכלוסייה הערבית בקרב צעירים ערבים. מה לארגון ימני ולזוכה ערבי? תשאלו את מי שיצרו את הדימוי התקשורתי של הארגון ושל האוכלוסייה הערבית. אם תרצו, סיבה נוספת לצורך בארגון לביקורת התקשורת.

הרוסים באים
היום מצוין יום האישה הבינלאומי. אירוע מעניין במיוחד שייערך בצהריים הוא צעדת נשים חגיגית שתצא מכיכר הבימה לכיוון שכונת התקווה כהוקרה לנשים מאוכלוסיות חלשות שבדרך כלל אפילו לא יודעות שהיום הזה קיים. מאחורי היוזמה עומד ארגון פישקא המשמש כקהילת יזמים בקרב צעירים דוברי רוסית ומטרתו לפתח זהות ישראלית-יהודית-רוסית-ציונית חדשה. העמותה האלמונית פועלת רק שש שנים ולכאורה עבור סקטור מסוים, אך כפי שמעידה הפעילות המדוברת היא מנסה לפעול להפלת מחיצות בין קבוצות שונות בחברה הישראלית.

קריאת מחשבות
בעקבות ההחלטה של עיתון הארץ לגבות תשלום מקוראי אתר האינטרנט, אני רוצה להציע להם, בחינם, מודל עסקי מוצלח יותר: כל מנוי ישלם 40 שקל לחודש בתמורה לכך שהעיתון לא יצא לאור כלל. עד שזה יקרה אפשר לומר שכל הטוקבקיסטים באתר הארץ הם מגיבים בתשלום?

חסרי בית
הדרך בה נתניהו מנהל מו"מ עם בנט ולפיד מזכירה את האופן בו הוא נושא ונותן עם הפלסטינים. עכשיו צריך שמישהו יזכיר לראש הממשלה שהראשונים הם לא אויב. כמו שזה נראה עד עכשיו, זה מה שהולך לקרות: נתניהו מקים ממשלה עם לפיד ובנט. אובמה מגיע לישראל. נתניהו מכריז על הקפאה ואולי גם פינוי של כמה ישובים. הבית היהודי פורש מהקואליציה. מופעל לחץ ציבורי (מהארץ וחבריהם) על לפיד להסכים להכניס את החרדים. הם נכנסים. הפופולריות של יש עתיד נפגעת. הקואליציה המקורית שנתניהו רצה - קמה. לעוד מישהו זה עושה תחושה של דז'ה וו מ-2005?

נחילי
ארבל.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה