יום שישי, 15 במרץ 2013

לא אקטואלי - 15.03.13

לא שבוע ולא אפרטהייד
כשיועז הנדל נכנס לתפקיד יושב ראש המכון לאסטרטגיה ציונית, בו אני עובד, הוא ביקש לקדם תפיסת עולם לאומית-ליברלית ולשבור שני מונופולים: זה שיש לימין על ציונות וזה שיש לשמאל עד דמוקרטיה וזכויות אדם. כחלק מכך, אחד המיזמים שיועז הקים הוא ארגון 'זכויות אדם כחולבן' שמבקש לצמצם את הפגיעה בזכויות של פלסטינים הנמצאים באזורים שבשליטת ישראל בעזרת שימוש בביקורת בונה. במסגרת פעילות זו, נסעו מתנדבי הארגון למחסום אייל, על מנת לבחון מקרוב את הסיפור של מה שהתקשורת הזדרזה לכנות "קווי אפרטהייד". בפועל, מדובר על יוזמה מבורכת של המדינה אשר נועדה לסייע לפועלים לתת חלופה זולה ומסובסדת (11 שקלים במקום 35) במקום תעשיית ההסעות הפרטיות שהתפתחה במקום. זה מה שקורה כשיש כאלה שלאורך כל השנה מתקשים לדעת בין ארור המן וברוך מרדכי גם אם הם לא פועלים מתוך אהבת המן.

לדבר אל הקיר
בין נשות הכותל למשטרה ורב הכותל, אני קרוב הרבה יותר לנשות הכותל. אבל, בהמשך לשיחות שלי עם כמה מפמיניסטיות ירושלים, ביקור הבוקר של הח"כיות האתיאיסטיות העטופות בטלית, מחזק את ההרגשה שמדובר פחות במאבק אותנטי ויותר בפרובוקציה. בקצב הזה, השלב הבא יהיה שימוש בחסינות הפרלמנטרית על מנת לאפשר את כניסתה של חברת כנסת לעזרת הגברים.

הוגו
ברוך דיין המת.

צר החינוך
ימיה הראשונים של כל ממשלה מלווים בסדרת עצות מצידם של בעלי טורי הדעה לכיוונם של בעלי עמדות ההשפעה. את הטיפ הקטן שלי אני מעוניין לשלוח לשר החינוך החדש / ישן, בהתאם למציאות הפוליטית המשתנה ב-48 השעות האחרונות: קרא את קובץ המאמרים 'הפרטה ומסחור בחינוך הציבורי בישראל' בעריכתה של פרופ' אורית איכילוב. יש שחושבים שהפרטה היא הפיתרון לכל תחלואיה של מערכת החינוך בישראל. על מנת להמחיש את הבעייתיות שבהפרטה, מומלץ במיוחד לקרוא את מאמרו של ד"ר מרדכי קידר מה השפעתה של התנועה האסלאמית על מערכת החינוך הערבית בעשור האחרון בעקבות מגמת ההפרטה.

שביזות יום א'
אחד היישומים החביבים באתר הכנסת הוא היכולת לראות מי מחברי הכנסת נמצא במשכן בכל רגע נתון. אי שם בצהרי יום ראשון, נמצאו נוכחים במשכן 8 חברי כנסת בסך הכול. כולם דתיים ומארבע מפלגות שונות. לא פלא שהם רוצים חופש בימי ראשון.


איך שלגלג מסתובב לו
עת הוקמה הממשלה הקודמת, עשה חבר הכנסת אורי אורבך הבחנה מקורית בין השרים האמיתיים לשרים המיותרים. השרים האמיתיים הם שרי ה... שר החינוך, שר הביטחון, שר הבריאות וכד'. השרים המומצאים הם השרים ל... השר לענייני מודיעין, השר לפיתוח הנגב והגליל, לקידום צעירים ועוד. ארבע שנים אחרי, הוא התמנה לתפקיד השר לאזרחים ותיקים. שמועות מספרות כי בתור שר לענייני גימלאים בכוונתו לטפל קודם כל בהרשקוביץ ואורלב.

רק בריאות
חידה: פשפשו בזיכרונכם מהשבועות האחרונים. שמעתם על פוליטיקאי שדורש את משרד הבריאות? משהו חדש מתחיל. ברגל שמאל.

דברי קהלת
פורום קהלת הינו מכון מחקר פרטי המבקש לקדם מדיניות התומכת בריבונות לאומית מחד וחירות הפרט מאידך. עם הקמתה של הממשלה ה-33, משיק המכון תוכנית ייעודית חדשה בשם 'הפורום', המבקשת לספק לנבחרי ציבור וחברי צוותם כלים וידע אשר יאפשרו להם להגיע להחלטות מדיניות טובות יותר. עדיין מוקדם לומר מה יהיו פירותיה של התוכנית, אך הכיוון הראשוני נראה מקורי והולם את הציפיות ממי שבחרו לעצמם שם המחייב אותם להיות מקור לחוכמה.

ניקוי רעלים
הניקיונות לפסח גורמים לנו להוציא מהבית הרבה לכלוך, אבל גם להכניס אליו לא מעט רעלים אשר מסווים עצמם כחומרי ניקיון במסגרת מבצעי 1+1 (גם מבריק רצפות וגם גורם למיגרנות!). מי שעדיין לא התחיל לנקות (כל הכבוד!) מוזמן לגלוש לאתר 'טבע עברי' ולהתרשם מהחלופות (רמז: חומץ, מלח לימון וסודה לשתייה) שבאופן מפתיע לא רק יותר בריאות, אלא גם יותר זולות! יתרון נוסף: מכיוון שמדובר בחומרים טבעיים ולא רעילים, גם הילדים הקטנים יכולים להצטרף למאמץ המשפחתי.

רינת ישראל
יתכן והשם רינת גלבוע מוכר לכם מאיורים המופיעים לעת לעת בעיתון זה (ובעיקר במוסף הנשים). מדובר במעצבת גרפית מקורית ומוכשרת אשר איירה בעבר מספר ספרי ילדים סביב לוח השנה היהודי, ביניהם "גדי בעקבות ההגדה" ו-"מחבואים בלוח השנה". לקראת חג הפסח מוסיפה רינת לרפרטואר של יצירותיה גם משחקי חשיבה, הראשון שבהם נקרא 'אחד חכם | אחת שיודעת', ומבוסס על דמויות ארבעת הבנים (והבנות). שימוש במשחק מהווה סגולה לבנים חכמים ובנות שיודעות.

לחמא עניא
אחרי שסגרנו את פינת השי המקורי לילדים, אפשר לעבור למבוגרים יותר ולהמליץ כשי לחג על ספר בישול מיוחד שכל הכנסותיו לקניית סלי מזון לנזקקים. הספר, 'הפסח שלנו', הינו פרי יוזמה של העמותה לקידום החינוך בתל אביב ומאגד 60 מתכונים של 18 שפים מלווים בתמונות של 9 צלמים. מכיוון שכל העוסקים במלאכה הינם מתנדבים, אזי מחיר רכישת הספר דרך האינטרנט שווה לכל נפש – ל"ט שקלים בסך הכול.

שנה טובה
לכל המלכים!

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה