יום שישי, 22 במרץ 2013

לא אקטואלי - 22.03.13


אבני דרך
יש לי בשורה רעה ובשורה טובה. הבשורה הרעה היא שהאינתיפאדה כבר פה. הבשורה הטובה היא שהיא דומה יותר לאינתיפאדה הראשונה מאשר לשנייה.

תקינות פוליטית
עמותת עיר עמים מגדירה את עצמה ככזו שפועלת במגמה שירושלים תהיה עיר תקינה ושוויונית, תוך קידום התנאים לעתיד פוליטי יציב יותר בירושלים. להלן דברים (בקיצורים הכרחיים) מתוך הידיעון החודשי של העמותה, שעלולים לגרום לבלבול אצל מי שלוקח ברצינות את כוונותיה המוצהרות של העמותה: "מתיחות קשה בשכונת עיסאוויה בעקבות מאסרו של בן השכונה ששוחרר בעסקת שליט, הפר את תנאי השחרור, נכלא שוב ושובת רעב. הרשויות השונות התגייסו ל"מבצע אכיפה" דרקוני. במסגרת זו, פקחי רשות הטבע והגנים הלאומיים הרסו מבנים ועקרו עצים בתואנה של "עבודות ניקיון" בגן לאומי מיועד, בוחני רכב הקימו מחסומים בכל היציאות מהשכונה והורידו כלי רכב מהכביש, המחלקה לרישוי עסקים קיימה ביקורות מחמירות, אנשי חברת הגיחון ניתקו חייבים מצנרת המים ופירקו מונים..." לכאורה, כל הנ"ל אמור דווקא להיטיב עם איכות החיים של תושבי השכונה. אלא שבאופן תמוה למדי, עיר עמים לא מבסוטה מהחלת כללי המינהל התקין בשכונה הערבית: "מבצעי אכיפה מסוג זה אינם משרתים את שלטון החוק ואינם עולים בקנה אחד עם ערכי הדמוקרטיה... העירייה המנצחת על פעולות אלה נוהגת איפה ואיפה בתושבי העיר ומוכיחה שוב ושוב כי היא אינה מסוגלת לנהל את העיר לטובת כל תושביה". רק אני לא הבנתי איפה האיפה ואיפה?

אמת
איך אומרים פוליטיקלי קורקט בלשון סגי נהור?

אמת סלקטיבית
זוכרות הינו ארגון שמאל קיצוני המבקש לבטל את מדינת ישראל כמדינה יהודית וזאת באמצעות הצפתה במיליוני פלסטינים בתואנת השווא של 'זכות השיבה'. ביום רביעי האחרון ציינה עמותת זוכרות את 'יום האמת הבינלאומי', שמשמש בעיקר כיום חגם של ארגוני שקר כלשהו אירופאים. נו שוין, גם לעמותה כמו זוכרות מותר יום אחד בשנה לעסוק באמת.

פליטי ריאליטי
באותו יום רביעי, פרסמה 'אם תרצו' ספרון חדש בשם 'שקר הפליטים הפלסטינים' שמבקש לנפץ מיתוסים רבים ולהקנות כלים יעילים במלחמה ההסברתית נגד הצביעות של אונר"א ומדינות ערב. העובדות בנושא הפליטים ידועות אך לא מוכרות והספרון מבקש להנגיש את המידע לציבור הרחב, שברובו לא יודע שהשיח השקרי של זכות השיבה מבוסס על הונאה לפיה יש מיליוני פליטים פלסטינים בזכות הגדרה משפטית פשוטה של האו"ם שמבחינה בין פליט לפליט פלסטיני. בדיוק כמו ההבדל בין מוסר למוסר כפול.

בריצה קשה
מישהו לקח את המסורת הזו של למות בסוף המרתון רחוק מדי. האם בהתאם למסורת המרתון ביוון העתיקה, מעכשיו יקראו לריצה של 21 ק"מ בשם 'תל-אביב'?

עסקים קטנים
בעליה של מסעדת 'רסטו-בר' השוכנת בליבה של שכונת רחביה הירושלמית הודיעו השבוע על סגירתה, בשל סירובו של בעלי הנכס לחדש את החוזה, אלא אם המסעדה לא תפתח את שעריה בשבת. מהומה זוטא פרצה ברשת האינטרנט בשל נפילתו של עוד מוצב חילוני בליבה של ירושלים. אלא שאז חשפה יעל עשור, עובדת עמותת מעגלי צדק ויו"ר סניף מרצ בעיר, כי "מדובר בעסק שכמנהלת התו החברתי לא עבר חודש מבלי שקיבלתי תלונות עליו מעובדים ועובדים לשעבר. אני מקווה שאם וכאשר המקום יפתח מחדש הם ישכילו להבין שלא רק פתיחה בשבת אלא גם שמירה על תנאי העסקה הוגנים הם עניין שחשוב להיאבק עליו". עכשיו נותר לחכות ליום בו עסק ייסגר בשל סירוב בעלי הנכס לחדש חוזה עם מי שלא שומר על זכויותיהם של העובדים.

בא רק לבדו
לא נכון היה לדרוש מהנשיא אובמה להביא איתו את פולארד. בדיוק כמו שלא יעלה על הדעת לדמיין מצב בו יכול להיות מצב בו נשיא ארצות הברית ידרוש מממשלת ישראל לשחרר אסירים ביטחוניים לפני תום ריצוי עונשם. מה, לא?

כנסת בסימן ח"י
עד היום נפטרו שלושה ח"כים מהכנסת ה-18: גדעון עזרא, זאב בוים ומרינה סולודקין. כולם מאותה מפלגה. בחייהם ובמותם לא נפרדו. אגב, המפלגה מחוברת למכשירי הנשמה ורופאיה מתלוצצים עליה. ובמעבר חד ובלי שום קשר, מתחייב חבר הכנסת אורי אורבך כי בתור שר הגמלאים יטפל קודם כל בהרשקוביץ’ ואורלב.

עד חצי המשילות
אחד ההישגים בהם מתנאה הקואליציה החדשה היא הגדלת אחוז החסימה לארבעה אחוזים, דבר שצפוי להקטין את מספר המפלגות ובכך להגביר את יכולת המשילות. אני לא רוצה לקלקל את המסיבה, אך מי שבונה על כך, צפוי להישאר עם חצי תאוותו בידו. אכן, אחוז החסימה יביא לכך שיותר שמפלגות קטנות יתאחדו או יתמזגו לתוך המפלגות הגדולות. אבל כל עוד נישאר עם מערכת פוליטית שכוללת יותר משתי מפלגות, ובמציאות החברתית בישראל כך גם ראוי שיהיה, יש לדעת כי המהלך המדובר לא יגדיל את יכולת המשילות. מנקודת מבטו של מרכיב הקואליציה, עדיף להיכנס לשותפות עם הרבה מפלגות קטנות שאף אחת מהן לא מהווה את לשון המאזניים, מאשר מעט מפלגות שכל אחת מהן יכולה לפרק את החבילה בכל רגע נתון. תשאלו את ביבי.

הר החיים
בשבועות הקרובים יהפוך הר הרצל, המארח דרך קבע את גדולי האומה לצד לוחמים פשוטים שהקריבו את עצמם על מזבח הציונות, לאתר עלייה לרגל. לאחרונה, הופך ההר לשוקק חיים גם לאורך השנה כולה, הרבה בזכות מוזיאון הרצל המחודש, שמציג את סיפורו והגותו של חוזה המדינה באופן חווייתי, מקורי ואפילו מרגש. למשפחות שהביקור האחרון שלהם בהר היה סביב קבר כזה או אחר, מומלץ מאד להגיע – ובמיוחד בימי חול המועד, בהם מרחיב המרכז החינוכי המקומי את פעילויותיו.

אם הבנים
כנגד ארבעה בנים דיברה התורה: בנימין נתניהו, יאיר לפיד, נפתלי בנט וציפי לבני.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה