יום שישי, 29 במרץ 2013

לא אקטואלי - 29.03.13


פסח ראשון
שנים על גבי שנים שולח הקב"ה סימנים שמוכיחים שאת הניקיונות לפסח ראוי להתחיל גג יומיים לפני. ועדיין לא נולדה סופת החול שתפריד את אימהותנו הקדושות מהמטלית והדלי בחודש שלפני החג.

לב ירושלם
בעוד חצי שנה ייפתח המחזור הראשון של תכנית הלימודים במרכז האקדמי שלם. בימים אלה נמצאת ההרשמה לתכנית, המיועדת לחמישים סטודנטים בסך הכול, בעיצומה. תכנית הלימודים במרכז נבנתה בהשראת תכניות הלימודים הנהוגות באוניברסיטאות העלית בארצות הברית ובאירופה, שבהן נהוג לשלב לימודי התמחות יחד עם לימודי ליבה המקנים השכלה רחבה במדעי הרוח, וקורסי יסוד במדעי הטבע ובמדעי החברה. בינתיים, הלימודים במרכז מקנים תואר דו-חוגי, אחד מטעם החוג ללימודים הומניסטיים והשני מטעם החוג ללימודי מזרח-תיכון או של התכנית הבינתחומית בפילוסופיה. יש לקוות שראשי המרכז ייקחו את ההשראה מאותן אוניברסיטאות עלית צעד אחד קדימה, ויערכו את הלימודים במרכזי לימוד הפזורים בליבה הפועם של העיר ולא בקמפוס מבודד, כך שהתסיסה האינטלקטואלית של הסטודנטים הצעירים תושפע מירושלים ותשפיע עליה.

החייל X
בסוף השבוע האחרון פרסם העיתונאי בן כספית את ממצאי התחקיר שערך צה"ל עם גלעד שליט, ממנו עולה בבירור חלקו של שליט בחטיפתו שלו. הממצא העיקרי, לפיו צוות הטנק של שליט שבר שמירה, היה ידוע עוד לפני חזרתו של גלעד הביתה, שהרי מלבד שליט ושני אנשי הטנק שנהרגו, נותר חייל רביעי שנפצע ותוחקר. ובכל זאת, לאורך כל תקופת השבי של גלעד, אף עיתונאי לא בחר להזכיר את הפרט הלא שולי הזה (ובצדק!) וזאת למרות שהפרסומים אודות שבירת השמירה היו נפוצים ברשת האינטרנט. אז בפעם הבאה שיספרו לכם על זכות הציבור לדעת ועל סגולותיו של אור השמש בשלל פרשיות שונות ומשונות, תזכרו שהגורם העיקרי בבחירתו של עיתונאי אם לפרסם או לשמור על זכות השתיקה הוא לא ערך אובייקטיבי כזה או אחר, אלא רצונו האישי.

ביעור חמאס
אתר האינטרנט הבריטי MEMO (Middle East Monitor) הינו במת אינטרנט פרו פלסטינית מוצהרת וחמאסית בפועל. לאחרונה פרסם האתר נייר עמדה חדש מאת חאלד משעל, בו מפרט ראש החמאס את משנתה הפוליטית העדכנית של התנועה. למרות שהחמאס הינה תנועה דתית המהווה שלוחה של האחים המוסלמים, מבחינת טרמינולוגיה המסמך דומה יותר לאמנה הפלסטינית בעלת השיח הלאומי מאשר לאמנת החמאס העשירה בטקסטים דתיים. אפעס, התוכן נגד ישראל, לא השתנה כלל. המשמעות היא שהחמאס מבין שהשיח של מלחמת דת פועל נגדו, ועל כן גם הוא, בדומה לאש"ף בזמנו, משתמש בשיח לאומי. המטרה כפולה: הן בכדי לייעל את המאבק נגד קיומה של מדינת ישראל והן כהכנה לקראת החלפת שלטון הפתח. המסקנה ברורה גם כן: כל מי שחושב שכדאי לעשות שלום עם אבו מאזן, משול לאותם אלה שדחפו להגיע להסכם שלום עם אסד.

נביא סקר
כשנתניהו נואם בארצות הברית, מריעים לו יותר מאשר בישראל. כשאובמה מדבר פה, הוא זוכה לתמיכה עליה היה חולם בארצות הברית. אין נביא בארצו.

ניסויים אזרחיים
ביום שלישי, איסרו חג פסח, ייערך כנס רמלה השישי, אשר נושאו השנה יהיה המשפט הציבורי במדינה יהודית. באופן טבעי, רובו של הכנס יעסוק בשאלת יכולתה ומחויבותה של המדינה הדמוקרטית לעצב את צביונה היהודי. את הכנס יחתום דיון שתוקף את הסוגיה מהכיוון ההפוך: על האופן בה הממסד היהודי, דהיינו הרבנות הראשית, משפיעה על עניינים ממלכתיים. המשתתפים בפאנל זה יהיו שלושה מהמועמדים לתפקיד הרב הראשי (האשכנזי, הספרדי כנראה עדיין במימונה): הרב אליעזר איגרא, הרב דוד לאו והרב דוד סתיו. בעידן בו נדמה כי הליך הבחירות לתפקיד הרב הראשי מושפע ממגמות הדמוקרטיזציה בארצנו הקטנה - עימות פומבי בין המועמדים מתבקש גם הוא.

שומרוני הסף
כנס שני שייערך באותו יום הוא כנס שומרון השלישי, אשר תחת הכותרת 'השומרונים, היהודים ומה שביניהם' יכלול שני חלקים מרכזיים: הראשון, סיור (אחד למיטיבי קשב והשני למיטיבי לכת) מטעם קבוצת 'עמיתים לטיולים'. החלק השני, הינו ערב עיון שיתקיים במדרשת שומרון ובו יוצגו שישה מחקרים אודות השומרונים. ההשתתפות בערב העיון מומלצת בעיקר למי שמעוניין לבקר בקרוב בזבח השומרונים שעתיד להתרחש השנה ב-23.4, ערב פסח של השומרונים ובמקרה הפעם גם ערב פסח שני של היהודים.

פסח שני
ארבעה שמות יש לחג: חג הפסח, חג החירות, חג האביב וחג המצות. הרי אני כבן שבעים שנה ולא ראיתי צדיק נעזב המאחל לחברו חג מצות שמח.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה