יום שישי, 12 באפריל 2013

לא אקטואלי - 12.04.13


בשר ורוח
בשבוע הקרוב תחגוג מדינת ישראל את יום הולדתה ה-65. אמנם, יש מי שמנסים לשלוח אותה כבר לפנסיה, אבל המציאות, מה לעשות, מקלקלת להם את החגיגות. כמו יין טוב, גם המדינה הצעירה (כן, עדיין צעירה), משתבחת עם הזמן. משתבחת ומתבגרת. אחד הסימנים לאותה התבגרות היא הדרך בה נחגג יום העצמאות. משנה לשנה, יותר ויותר גופים מבקשים לצקת תוכן משמעותי ליום החג של העם היהודי. מחידושי השנה הקרובה: במגדל דוד הירושלמי, ובמקביל בהיכל העצמאות התל-אביבי יתקיימו בליל החג אירועים מיוחדים שבמרכזם נמצאת מגילת העצמאות ובהובלת הישיבות החילוניות המקומיות. מי שמעוניין לציין את היום הקדוש גם בחוג המשפחתי, יוכל לעשות זאת בעזרת ההגדה ליום העצמאות שמוציאה לאור תנועת 'אם תרצו', ואשר שואבת את השראתה מספרו של הרב יואל בן-נון, 'נס קיבוץ גלויות'. אם תרצו, שלב נוסף במעבר מיום העצמות והנפנופים ליום עצמאות הרוח.

מבטן ולא מלידה
ביום שלישי האחרון, צוינו 50 שנים לפטירתו של יצחק בן-צבי, נשיא המדינה השני. אולי 'צוינו' זו לא המילה הנכונה, שהרי מלבד ערב זיכרון צנוע שנערך על ידי יד בן צבי - המועד החשוב כמעט ולא זכה להתייחסות משמעותית. יש שיאמרו, כי עוד בחייו, 'הצנע לכת' הייתה דרכו של הנשיא שסירב לנטוש את הצריף לטובת מעון נשיאותי וביקש להיקבר בהר המנוחות כאחד האדם. עם זאת, לאיש הייתה מורשת ראויה לציון: החל מפעילותו החלוצית בזמן העלייה השנייה, דרך מפעלותיו כחוקר קהילות ישראל, ועד העלאת מוסד הנשיאות לירושלים. נשיא קצת אחר על רקע נשיאי עבר, הווה ועתיד שבטוחים כי נולדו לנשיאות.

להזכיר למזכיר
השבוע ביקר בישראל ג'ון קרי, מזכיר המדינה האמריקאי. בשקט בשקט, גם עבור השיירה היותר מדי נשיאותית שלו, נחסמו כמה כבישים שגרמו לכמה פקקים. דבר שבזבז לי כמה דקות טובות מהחיים, אבל בהתאם לחוקי המזרח התיכון, מאפשרות את הזכות להעניק לו טיפ: נושא המדינה הפלסטינית הוא ויכוח ברמת הדה-יורה בלבד. דה פקטו, אף פוליטיקאי ישראלי לא באמת חושב שמדינה פלסטינית הוא פתרון בר-קיימא.

הורה ההתיישבות
סוף כל סוף, זכיתי להשתתף בסיורי האח"מים של מועצת יש"ע, שכוללים ביקורים בתל שילה, משק אחיה ושכונת היובל. לביקור היו שני שיאים: הראשון הוא הביקור במרכז המבקרים של טורא, יקב בוטיק הממוקם ביישוב רחלים - אבל זו לא חכמה, כי שם היין המשובח עשה את פעולתו. השני, היה מפגש עם ראש מועצת יש"ע היוצא, דני דיין, שהצהיר כי תקופת כהונתו, חמש וחצי שנים במספר, לא התאפיינה באירועים דרמטיים - ועם זאת, הוא מתגאה בכך שבתקופתו חלחלה ההבנה כי מפעל ההתנחלויות ביהודה ושומרון הוא בלתי הפיך. ככה זה כשמספר היהודים מעבר לקו הירוק מתקרב למספר היהודים בשטחי ארץ ישראל כולה עם קום המדינה.

אמת מארץ הגליל
ההצלחה הגדולה של מפעל ההתיישבות ביהודה ושומרון נובעת לא מעט בזכות פעילותם אל המתנגדים משמאל, אשר מסייעים לקידום נושא ההתיישבות לסדר היום הציבורי. בסיור דומה בו השתתפתי לפני מספר שנים באחד היישובים החדשים של תנועת 'אור' בנגב, סיפר אחד המקומיים כי חלק מהקושי להביא מתיישבים חדשים לאזור נובע דווקא בשל הקונצנזוס הקיים שמפחית את תחושת השליחות. עם זאת, העובדה שפעילויות אחרות אינן נמצאות בכותרות העיתונים, לא מעידה על חוסר הפעילות. דוגמא אחת כזו, היא תנועת אמת, אשר מבקשת לפתח את הגליל והקימה בין את המרכז החינוכי 'דרך ארץ' באמצעותו ניתן להתחבר לעבודת האדמה, כפר השילוב הקהילתי 'שיבולת' לסיוע לבעלי צרכים מיוחדים, ולאחרונה את מרכז ההדרכה הארצי 'חיים לאורך הנחל'. הוכחה לכך שלא צריך יריב כדי להרבות טוב בעולם, אבל ליחסי ציבור טובים יותר, זה ודאי לא מזיק.

משחקי שליטה
ביום רביעי הקרוב ייפתח בסינמטק חולון למשך ארבעה ימים פסטיבל 'פרינטסקרין' (צילום מסך) שיכלול סרטים, מיצגים, סדנאות אמן, הרצאות ופאנלים שיעסקו ביחסי הגומלין שבין האדם והטכנולוגיה ובשאלה מי השולט ומי הנשלט. קהל היעד של הפסטיבל הוא אנשי חינוך, טכנולוגיה, בני נוער וחובבי התרבות הדיגיטלית. צפייה בכמה מהטריילרים של הסרטים שיוקרנו בפסטיבל, כבר מעלה כמה הרהורים על הקלות בה הופך החופש המוחלט לשעבוד. שיעור המשך לא רע לחג החירות ויום העצמאות.

אז יאמרו בגויים
הגיליון החגיגי בו אתם אוחזים עוסק גם בשאלת המדינה היהודית. מי שביקש להעז ולצקת תוכן משמעותי למונח היפה הזו הוא חבר הכנסת לשעבר אבי דיכטר, שביקש לקדם את חוק יסוד: ישראל מדינת הלאום של העם היהודי. נגד יוזמה זו יש מי שיוצא חוצץ בטענה שזה לא הזמן המתאים. בשבילם, זה אף פעם לא הזמן המתאים. זה לא היה הזמן המתאים להכריז על הקמת המדינה, זה לא היה הזמן המתאים לתקוף את הכור הגרעיני בעיראק, וככלל, זה אף פעם לא הזמן המתאים שהמדינה היהודית תממש את ריבונותה, כי מה יאמרו הגויים. בפועל אנו כבר יודעים, חשוב מה יעשו היהודים. היינו כחולמים.

תכנית החלוקה
אז מחלקים את הר הבית שליש למוסלמים, שליש ליהודים ושליש לרפורמים?


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה