יום שישי, 26 באפריל 2013

לא אקטואלי - 26.04.13


תנורו של ע'
לא יעזור בית דין. גם אם ירד שלג, אני לא מוציא את התנור באמצע אייר. כי רק אני וסדרת המלקושים שפקדה אותנו לאחרונה יודעים שהשנה הזו הייתה צריכה להיות מעוברת. לא בשמים היא.

שלום לחפור בו
הבוקר, בשעה עשר, ייערך בבית התנועה הקיבוצית שבתל אביב כנס של שלל ארגונים המכנים עצמם מחנה השלום, שכותרתו: 'המאבק על מגילת העצמאות'. אלא שתוכן הכנס מוכיח שארגוני השלום לא מעוניינים לא בשלום ובוודאי לא במגילת העצמאות. לפי המארגנים, מגילת העצמאות נשענת על שלושה עקרונות מרכזיים: שלום, צדק חברתי ודמוקרטיה. כדי שיהיה מה לא כלול במגילת העצמאות לפי טענתם, אחד ממעגלי הפעולה נושא את השם 'איך להיאבק בהצעת החוק מדינה יהודית' (הטעות בשם החוק במקור). אלא שהצעת החוק המדוברת שואבת את עיקר השראתה ממגילת העצמאות העצמה (ובפרט מחלקים מהם בחרו המארגנים להתעלם) ומהווה השלמה לחוקי היסוד הקיימים בדרך ליציקת תוכן מעשי לישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. ללמדך, שאותם ארגונים, יותר משהם רוצים שלום, הם לא רוצים מדינה יהודית.

טיעוני לא אך שווא
מי שהאירוע הנזכר ימינה אינו די לו כדי להבין את הצורך המיידי בעיגונה של ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי בחוקי היסוד, מוזמן לחזור 30 ומשהו שנים אחורה, עת ממשלת בגין ביקשה לחוקק את חוק יסוד: ירושלים, שקבע את מעמדה של ירושלים השלמה והמאוחדת כבירת ישראל. גם אז, היו מי שהתנגדו באופן אינסטנקטיבי בטענות שווא של 'הדברים ברורים מאליהם', 'לא עכשיו' ו-'מה העולם יגיד'. אלא שמי שקורא את תוכן החוק מגלה שמאז הדברים נעשו פחות ברורים מאליהם ואילו היה צריך להעביר את אותו חוק יסוד מובן מאליו היום, ספק רב אם ניתן היה לעשות זאת. רבותי ההיסטוריה חוזרת והדברים נכונים גם לקביעת ערכיה של ישראל כמדינה יהודית. ויפה שעה אחת קודם.

אזורי עדיפות לאומית
היה זה וינסטון צ'רצ'יל שטען כי "דמוקרטיה היא צורת הממשל הגרועה ביותר פרט לכל האחרות שנוסו". לפחות חצי מאה עברה מאז נאמרו הדברים, ונראה כי לא הרבה השתנה מאז. בישראל, הדיון על שיטת הממשל נערך ברובו סביב שינויים כאלה ואחרים המבקשים להשיג שינוי בדפוסי ההצבעה, כשעל המוקד הציבורי נמצאת שיטת הפריימריז. נכון שהפריימריז רחוקים מלהיות מושלמים (גם אם יוטמעו בהם אי אלו תיקונים), אבל הוא עודנו גם המשתף ביותר ועל כן הדמוקרטי ביותר. עם זאת, יותר ויותר אנשים מבינים שצריך לשנות את מבנה הפריימריז לאור ההשפעה הגדולה של קבוצות לחץ. אחת הדרכים לעשות זאת היא  הנהגת פריימריז אזוריים במפלגה אשר תחזק את הדמוקרטיה הפנים מפלגתית, תגביר את המחויבות של נבחרי הציבור למתפקדים ותוכל לשמש כנקודת פתיחה למעבר לבחירות אזוריות ברמה הארצית. מי צריך בחירות אזוריות? כל מי שרוצה שיהיה לו נציג בכנסת המחוייב אליו, ולא רק בסוגיות של ימין ושמאל, שחור או לבן.

לא בשבת
את הסמארטפון המציאה אישה שרצתה שגברים יפסיקו להיכנס עם עיתון לשירותים.

בשאינו מינו
את 'יומן' של הערוץ הראשון מגישה אילה חסון. את אולפן שישי מגיש דני קושמרו ולצידו בעיקר פרשנים ממין אחד (אמנון אברמוביץ', רוני דניאל ואודי סגל) ורינה מצליח אחת. בימים אלה, עמלים בערוץ 10 על הקמת מענה הולם בדמות מגזין שישי חדש בהגשת עמנואל רוזן ואלון בן דוד, לצידם ישבו ארבעה פרשנים (בן כספית, רביב דרוקר, נדב איל ושרון גל), כולם גברים. לרגל הליהוק המסתמן קול זעקה הושמע במחנה הפמיניסטי ודי בצדק. עם זאת, ראוי להכיר את התמונה המלאה: הייתה זו דווקא יעל גרמן, פמיניסטית מובהקת ומוצלחת, שהודתה בעבר כי כשהזמינו אותה כמרואיינת לתוכניות ליל שבת, נהגה לסרב על מנת שלא להפסיד את זמן האיכות של ארוחת השבת המשפחתית, על אף שידעה שמדיניות זו, אותה נוקטות נשים רבות, היא אחד הגורמים לתת הייצוג הנשי על מסכי הטלוויזיה בערב שבת. בפעם הבא (שלא) אצפה בתוכנית מהמין הזה, אדע איזה מין עליי להעריך יותר.

זה נוער זה!
'תלמידים שרים ומספרים' הינו מיזם משותף לתלמידי התיכונים תלמה ילין והכפר הירוק שמטרתו להסביר לבני הנוער מהי מהות קיומם במדינת ישראל באמצעות השירים שליוו את דור המייסדים. צפייה בקליפ המרגש שמסתובב ברשת מעניקה את התחושה כי השירה הישראלית הינה דרך נהדרת שלא נס ליחה לחבר את הנוער למדינתו. הצלחת המיזם הביאה את המשתתפים ליזום פרויקט המשך של הפקת מחזה אשר יביא את סיפור העשור הראשון של המדינה לכל בית בישראל – מבתי הספר ועד בתי העם.

שירים פשוטים
לקוראים שעברו כבר את גיל התיכון ומעוניינים ליהנות גם הם מהשירה הישראלית אמליץ על הספר הנהדר 'השירים הכי יפים בעברית' בעריכתם של מנחם בן ודורון קורן, אשר מביא 361 שירים של 182 משוררים המסכמים מאה שנות שירה. לטובת הקריאה בספר זה אין צורך בזמן פנוי ולא בסימניה. כל עמוד בו הוא נפתח – הוא העמוד הנכון. הוא ההתחלה והוא הסוף.

דפים ברוח
השבוע צוין יום הרצל שמטרתו להנחיל לדורות את חזונו, מורשתו ופועלו של בנימין זאב. כידוע לכולם, לכל דור דור, יש את הדרכים שלו להשיג השפעה ולהוביל שינוי. בימיו של הרצל, היה אלה המאמרים והספרים שפרסם. היום, מעטים הבתים בהם ניתן למצוא את 'מדינת היהודים', ספרו המכונן של חוזה המדינה. לשם כך, חבר ד"ר שחר גולן ותנועת 'אם תרצו' והקליטו את כל פרקי הספר, על מנת להנגיש את תכניו לציבורים רחבים יותר, בזמנים גמישים יותר.

האל והגור
זו לא התחממות גלובלית. זה האל שמעביר את הקרחונים מהקוטב לישראל.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה