יום שישי, 10 במאי 2013

לא אקטואלי - 10.05.13הקיץ האחרון
מאז "עצוב למות באמצע התמוז" של נעמי שמר לא הייתה פרידה כמו של הסופרת דבורה בעיצומה של ספירת העומר. נשים גדולות יודעות איך לומר שלום.

מטח קללות
השבוע הגיעה למשרדי 'אם תרצו' יועצת שעורכת מחקר עבור האיחוד האירופי בנושא מדיניות התמיכות הפיננסיות של האיחוד בחברה האזרחית בישראל וזאת במטרה לבדוק אפשרויות למתן מענק לארגון. פעילי התנועה דחו אותה על הסף בנימוק שכל התערבות של האיחוד האירופי או ממשלה זרה אחרת בפוליטיקה הישראלית באמצעות מימון של פעילות פוליטית היא חוצפה. נדמה שהגישוש האירופי לא נועד להעביר כספים לחבר'ה הנמרצים של 'אם תרצו', כמו בכדי להעמיד את האיחוד במצב של win-win: לו יתנגדו לקחת את הכסף, יוכל האיחוד לטעון שהם לא מפלים בין ימין לשמאל ושהארגונים הם אלה שמסרבים. לו יסכימו, ישתמש בכך האיחוד בכדי להכשיר את המשך העברת תקציבי הענק לארגוני השמאל הקיצוני. כך או כך, לאור המגמות הפוליטיות באירופה, נראה שהגיעה השעה להציע לאיחוד להפנות את כספיו לפעילויות פוליטיות בתוך מדינות האיחוד, אחרת יימצא עצמו ללא כסף וללא איחוד.

מחלוקת מחולקת
השתתפותה של אחינעם ניני בקונצרט החגיגי לרגל יום ירושלים גררה ביקורות מימין ומשמאל. אלה טענו כי לא יתכן שהזמרת בעלת הדעות הפוליטיות האולטרה שמאלניות תוזמן לאירוע לרגל איחוד הבירה, ואלה טענו כי אסור לה לאשת המצפון להשתתף ביום חגו של הכיבוש. אלה גם אלה רוצים למעשה בחלוקתה של העיר. אלה אומרים חלקה לערבים, ואלה אומרים שהבירה שייכת רק לחלק מהיהודים. חבל שלפחות השוללים מימין לא מבינים כי השתתפותה של ניני באירוע תורמת לקונצנזוס הישראלי סביב אחדות ירושלים יותר מכל מצעדגלים מגזרי. בינתיים וללא קשר, הודיע סטיבן הוקינג כי החליט להחרים את ישראל ולכן לא יגיע לכנס הנשיא. לא נורא, גם ככה אף פעם לא אהבתי את המוזיקה שהוא עושה.

חפשו את החופש
קראתי בידיעות אחרונות כי ארגון ה'פרידום האוס' קבע במסגרת הדוח השנתי על חופש העיתונות כי בישראל חלה שחיקה בחופש העיתונות, תוך הדגשת חלקו של "החינמון" ישראל היום במצב. היה תמוה לראות את השימוש בביטוי המזלזל חינמון, דווקא במהדורה החינמית של מי שתמיד שאפו להיות יותר העיתון של המדינה על חשבון אותו חופש עיתונות. אבל זה הסיפור הקטן. הסיפור הגדול הוא התפיסה המעוותת של חופש העיתונות לפי הדוח. במובנים רבים, דווקא חופש העיתונות בישראל עלה, ולו בשל פתיחת שוק התקשורת לקבוצות באוכלוסיה שסבלו מתת ייצוג. לראיה, הדוח מציין רכישת מעריב בידי שלמה בן -צבי, הבעלים של מקור ראשון בתואנה ש-"אם אכן יתחולל המיזוג של שני העיתונים, כצפוי, תגדל ריכוזיות הבעלות של התקשורת בישראל, והשוק יהיה מקוטב יותר, עם שני עיתונים גדולים בצד הימני של המתרס ושניים בצד השמאלני". נו טוב, ידוע שחופש עיתונות לא יכול להתקיים עם כל כך הרבה עיתוני ימין.

אחים לנשק
השבוע נחנך אתר חדש המבקש להציג לעולם את פעילותה של תנועת האחים המוסלמים ברחבי הגלובוס. מדובר באתר חשוב מאד, לאור העובדה שרבים וטובים, ובכללם גם ישראלים, לא תמיד מפנימים שאת מגמות ההקצנה הדתית בקרב המוסלמים יש לבחון מנקודת מבט גלובלית. אחד הגילויים המעניינים שמביא האתר הוא שלפחות שני ארגונים מרכזיים של האחים המוסלמים קוראים לארצות הברית להתערב צבאית בסוריה. אמנם אני לא מבין גדול במצב אצל שכנתנו מצפון, אבל לאור תגובת האחים, כנראה שיש משהו טוב בכך שאובמה לא עומד בקווים האדומים שהוא עצמו הציב.

ניבטים מבפנים
בסוף השבוע האחרון נערך בתל אביב זו השנה השישית פסטיבל בתים מבפנים, בו נפתחים לעיניים הגדולות של הציבור הרחב מגוון של יותר ממאה מבני ציבור ודירות פרטיות בעלי יחודיות אדריכלית. כמשתתף ותיק באירוע, אחד התענוגות הגדולים הוא לראות כיצד שנה אחר שנה מתווספים אתרים חדשים עם התפתחותה של העיר ללא הפסקה. אל המתחמים החדשים מהשנים האחרונות דוגמת נמל תל אביב, המושבה האמריקאית, התחנה ואחרים מתווספים ההאנגרים המתחדשים של נמל יפו בהם משמשים מסעדות לצד גלריות. אם אתם כבר שם, אל תפספסו את הביקור ב'בית ההבראה לצעצועים' בו מוצגים אין ספור משחקי ילדות מהארץ ומהעולם.

עם הספר
במהלך חג השבועות, כמו גם לפניו ולאחריו, ייערך במטולה פסטיבל המשוררים ה-16 והשנה בסימן יומולדת 90 לחיים גורי. מי שמטולה רחוקה לו ואוהב להיות בבית, מוזמן לגלוש לסופרים קוראים, מיזם של מפעל הפיס ובית אריאלה, דרכו ניתן להכיר מקרוב את האנשים שמאחורי הכריכה שמספרים על עצמם ומקריאים תמצית מפרי עטם. חג מתן תורה הוא שורש הוויתנו כעם הספר אשר מכבד את המילה הכתובה (וגם את זו שבעל פה). נכון שהתחלנו אמנם בשני לוחות, אבל מאז הברית לא הפסקנו לכתוב. שירה, אגדה, פרוזה, מכתבים למערכת וסתם טוקבקים.

מבצע שלג
הנה נושא שגם הימין וגם השמאל יוכלו להסכים עליו: המצב המתוח עם סוריה דורש חשיבה אסטרטגית לטווח ארוך בלי התלהמות מיותרת. על כן חשוב לשמור על קור רוח ולנצל את ההזדמנות שנקרית בידינו כדי להרחיב את אתר החרמון. לאלתר.

גאולה לאבן
רק בערוץ הראשון ובמשרד הפנים מקבלים קביעות כל כך מהר. מזל טוב לזוג הצעיר!

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה