יום שישי, 21 ביוני 2013

לא אקטואלי - 21.06.13

החל מהיום, עובר הטור לעמודי האמצע במוסף היומן של מקור ראשון. רוצים לראות איך זה נראה? בבקשה... שבת שלום!
(הטקסט המלא, ויותר ממנו, נמצא לאחר התמונה)


דור הכיפות
בשעה טובה גם אני זכיתי להשתתף בסיור המוטס של תנועת רגבים בצפון הנגב. רבים וטובים לפניי כתבו על הרושם העגום שקיבלו כתוצאה מהשתלטות הבדווים על חלקים נכבדים מהשטחים הפתוחים באזור. גם עליי לא פסחה הפסימיות, אבל לאו דווקא בשל ההתפשטות הבדווית. אותה אני כבר מכיר. במהלך הטיסה, נצפה בית כנסת גדול כנווה מדבר באמצע השממה. מדובר בבית הכנסת של הישוב המתוכנן כרמית. הקמתו של היישוב החדש אושרה כבר בשנת 2005, אבל בשטח, קיים בינתיים רק אותו בית כנסת, אשר נבנה מכספי תורם פרטי. באותן שמונה שנים, נבנו עשרות מסגדים חדשים בצפון הנגב, אשר לפי הוראה של השייח' ראאד סלאח, נבנים עם כיפה המסמלת את היעד הסופי של הפלג הצפוני של התנועה האסלאמית בישראל – מסגד אל אקצא. ועם כל זאת, הביורוקרטיה בישראל היא האיום הגדול ביותר על הדמוקרטיה הישראלית.

בא לקלקל
מרכז אדוה הינו מכון מחקר אשר מתיימר לזהות מגמות חברתיות וכלכליות של המדיניות הממשלתית בישראל ולקדם שוויון וצדק חברתי. בפועל, מדובר בעוד גוף שכל תכליתו לשמש ככלי ניגוח בממשלות הימין. את המכון הקימו הזוג שלמה וברברה סבירסקי, אשר באופן מפתיע אינם כלכלנים, כי אם סוציולוגים. לאחרונה גם הם הצטרפו למקהלת מחיר "הכיבוש" כשפרסמו סרטון שכותרתו 'הסכסוך והכסף' בו מוצג כיצד יורדים המדדים השונים ככל שעולות להבות הסכסוך. אלא שהשניים נאלצו להרחיק עשור שלם כדי להוכיח את התיזה, שבנויה על האינתיפאדה שפרצה בעקבות כשלון שיחות השלום של ועידת קמפ-דיוויד. אילו הייתי מועצת יש"ע, הייתי מפרסם את הסרטון כמו שהוא, בבחינת מעשה בלעם – בא לקלל ויצא מברך.

רב המשותף
ביום שני הושקה בכנסת שדולה חדשה שמבקשת לעסוק בנושאי דת ומדינה בראשותם של חברי הכנסת בוז'י הרצוג ואלעזר שטרן. הכנס עמד בסימן 10 שנים לאמנת גביזון-מדן, אשר לא זכתה להיות מקודמת כל עוד ישבו בקואליציה כאלה שהעדיפו לשמר את הסטטוס-קוו. במידה וחברי הקואליציה הנוכחית יגלו בגרות פוליטית שעד כה נעלמה מהם, אולי הם יבינו שעדיף להם לקדם יחד את המשותף להם, במקום לתקוע מקלות בגלגלים אחד של השני. או אז תהיה זו הזדמנות פוליטית נדירה לקדם את ההסדרים אליהם הגיעו פרופ' רות גביזון והרב יעקב מדן, שעשו כברת דרך ארוכה על מנת להציע הסדר חברתי כולל למדינת היהודים. בשורה נוספת, חשובה לא פחות, שיצאה מאותו הכנס היא קריאת השדולה בשם 'עם, דת ומדינה', מתוך תפיסה כי ליחסי דת ומדינה יש השפעה על העם היהודי בכללותו, בישראל ובתפוצות.

מן השפה ולחוץ
כך התנהלה לה שיחת טלפון שקיבלתי השבוע: "שלום עדי, אני מבקש לספר לך על כנס מיוחד שנערך אמש באוניברסיטה העברית לרגל הענקת תואר דוקטור של כבוד לכמה חברים שהאוניברסיטה חפצה ביקרם. נחש מה לא היה בכנס?". "המנון!", עניתי מיד בלי היסוס, מדושן עונג מההימור המהיר שלי. "המנון?! עזוב שטויות. עברית! כל הכנס התנהל בשפה האנגלית", ענה לי הקול מעבר לקו. אם כך, מדוע נקראת האוניברסיטה הירושלמית האוניברסיטה העברית? ככל הנראה מדובר בתואר לשם כבוד האוניברסיטה וחרפת השפה העברית.

מה נשתנה?
אלון חסן עבר על הכלל הסוציאליסטי הראשון: בבריכה - מותר. מהמקפצה - אסור.

פרס ניחומים
חלאס עם השאלה הנדושה מה היה קורה אילו ביבי היה חוגג את יומולדת 90 שלו כמו שמעון פרס. זה הרי ברור שאם נתניהו מגיע לגיל 90, כל השמאל כבר נכחד בשל מגפת אולקוס. לפעמים אפשר ורצוי להתעלות מעל להתחשבנויות פוליטיות ולדעת לפרגן. אני רוצה לאחל מפה לנשיאנו האהוב יומולדת 89.875 שמח! עם זאת, בסופו של דבר, פרס שוב הפסיד. הפעם את הגמר של היורו. אגב, לא לפרוטוקול בלבד: יום ההולדת שלי הוא בדיוק יום אחד אחרי שמעון פרס. אני מצפה לשלל מתנות למחרת כל יום שהוא חוגג. תוכיחו שאתם חברי אמת.

כותל לבנות
עוד לא הבנתי איך זה שתמיד ראש החודש של הרפורמים נופל באותו יום של ראש החודש של האורתודוקסים. איפה רבן גמליאל ורבי יהושע כשצריכים אותם?

אורח דרך
יומיים לאחר שנרכשה חברת וייז תמורת מיליארד דולר, הוסמכו 2,000 עורכי דין חדשים. בחישוב לא מחושב, נדמה שבסיכום הכללי המשק הישראלי יצא ניזוק. מזל טוב לעורכי הדין החדשים, מזל נאחס לחברה הישראלית. כמובן שלא התכוונתי לאף אחד משבעת חבריי המוכשרים שזה עתה הפכו לפרקליטים מצליחים ששמם עוד יצא מלפניהם ועלולים להגיש נגדי תביעה ייצוגית כי כל עורכי הדין הם זבלים.

בגרות בהיסטריה
אין בגרויות קשות מדי. יש יותר מדי הורים לתלמידים שמשמשים כעיתונאים.

מסע רוחאני
משהו אומר לי שאפילו שהמועמד "המתון" ניצח בבחירות באיראן, טיול השורשים שלי איכשהו נשאר רחוק, וכנראה שהסיכוי שלי לראות דרכון איראני קטן מהסיכוי שאראה דרקון פרסי. מזל שהחצי השני שלי הוא טריפולטאי. יש למה לחכות.

שיפוט מהיר
שמעתי שיש שופטים שנהנים מכך שמדיחים אותם.


2 comments:

 1. כתיבה מהנה ומבארת, כרגיל.
  בכל זאת, הערה/תהיה: על אף ששמחתי לקרוא את ביקורתך על הסרטון של מרכז אדוה, היו שם כמה דברים שצרמו לי.
  בעיקר המשפט "מדובר בעוד גוף שכל תכליתו לשמש ככלי ניגוח בממשלות הימין." זו אמירה שאתה יודע שאינה נכונה. הם ביקרו גם ממשלות שמאל. אבל הבעיה במשפט, באמת, היא שהוא נופל לקטגוריה של הטיעונים השטחיים שנשמעים אודות כל גוף שמבקר את המדיניות החברתית והבטחונית של ישראל - הטענה ש"הם אנטישמיים", ש"הם אויבים", ש"הם שונאי ישראל". הרי טענה זו כושלת לוגית - מדובר ביהודים, ישראלים, שנמצאים פה ובוחרים להיות פה, לנתח, לבקר, לשפר. ויותר בסיסי - טענה זו יוצאת כנגד הכלל הבסיסי ביותר בהישרדות האורגניזם (הביולוגי או הארגוני) - כל אורגניזם מטרתו לשרוד, בכל מחיר, ולעולם לא יכוון להרס עצמי. הדמוקרטיה עצמה בנויה על בסיס זה - היא מגנה על עצמה, לפעמים באמצעים לא דמוקרטיים, כדי לשמור על עצמה. והרי הם גוף ישראלי, ולפיכך הם מכוונים לבנות את החברה ולא להרסה, גם אם יש אלו החושבים שבמעשיהם הם מזיקים. וזה נכון, כמובן, לארגונים מימין ומשמאל.
  שיח הסטראוטיפ הפוליטי שבארצנו הפך למסוכן ומאיים זה מכבר - כל דעה מתוייגת מיד כנובעת מעצם אדם "ימני" או "שמאלני", ואחר-כך בדרך כלל יבוא שצף קללות. מזמן שכחו פה שמכלול הדעות של אדם זה מה שמאפשר לשייך אותו לזרם ימני או שמאלני, ולא הפוך. הרגו לנו את שיח הדעות החופשי. אל תרשה לעצמך לקחת חלק בהשטחה הזו.

  הדבר השני הוא, שמה שהם מראים בסרטון, הוא דבר ברור וידוע - מלחמה מזיקה לחברה ומזיקה לכלכלה. מועילה לעשירים - סוחרי הנשק ויצרני הביטחון (ולכן הם עשירים), אבל מזיקה לכל השאר. זה די בסיסי. אין בכך גילוי מרעיש, ולא מניפולציה של מידע. הסרטון שלהם ניטרלי מבחינת השקפה מדינית ורק מזכיר לנו את הקשר השלילי שקיים בין מלחמה ובין בריאות חברתית. ואולי על כך יצא הקצף - שהסרטון ניטרלי-לכאורה, וככזה לא חושף את הדעות המדיניות של מי שמאחוריו, ושסותרות, אולי, את שלך, ולכן זה הרגיז אותך. לגיטימי בעיניי, אבל

  לזוג סבירסקי מגיע יותר חסד ממה שהבעת כלפיהם. אחרי הכל, הם היוו, במשך שנים, כמרכז המידע העיקרי של הכנסת בכל הנוגע למצב הכלכלי-חברתי, והיו הראשונים שפירשו לציבור את חוק ההסדרים ותקציב המדינה, מושגים שלפני עשור עוד לא היו מוכרים בכל בית, ובזכותם יש היום יותר שקיפות, יותר נגישות למידע, והתקציב מפורסם, במלואו ובתקצירים, בעיתונים השונים, בזכות העבודה הבלתי-נלאית שלהם לאורך שנים, בכנסת ובציבור.
  לרדד דווקא את אלו שמעמיקים, גורמת לנו להיות חלק מהרס השיח. בלי שהתכוונו.

  השבמחק
 2. אני מודה שאני מכיר את הפעילות של מכון אדווה רק מהשנים האחרונות. אני מקבל את המידעונים שלהם וקורא אותם, והרושם שאני מקבל הוא שמרכז אדווה עושה שימוש לרעה בשיח חברתי-כלכלי כדי לקדם גם אג'נדה שמאלנית מבחינה מדינית, וזה לא משנה אם בראש הממשלה עומד הקפיטליסט אולמרט או הקפיטליסט נתניהו.

  לגבי הסרטון, הנחת המוצא שלי היא שיש פה סכסוך (וגם הימין לא מת עליו, כידוע לך), ומה שמעצים אותו הם דווקא הניסיונות לכפות שלום במקום שלא יהיה שלום (ע"ע קמפ דיוויד). בהכללה גסה, מי שמצליח להנמיך את גובה הלהבות הוא דווקא הימין שלכאורה פחות פתוח לקיים "שיחות שלום".

  לדעתי דווקא מרכז אדווה הוא מאלה שמרדדים את השיח, בין השאר באמצעות הסרטון המדובר...

  השבמחק